Huragan Iris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Huragan Iris
Huragan 4 kategorii
w skali Saffira-Simpsona
Huragan Iris
Huragan Iris
Typ Huragan
Początek 4 października 2001
Koniec 9 października 2001
Najwyższa prędkość wiatru 230 km/h
Najniższe ciśnienie 948 hPa
Ofiary śmiertelne 49 osób
Straty materialne Ok. 150 milionów dolarów
Dotknięte kraje Dominikana, Jamajka, Belize, Gwatemala, Meksyk
Trasa przejścia huraganu
Trasa przejścia huraganu

Huragan Iriscyklon tropikalny, dziewiąty sztorm z własną nazwą, piąty huragan i trzeci duży huragan na Atlantyku w 2001.

Huragan Iris uformował się 4 października 2001, niedaleko wybrzeża wyspy Barbados. Następnego dnia wiatr dotarł do wybrzeża Portoryko, spadając do rangi sztormu tropikalnego. Cyklon przemieścił się na zachód, uderzając 6 października w wybrzeże wyspy Jamajka. Wówczas wiatr w porywach osiągnął 210 km/h, czyli powstał huragan kategorii IV w skali Saffira-Simpsona. Następnie wiatr wzmógł się do 230 km/h, uderzając 9 października w ląd kontynentalny Mezoameryki w Belize, po czym, jak zwykle nad lądem, drastycznie osłabł, ostatecznie rozpraszając się kompletnie.

Łączna liczba zabitych nigdy nie została ustalona: potwierdzono 49 ofiar śmiertelnych, w tym 3 na Dominikanie, 5 w Gwatemali, oraz 22 w Belize (wcześniejsze reporty donoszące o 30 ofiarach zdementował rząd Belize). Pozostałe ofiary pochodziły z innych regionów.

Straty materialne tylko w Belize wyniosły około 67 milionów dolarów, natomiast łączne koszty oszacowano na 150 milionów dolarów.

Historia sztormu[edytuj | edytuj kod]

Zalążek huraganu rozwinął się już pod koniec września 2001, kiedy to zauważono wzrost fal zachodniego Atlantyku. 4 października wiatr mierzony w Barbados osiągnął prędkość 157 km/h, czyli status huraganu, który prąc na zachód dotarł następnego dnia do Jamajki i uderzył w Portoryko. Tego samego dnia sztorm otrzymał nazwę Huragan Iris.

6 października wiatr w porywach znacząco się wzmógł, jednakże większa część huraganu ominęła terytorium Jamajki, dzięki czemu zniszczenia tamże były nieznaczne.

Około 7 października siła wiatru ponownie gwałtownie wzrosła ze 137 km/h do 230 km/h podczas zaledwie 18 godzin. 9 października oko huraganu wkroczyło na brzeg w Belize. Po 18 godzinach huragan Iris rozproszył się nad górzystym terenem.

Skutki[edytuj | edytuj kod]

W wyniku przejścia huraganu zginęło co najmniej 49 osób. Najwięcej ofiar zanotowano w Belize, gdzie lokalne władze podały informację o śmierci 22 osób. Wskutek przejścia huraganu zginęło 17 obywateli Stanów Zjednoczonych, a 3 osoby zostały ranne. Amerykanie ci nie zostali wliczeni w oficjalną listę ofiar przez Belize.

W samym tylko Belize około 10 000 osób straciło dach nad głową. Zniszczeniu uległo 26 z 52 szkół wiejskich kraju, a także znaczna cześć infrastruktury drogowej i energetycznej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]