Hunter × Hunter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hunter × Hunter
ハンター×ハンター
(Hunter × Hunter)
Gatunek akcja, fantasy, przygoda
Manga
Autor Yoshihiro Togashi
Wydawca Japonia Shueisha
Drukowana w Japonia Weekly Shōnen Jump
Malezja Weekly Comic
Wydawana 4 czerwca 1998
Liczba tomów 30+[1]
Telewizyjny serial anime
Reżyser Kazuhiro Furuhashi
Studio Nippon Animation
Stacja telewizyjna Japonia Animax, Fuji Television
Premierowa emisja 16 października 199931 marca 2001
Liczba odcinków 62
Serie OVA
  • Hunter × Hunter: Original Video Animation
  • Hunter × Hunter: Greed Island
  • Hunter × Hunter: Greed Island Final
Telewizyjny serial anime
Hunter x Hunter [2011]
Reżyser Hiroshi Kōjina
Studio Madhouse
Stacja telewizyjna Japonia Nippon Television
Premierowa emisja 2 października 2011
Liczba odcinków 148

Hunter × Hunter (jap. ハンター×ハンタ Hunter × Hunter?)manga autorstwa Yoskihira Togashiego, wydawana w Japonii od 1998 roku przez Weekly Shōnen Jump. Na jej podstawie studio Nippon Animation stworzyło 62-odcinkowy serial anime i 3 serie OVA.

Od października 2011 roku studio Madhouse tworzy zupełnie od początku nowe anime, które będzie wierniejsze mandze, od poprzedniej adaptacji od studia Nippon Animation.[2]

Opis fabuły[edytuj]

Przerażające potwory i egzotyczne stworzenia, wielkie bogactwa i ukryte skarby, diabelskie krainy i niezbadane ziemie ... Słowo "nieznane" ma w sobie coś z magii i przyciąga ono do siebie silnych śmiałków, a znani są oni jako Łowcy.

Tytuł Łowcy daje możliwości zdobycia wielkich bogactw, sławy, dostępu do tajnych informacji i wreszcie - działania niemalże ponad granicami prawa. Jednak, żeby zdobyć ten tytuł trzeba zdać egzamin. Licencja Łowcy jest też biletem umożliwiającym wizytę w większości krajów, które odmawiają wstępu przeciętnym wędrowcom. Jej posiadaczowi zapewnia darmowy dostęp do niemalże wszystkich usług publicznych, a sprzedana oznacza dostatnie życie siedmiu następnym pokoleniom. Wobec tak kuszących profitów, ryzyko utraty życia w czasie egzaminu oraz późniejsze codzienne stawanie wobec nieprawdopodobnych niebezpieczeństw schodzi na drugi plan. Nic więc dziwnego, że w dniu kiedy nasz główny bohater Gon stawił się do boju o Licencję, podobne zamiary żywiło ponad 450 osób. Gon szczególni wyróżnia się wśród kandydatów na Łowcę ponieważ ma zaledwie 12 lat. Poza tym nie szuka on sławy ani pieniędzy - jego czyste serce i prosta dusza ni zajmują się tak przyziemnymi sprawami. Jego powody radykalnie różnią się od potencjalnego Łowcy. Ten pochodzący z Wyspy Wieloryba chłopiec przez całe dotychczasowe życie szedł z przekonaniem, że jego rodzice zginęli w wypadku. Od tamtej pory opiekowała się nim ciocia Mito. Jako dziecko był ciekawski, chciał odkryć wszystkie tajemnice świata, a przynajmniej tego znajdującego się nieopodal jego domu lasu. Pewnego dnia ruszył zbadać jego nieprzeniknione zakamarki nie wiedząc, że ten dzień zmieni całkowicie jego dotychczasowe życie. Nieświadom jakichkolwiek niebezpieczeństw wkroczył na teren kitsune - gumy - przez niektórych nazywanego królem lasu. Na jego nieszczęście spotkał panią kitsune - gumę, która nie pytając o intencję intruza chciała bronić swego młodocianego potomka. Gon znalazł się w ogromnym niebezpieczeństwie i było mu naprawdę nie do śmiechu, gdyby dosłownie w ostatniej chwili nie pojawił się jakiś nieznajomy, który zabił bestię. Był to Kaito, doświadczony Łowca. Spotkanie z tym mężczyzną stało się przełomem dla chłopca z dwóch powodów: po pierwsze, miał okazję na własnej skórze doświadczyć co oznacz być Łowcą, a po drugie poznał prawdę o swoim ojcu. Ging Freecss, jak się okazało nie zginął w wypadku, a do tego był jednym z najlepszych Łowców, jacy chodzili po ziemi. Co więcej, jego prace odkrywcze są znane i poważane na całym świecie. Od tej chwili chłopiec zapragną ze wszystkich sił odnaleźć swego ojca, a pierwszym krokiem do tego miało być uzyskanie licencji Łowcy. Jak można się domyśleć ciotka Mito nie była z tego faktu zadowolona, zwłaszcza że starała się ukryć ten fakt przed chłopcem. Jednak po trzech latach zgodziła się podpisać zgodę na podjęcie egzaminu.

Od tego momentu Gona czeka wiele przygód na drodze do zostania Łowcą - nie będzie jednak łatwo, ale po drodze nie będzie samotny. Już w pierwszym etapie swojej podróży spotyka dwoje regularnie zwalczających się młodzieńców - Kurapikę i Leorio. Można powiedzieć, że jest to antypatia od pierwszego wejrzenia, bowiem panowie ci reprezentują diametralnie różne osobowości, co w grupie powoduje nieustanne spięcia. Kurapika na pierwszy rzut oka może być wzięty za kobietę - delikatny i pełen uroku osobistego, o stonowanym sposobie bycia. Osoba ta kryje w sobie dramatyczną przeszłość, która pochłonęła go na niebezpieczny szlak Łowcy. Z kolei Leorio to jego zupełne przeciwieństwo - hałaśliwy, często bezmyślny o dość przyziemnych zamiłowaniach. Z czasem do przyjaciół dołącza Killua, potomek sławnej rodziny zabójców. Cała czwórka wyznaje zasadę, że ,,w kupie raźniej", razem starają pokonać kolejne, coraz trudniejsze zadania. Sytuacji ni poprawia świadomość, że stają w szranki prawie z pół setką osób, którym pomyślnie udało się przejść pierwszy etap egzaminu. A przecież udaje się to jednej osobie na dziesięć tysięcy osób. Są to zatem ludzie o nieprzeciętnej sile, wytrzymałości oraz inteligencji. Każdemu zależy na zwycięstwie i zrobią absolutnie wszystko, żeby osiągnąć cel. Przed każdym uczestnikiem postawione zostają karkołomne zadania, niektóre prowadzą nawet na pewną śmierć. A wszystko to tylko po to, żeby siedem osób mogło w ostateczności zostać Łowcami. Gon, Kurapika, Leorio oraz Killua wykażą się swymi niezwykłymi zdolnościami w walce o swoje miejsce. Będą musieli zmierzyć się ze swoim strachem i przeszłością. Pozyskają także śmiertelnych wrogów. Postacią o której warto wspomnieć jest jeszcze Hisoka. Jest on także jednym z uczestników egzaminu, jednak jego intencje nie są tak czyste i szlachetne jak głównej czwórki.

Bohaterowie[edytuj]

Gon Freecss[edytuj]

Charakterystycznymi umiejętnościami Gona są: umiejętność porozumiewania się ze zwierzętami, niezwykle rozwinięte zmysły oraz szybka regeneracja nawet po najcięższych urazach. Łatwo znajduje sobie przyjaciół i niejednokrotnie to dzięki niemu drużyna pozostaje razem. Szczególny wpływ ma na Killuę, któremu uzmysławia jego potrzebę przebywania wśród swoich rówieśników i życia jak "normalne" dziecko. Bierze udział w Egzaminie na Łowcę by odszukać swojego ojca, znanego łowcę Ginga Freecss.

Kurapika[edytuj]

Kurapika (jap. クラピカ?) jest wyjątkowo inteligentną i cichą osobą. Powód udziału w Turnieju ma swoje źródło w jego przeszłości, gdy w wieku 12 cała jego rodzina (klan Kurta) została wymordowana przez Trupę Fantomu. To wtedy Kurapika postanowił zostać Łowcą i zemścić się. Jego bronią są dwa drewniane miecze (bokken) połączone sznurem, w dalszych odcinkach używa jednak innej broni- łańcuchów, które są trwale połączone z jego ciałem. Ciekawostką jest też, że gdy bardzo się zdenerwuje lub zobaczy znak Trupy Fantomu jego oczy robią się czerwone i staje się bardzo silny, a czasem także niezrównoważony. Jak sam mówi, widzi wtedy wszystko na czerwono. Jest to główna cecha klanu Kurta. Pomimo tego, że lubi się odizolowywać od innych to naprawdę oddany przyjaciel, na którego zawsze można liczyć.

Leorio Paladinight[edytuj]

Leorio Paladinight (jap. レオリオ?) uzasadnia podejście do egzaminu chęcią zdobycia pieniędzy. Jednak ta postać nie ma materialistycznego podejścia do życia. W przeszłości umarł jego kolega, ponieważ nie mieli funduszy na bardzo kosztowną operację. Zdobywszy skarby, Leorio chce podjąć naukę medycyny i móc pomagać innym, nie biorąc od nich pieniędzy nawet za lekarstwa. Jest bardzo silnym mężczyzną i w razie potrzeby potrafi stanąć w obronie przyjaciół, nie mając nawet nadziei na zwycięstwo.

Killua Zoldyck[edytuj]

Pochodzi ze sławnej rodziny zabójców Zoldyck. Ćwiczony przez lata w śmiercionośnej sztuce zabójców postanawia uciec z domu. Przystępuje do Egzaminu na Łowcę z chęci przeżycia nowych przygód i poznania ciekawych ludzi. Wielki wpływ wywiera na niego przyjaźń z Gonem którego postanawia chronić nawet za cenę własnego życia. Jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w serii.

Hisoka[edytuj]

Hisoka (jap. ヒソカ?) Nazywany "Magikiem" jego główną bronią są karty którymi rozprawia się z przeciwnikami stojącymi mu na drodze. Nie liczy się z ofiarami. Podczas Testu na Łowcę uznaje Gona za godnego by zostawić go przy życiu.

Pozostali[edytuj]

  • Biscuit Kruger

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]