Humphreys Monoplane No. 1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nieukończony Humphreys Monoplane przed hangarem w Wivenhoe

Humphreys Monoplane No. 1[a] – wczesny samolot zaprojektowany i zbudowany przez pioniera awiacji Jacka Humphreysa w 1909. Humphreys zbudował samolot do konkursu ogłoszonego przez „Daily Mail” na całkowicie brytyjski samolot mający przelecieć odległość jednej mili ale nie udało mu się osiągnąć tego celu.

Tło historyczne[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy samolot zbudowany w 1908-09 przez „Szalonego Dentystę”[1] Jacka Humphreysa znany był jako Wivenhoe Flyer nie okazał się udaną konstrukcją[2]. Była to jedna z pierwszych na świecie i pierwsza brytyjska łodzią latająca[3][4], ale pomimo wielokrotnych prób samolot nie zdołał poderwać się do lotu[2]. Pomimo niepowodzenia tego projektu Humphreys kontynuował projektować i budować samoloty[2].

Począwszy od 1906 brytyjski dziennik „Daily Mail” zorganizował szereg konkursów promujących powstającą wówczas awiację[5]. Jednym z nich był ogłoszony w 1909 konkurs na całkowicie brytyjską maszynę zbudowaną z brytyjskich materiałów i w jednym z krajów Wspólnoty Brytyjskiej, pilotowaną przez Brytyjczyka (pilot musiał także być konstruktorem samolotu) której zadaniem było pokonanie zamkniętej trasy o długości jednej mili (1609 m)[b][6]. Główną nagrodą konkursu był czek o wartości tysiąca funtów[c]. Konkurs przyciągnął 12 wynalazców i ich samoloty[8].

Około 1909 Humphreys postanowił założyć konsorcjum które miało sfinansować jego następny samolot wystawiony do konkursu „Daily Mail”[2]. Pierwsze ogłoszenie na zbiórkę pieniędzy na nowy samolot ukazało się w magazynie „The Aero” 22 czerwca 1909, ostatnie pod koniec sierpnia[2]. Firma otrzymała nazwę British Aeroplane Syndicate Ltd i była usytuowana w Wivenhoe[9].

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Humphreys Monoplane był jednosilnikowym jednopłatowcem ze skrzydłem w układzie górnopłatu[2]. Nie zachowały się prawie żadne informacje na temat rozmiarów i osiągów samolotu i wszystkie informacje na jego temat pochodzą z istniejących zdjęć[2]. Jedno ze źródeł podaje rozpiętość skrzydeł samolotu jako 48 stóp (14,6 m)[10] ale prawdopodobnie chodzi tu o inny samolot Humphreysa Monoplane No. 2 znany także z racji jego rozmiarów jako Elephant (Słoń)[9][11].

Napęd samolotu stanowił pojedynczy silnik w konfiguracji ciągnącej, początkowo był to 35-konny silnik JAP, w późniejszym czasie został on zastąpiony 50-konnym silnikiem Green[11].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza próba startu samolotu odbyła się 16 października 1909 w okolicach Rowhedge[2]. W czasie kołowania samolot wpadł do rowu melioracyjnego i został uszkodzony[2]. Już po wypadku samolot otrzymał nowy silnik Greena o mocy 50 KM i Humphreysa przeniósł się do Colchester gdzie kontynuował testowanie jego samolotu[9].

Dalsze losy samolotu nie są znane.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Nazwa samolotu jest umowna i podawana za głównym źródłem British Aircraft Before the Great War. W ówczesnej prasie samolot jest określany po prostu jako Humphreys Monoplane. Druga część nazwy, No. 1, dodane jest jedynie po to aby odróżnić go od dwóch innych samolotów zbudowanych przez Humphreysa w tym okresie.
 2. „The complete machine [...] shall have been entirely constructed within the confines of the British Empire by British subjects. [...] The inventor or inventorsand the entrant, who must be the person operating the machine, shall be British subjects. [...] The distance to be traversed shall be not less than 1 mile on a course round a mark half a mile distant from a prescribed starting line, and returning to the starting line”.
 3. Porównywanie ówczesnej wartości funta szterlinga z dzisiejszą wartością tej waluty jest niezmiernie trudne i zależy od wielu czynników i założeń. Porównując indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych dzisiejsza wartość nagrody wynosi około 81 tysięcy funtów, porównując przeciętne zarobki w Wielkiej Brytanii dzisiejsza wartość wynosi 334 tysięcy funtów[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Stéphane Nicolaou: Flying Boats And Seaplanes. s. 10.
 2. a b c d e f g h i Michael Harold Goodall: British Aircraft Before the Great War. s. 163.
 3. Peter London: Flying Boats. s. 2.
 4. Fred Jane (red.): Jane's All the World's Aircraft. s. 5b.
 5. Peter Lewis: British Racing And Record-Breaking Aircraf. s. 17.
 6. „Daily Mail” Flight Prizes. „Flight”, s. 364, 1909-06-19. 
 7. Measuring Worth (ang.). [dostęp 2012-09-05].
 8. „Daily Mail” Circular Mile Flight. „Flight”, s. 597, 1909-09-25. 
 9. a b c The Humphreys Monoplane. „Flight”, s. 731, 1909-11-13. 
 10. Peter Lewis: British Aircraft, 1809-1914. s. 323.
 11. a b Michael Harold Goodall: British Aircraft Before the Great War. s. 164.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]