Humanistyka cyfrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Humanistyka cyfrowa – dział badań humanistycznych zajmujący się człowiekiem i jego wytworami w przestrzeni wirtualnej. Wykorzystuje ona narzędzia i metody oparte na technologiach informatycznych. Bada również to, jak tradycyjne działy nauk humanistycznych realizują się w rzeczywistości wirtualnej.

Trudności w cyfryzacji humanistyki[edytuj | edytuj kod]

Dużą rolę odgrywają współczesne media, które kreują nieprzychylny obraz działań humanistów jako niepraktycznych i nieprzydatnych w życiu. Ponadto uważa się, że badacze wykorzystują narzędzia tylko do własnych celów i nie wnoszą nic nowego w rozwój cyfryzacji nauk humanistycznych. Również uniwersytety niechętnie wprowadzają innowacje do codziennych zajęć[1].

Humanistyka cyfrowa w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza konferencja naukowa poświęcona humanistyce cyfrowej w Polsce pt.: „Zwrot cyfrowy w humanistyce” odbyła się 25–26 listopada 2012 roku w Lublinie[2]. Organizatorami przedsięwzięcia byli Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersyteckie Centrum Zdalnego Nauczania i Kursów Otwartych UMCS. Owocem konferencji był ebook dostępny na jednej z wolnych licencji Creative Commons.

Równoległym wydarzeniem towarzyszącym konferencji był THATCamp, zorganizowany przez Teatr NN i portal Historia i Media, który zapoczątkował ideę polskich THATCampów rozwijaną do dzisiaj.

Duże znaczenie humanityki cyfrowej w Polsce obserwuje się w archeologii. Wykorzystuje się w niej metody wywodzące się z geodezji jak Systemy Informacji Geograficznej (GIS), uczenie maszynowe, teledektecję, statystykę, fotogrametrię, lotnicze skanowanie lasorowe LiDAR. Najnowsze kierunki w metodach cyfrowych prezentowane są na różnych konfrencja m.in. Computer Applications and Quantitative Methods in Archaeology (CAA)[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PrzeglądIdei: Gdzie ci humaniści. Salon24. [dostęp 2014-12-10]. (pol.).
  2. Ogólnopolska konferencja naukowa „Zwrot cyfrowy w humanistyce”. [dostęp 2014-05-04].
  3. Historia CAA Poland [online] [dostęp 2022-05-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]