Huragan Dennis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Huragan Dennis
Huragan 4 kategorii
w skali Saffira-Simpsona
Ilustracja
Huragan Dennis
Typ Huragan
Początek 4 lipca 2005
Koniec 13 lipca 2005
Najwyższa prędkość wiatru 240 km/h
Najniższe ciśnienie 930 hPa
Ofiary śmiertelne 88 osób
Straty materialne 4 miliardy dolarów
Dotknięte kraje Haiti, Jamajka, Kuba, Stany Zjednoczone
Plan
Trasa huraganu Dennis

Huragan Dennis – czwarty nazwany sztorm tropikalny i drugi huragan, oraz pierwszy główny huragan w sezonie huraganowym na Atlantyku w 2005 roku. Maksymalny wiatr wyniósł 150 mph (240 km/h) i był w kategorii 4 skali Saffira-Simpsona[1].

Huragan nawiedził cztery kraje położone nad Atlantykiem oraz Morzem Karaibskim i spowodował śmierć 88 osób oraz dokonał zniszczeń oszacowanych na blisko 4 miliardy dolarów.

W wyniku przejścia huraganu najbardziej ucierpiało Haiti, gdzie zginęło 56 osób, z czego 16 osób straciło życie po zawaleniu się mostu przez porywisty wiatr. Huragan całkowicie zniszczył 929 domów, a kolejne 3000 poważnie uszkodził. Łącznie 1500 osób straciło dach nad głową[2].

Huragan poważnie uszkodził usytuowaną w Zatoce Meksykańskiej platformę wydobywczą. Thunder Horse. Skutkiem uszkodzeń było przewrócenie się platformy[3]. To wydarzenie przyśpieszyło wzrost cen ropy z powodu spekulacji na temat wyczerpywania się jej zapasów. Platforma została podniesiona tydzień po przejściu huraganu, lecz BP, do którego należy platforma, ogłosiło opóźnienie produkcji komercyjnej[4]. Sześć tygodni później platforma przetrwała huragan Katrina bez żadnych uszkodzeń.

Ze względu na znaczne straty materialne oraz straty w ludziach, jakie wywołał Dennis, nazwa ta została wycofana z ponownego użycia w nazewnictwie cyklonów tropikalnych nad Atlantykiem. Postanowiono, że nazwę Dennis w sezonie huraganowym 2011 zastąpi nazwa Don[5].

Ofiary huraganu[edytuj | edytuj kod]

Kraj Ofiary śmiertelne
 Haiti 56
 Kuba 16
 Stany Zjednoczone 15
 Jamajka 1
Razem: 88

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]