Hussein Kamel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hussein Kamel
Hussein Kamel al-Majid.jpg
Data i miejsce urodzenia 1954
Tikrit
Data i miejsce śmierci 23 lutego 1996
Babilon
Minister przemysłu zbrojeniowego
Przynależność polityczna Partia Baas

Hussein Kamel Hassan al-Majid (arab. حسين كامل حسن الماجد ur. 1954, zm. 23 lutego 1996) - irakijski polityk, minister przemysłu zbrojeniowego, zięć i kuzyn Saddama Husajna.

Przez lata rozwijał karierę wojskową, zostając ostatecznie ministrem przemysłu zbrojeniowego, przewodnicząc Komisji Industrializacji Produkcji Zbrojeniowej i nadzorując iracki program zbrojeń od 1987[1].

Poślubił córkę dyktatora Iraku Raghad Hussein, z którą mieszkał w kraju do 1995. 7 sierpnia tego roku wraz z żoną oraz bratem - Saddamem Kamelem i jego żoną - również córką Saddama Husajna, zbiegł do Jordanii, gdzie uzyskał azyl polityczny i rozpoczął współpracę z UNSCOM i Międzynarodową Agencją Energii Atomowej asystując w ich inspekcjach w poszukiwaniu broni masowego rażenia w Iraku.

W lutym 1996 po zapewnieniu, iż działania te zostały im wybaczone przez Saddama Husajna, wraz z bratem oraz ich małżonkami powrócili do Iraku, gdzie wkrótce potem zostali zamordowani. Według jednej wersji dokonał tego osobiście Saddam, według innej - jego syn, Udaj[2].

Z siostrą Husseina Kamela ożenił się Kamal Mustafa.

Przypisy