Humanoid z pustyni Atakama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Humanoid z pustyni Atacama)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Humanoid z pustyni Atakama (znany jako Ata) – naturalnie zmumifikowane 15-centymetrowe szczątki humanoida znalezione na pustyni Atakama w Chile w roku 2003[1]. Z uwagi na swój wzrost był określany przez media krasnoludkiem, z uwagi na wydłużoną czaszkę przypominającą czaszki obcych (a dokładniej szaraka) zwany był 6-calowym obcym. Właśnie dzięki podobieństwu do obcego stał się sławny. Disclosure Project przedwcześnie uznał go za dowód na to, że obce cywilizacje odwiedzały Ziemię. Testy DNA wykazały jednak, że zwłoki należały do człowieka[2].

Garry Nolan z Uniwersytetu Medycznego w Stanford (Stanford University School of Medicine) przebadał szczątki i na podstawie gęstości chrząstek nasadowych wysunął hipotezę, że w chwili śmierci osobnik miał 6-8 lat lub cierpiał na progerię[1]. Czyni to Ata najmniejszym człowiekiem, jaki żył na świecie do tej pory. Prześwietlenia wykazały złamanie ręki oraz pękniecie czaszki, co mogło być przyczyną śmierci. Osobnik był samcem (występował u niego chromosom Y).

Krytycy odrzucają oszacowanie wieku Ata. Twierdzą, że mumifikacja mogła zwiększyć gęstość kości i chrząstek, więc zafałszować wiek[3]. Jürgen Spranger twierdzi, że Ata to 24-tygodniowy płód, który nie urósł z powodu zespołu Wiedemanna-Rautenstraucha[4].

O Ata powstał film dokumentalny Sirius, w którym występował lekarz i ufolog Steven M. Greer. Film miał premierę 22 kwietnia 2013 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Richard Stone (3 maja 2013). Bizarre 6-Inch Skeleton Shown to Be Human. Science Now. American Association for the Advancement of Science. [dostęp 7 maja 2013] (ang.).
  2. Lee Speigel (23 kwietnia 2013). „Sirius” Documentary Reveals DNA Test Results On Ata, The „6-Inch Alien”. Huffington Post. [dostęp 7 maja 2013].
  3. Obcy z pustyni Atakama.
  4. To zwłoki zmutowanego człowieka, a nie kosmity.