Huragan Hanna (2008)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hanna
Huragan 1 kategorii
w skali Saffira-Simpsona
Huragan Hanna
Huragan Hanna
Typ Huragan
Początek 28 sierpnia 2008
Koniec 12 września 2008
Najwyższa prędkość wiatru 140 km/h
Najniższe ciśnienie 977 hPa
Ofiary śmiertelne 537 osób
Zaginieni 13 osób
Straty materialne Ok. 160 milionów dolarów amerykańskich
Dotknięte kraje Stany Zjednoczone, Haiti, wyspy karaibskie
Trasa przejścia Hanny
Trasa przejścia Hanny

Huragan Hannacyklon tropikalny, który nad ranem 6 września 2008 zagroził atlantyckiemu wybrzeżu amerykańskich stanów Karolina Południowa, Karolina Północna, Wirginia, po uderzeniu w Haiti.

Prognoza trajektorii sztormu tropikalnego Hanna, uprzednio huraganu Hanna (uaktualniana)

Huragan Hanna powstał 28 sierpnia 2008 ENE od Wysp Nawietrznych na Morzu Karaibskim. Wskutek jego nadejścia zginęło 537 osób, a trzynaście uznaje się za zaginionych, głównie w Gonaives i okolicach Haiti (stan z 6 września 2008). Fala powodziowa zatopiła niektóre ulice na głębokość pięciu metrów.

Hanna to ósmy sztorm z nazwą własną, czwarty huragan na Atlantyku w roku 2008. Przechodząc 330 km na wschód od stolicy Bahamów, Nassau, huragan osłabł nieznacznie nad wodami na wschód od Florydy, przechodząc z I kategorii na skali Saffira-Simpsona do rangi sztormu tropikalnego. Zmierzał płaskim łukiem w kierunku północno-wschodnim wzdłuż Wybrzeża Atlantyckiego, po najściu obu Karolin pomiędzy Myrtle Beach i Wilmington (Karolina Północna) o 03:20 czasu lokalnego. Spodziewane ponowne wzmocnienie z powrotem do rangi huraganu nie nastąpiło. Pomimo jego wielkiej rozległości obszarowo (burza o średnicy ponad 330 km), jako szybko przemieszczający się sztorm został oceniony jako stosunkowo mało groźny powodziowo dla USA i Kanady, natomiast potencjalnie katastrofalny pod względem erozji plaży.

Ofiary[edytuj | edytuj kod]

Kraj Ofiary śmiertelne
 Haiti 529
 Stany Zjednoczone 7
 Dominikana 1
Razem: 537

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]