Humphrey Lancaster

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Humphrey Lancaster
HumphreyGloucester.jpg
Armoiries Humphrey de Gloucester.png
Książę Gloucester
Hrabia Pembroke
Okres panowania od 16 maja 1414
do 23 lutego 1447
Dane biograficzne
Dynastia Lancasterowie
Urodziny 3 października 1390
Śmierć 23 lutego 1447
Bury St. Edmunds
Ojciec Henryk IV Lancaster
Matka Maria Bohun
Żona 1. Jakobina Bawarska,
2. Eleanor Cobham
Dzieci Artur,
Antygona
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Humphrey Lancaster, 1. książę Gloucester KG (ur. 3 października 1390, zm. 23 lutego 1447 w Bury St. Edmunds), angielski książę z dynastii Plantagenetów, młodszy syn króla Henryka IV Lancastera i Marii Bohun, córki 7. hrabiego Hereford. Młodszy brat króla Henryka V.

Ok. 1400 r. został kawalerem Orderu Podwiązki. 16 maja 1414 r. otrzymał tytuły księcia Gloucester i hrabiego Pembroke. Król Henryk V umierając w 1422 r. wyznaczył Humphreya regentem Anglii w imieniu swojego małego synka, Henryka VI. Ambitny i popędliwy książę musiał walczyć o władzę nad Anglią z członkiem Rady Regencyjnej, kardynałem Henrykiem Beaufortem. Uzbrojeni zwolennicy księcia i kardynała toczyli ze sobą regularne walki. Z biegiem czasu przewagę w tych zmaganiach zaczął uzyskiwać kardynał Beaufort, który zdobył sobie wielki wpływ na chorego na umyśle króla Henryka.

Na początku swojej regencji Humphrey uwikłał się walki w Niderlandach poślubiając w 1422 r. Jakobinę Wittelsbach (25 lipca 1401 - 8 października 1436), dziedziczkę hrabstw Hainaut, Holandii i Zelandii, córkę Wilhelma II, księcia Bawarii-Straubing, i Małgorzaty de Valois, córki Filipa II Śmiałego, księcia Burgundii. Podczas tego małżeństwa Jakobina raz zaszła w ciążę, ale poroniła w 1424 r.

Małżeństwo to nie było udane, a ponadto uwikłało księcia walki o dziedzictwo żony w Niderlandach na które chęć miał także książę Burgundii Filip III Dobry. Humphrey ostatecznie zrezygnował z walki o trzy wspomniane hrabstwa i rozpoczął starania na dworze papieskim o unieważnienie małżeństwa. 9 lipca 1428 r. otrzymał upragniony rozwód, gdyż kuria papieska uznała za ważne poprzednie małżeństwo Jakobiny z Janem IV Brabanckim.

Niedługo po rozwodzie Humphrey poślubił swoją wieloletnią kochankę Eleanor Cobham (ok. 1400 - ok. 1452), córkę Reynalda Cobhama, 3. barona Cobham, Eleanor Culpeper, córki sir Thomasa Culpepera. Humphrey i Eleanor mieli razem syna i córkę:

W 1441 r. stracono sekretarza Eleanor, Rogera Bolingbroke'a, jej kapelana, Johna Hunne'a, oraz Thomasa Southwella pod zarzutem uprawiania czarów w celu zabicia króla. Eleanor była sądzona pod tymi samymi zarzutami. Skazano ją na publiczną karę w Londynie, rozwiedziono z Humphreyem i zesłano na resztę życia na wyspę Man.

Skandal związany z Eleanor zrujnował pozycję Humphreya na angielskiej scenie politycznej. Wkrótce został uwięziony pod zarzutem spiskowania przeciwko królowi. Zmarł w więzieniu w niewyjaśnionych okolicznościach w 1447 r.

Po odziedziczeniu majątku Greenwich Humphrey utworzył tam Greenwich Park a w 1428 r. rozpoczął nad brzegiem Tamizy budowę pałacu Bella Court, nazwanego później pałacem Placentia. Obecny budynek Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich znajduje się w miejscu gdzie wcześniej stała tzw. "wieża księcia Humphreya". "Biblioteką księcia Humfreya" nazwana jest część Bodleian Library w Oksfordzie, gdyż większość jej księgozbioru pochodzi z darowizn księcia. Humphrey był również mecenesem literatów, m.in. poety Johna Lydgate'a.

Poprzednik
nowa kreacja
Książę Gloucester
1414-1447
Następca
powrót do domeny królewskiej
Poprzednik
Thomas FitzAlan, 12. hrabia Arundel
Lord Warden of the Cinque ports.png Lord Strażnik Pięciu Portów
1415-1447
Lord Warden of the Cinque ports.png Następca
James Fiennes, 1. baron Saye i Sele