Hummus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miseczka z hummusem
Hummus z chlebem pita

Hummus (arab. حُمُّص; – ciecierzyca) – to potrawa wywodząca się z Lewantu i Egiptu, sos dip lub pasta do smarowania, przyrządzana z gotowanych i przetartych nasion ciecierzycy lub innych roślin strączkowych. Współcześnie potrawa jest popularna na Bliskim Wschodzie i Północnej Afryce, znana również w kuchniach kaukaskich[1].

Występuje w wielu wariantach, jako zimna przekąska, spożywana z chlebem pita lub jako dodatek do innych dań. Zasadniczymi składnikami hummusu zwykle są: ugotowana i utarta ciecierzyca lub bób, zmiażdżony czosnek, tahini (pasta sezamowa), oliwa i sok z cytryny oraz przyprawy - niekiedy pietruszka oraz kmin rzymski. Wszystkie składniki są dokładnie razem wymieszane.

Według legendy została wymyślona przez sułtana Saladyna w czasach wypraw krzyżowych. Obecnie jest rozpropagowana na całym świecie, głównie przez wegetarian i wegan.

Przygotowywanie hummusu jest jednym z elementów kulinarnej wojny pomiędzy Libanem a Izraelem. Największy talerz z hummusem przygotowany przez libańskich kucharzy w 2010 roku ważył 10 452 kilogramy. Izrael zajmuje się eksportem hummusu do wielu krajów i jest przez Arabów oskarżany o przywłaszczenie sobie nazwy. Próby zastrzeżenia prawa do korzystania z nazwy potrawy przez Libańczyków spaliły na panewce[2].

Grecką odmianą potrawy jest pasta fava - purée z gotowanego grochu łuskanego z oliwą z oliwek, czosnkiem, cebulą i cytryną. Czasem może być również przyrządzana z bobu lub z żółtej soczewicy.


Przypisy

  1. Sami Zubaida, "National, Communal and Global Dimensions in Middle Eastern Food Cultures" in Sami Zubaida and Richard Tapper, A Taste of Thyme: Culinary Cultures of the Middle East, London and New York, 1994 and 2000, ​ISBN 1-86064-603-4​,s. 35.
  2. Wojna na hummus i falafele. [dostęp 2013-05-29]