Hummus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hummus (arab. حُمُّص – ciecierzyca) – to potrawa wywodząca się z Lewantu i Egiptu, sos dip lub pasta do smarowania, przyrządzana z gotowanych i przetartych nasion ciecierzycy lub innych roślin strączkowych. Współcześnie potrawa jest popularna na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, znana również w kuchniach kaukaskich[1].

Występuje w wielu wariantach, jako zimna przekąska, spożywana z chlebem pita lub jako dodatek do innych dań. Zasadniczymi składnikami hummusu zwykle są: ugotowana i utarta ciecierzyca lub bób, zmiażdżony czosnek, tahini (pasta sezamowa), oliwa i sok z cytryny oraz przyprawy – niekiedy pietruszka oraz kmin rzymski. Wszystkie składniki są dokładnie razem wymieszane.

Według legendy została wymyślona przez sułtana Saladyna w czasach wypraw krzyżowych. Obecnie jest rozpropagowana na całym świecie, głównie przez wegetarian i wegan.

Przygotowywanie hummusu jest jednym z elementów kulinarnej wojny pomiędzy Libanem a Izraelem. Izrael zajmuje się eksportem hummusu do wielu krajów i jest przez Arabów oskarżany o przywłaszczenie sobie nazwy. Próby zastrzeżenia prawa do korzystania z nazwy potrawy przez Libańczyków spaliły na panewce[2].

W maju 2010 roku w Libanie został pobity rekord Guinnessa na największą przygotowaną porcję hummusu. Zwycięska porcja była przygotowywana przez 300 kucharzy w wiosce al-Fanar niedaleko Bejrutu[3]. Hummus ważył 10452 kg czyli dwa razy więcej niż poprzednia rekordowa porcja przygotowana przez 50 Izraelczyków w styczniu 2010 w wiosce Abu Ghausz, która ważyła 4090 kg[4]. Według lokalnych mediów na przygotowanie zwycięskiego hummusu zużyto 8 ton ciecierzycy, 2 tony pasty tahini, 2 tony soku z cytryny oraz 70 kg oliwy z oliwek[5]

Grecką odmianą potrawy jest pasta fava – purée z gotowanego grochu łuskanego z oliwą z oliwek, czosnkiem, cebulą i cytryną. Czasem może być również przyrządzana z bobu lub z żółtej soczewicy.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sami Zubaida, „National, Communal and Global Dimensions in Middle Eastern Food Cultures” in Sami Zubaida and Richard Tapper, A Taste of Thyme: Culinary Cultures of the Middle East, London and New York, 1994 and 2000, ​ISBN 1-86064-603-4​,s. 35.
  2. Wojna na hummus i falafele. [dostęp 2013-05-29]
  3. Largest serving of hummus, Guinness World Records [dostęp 2017-10-26] (ang.).
  4. Gil Zohar, Abu Ghosh regains Guinness world record for largest plate of hummus, The Jerusalem Post, 15 stycznia 2010 [dostęp 2017-10-27] (ang.).
  5. Lebanon claims latest title in 'Hummus War', CNN, 9 maja 2010 [dostęp 2017-10-26] (ang.).