Huy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w Belgii. Zobacz też: inne znaczenia słowa.
Huy
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Belgia
Region Walonia
Burmistrz Anne-Marie Lizin-Vanderspeeten
Powierzchnia 47,74 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

20 102
421 os./km²
Nr kierunkowy 085
Kod pocztowy 4500
Położenie na mapie prowincji Liège
Mapa lokalizacyjna prowincji Liège
Huy
Huy
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Huy
Huy
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Huy
Huy
Ziemia 50°31′N 5°14′E/50,516667 5,233333
Strona internetowa

Huy (wa. Hu, flam. Hoei) to miasto we wschodniej Belgii, w prowincji Liège, nad rzeką Mozą.

W 1066 roku w Huy zatwierdzono kartę swobód, jedną z najstarszych w Europie. W mieście znajduje się przemysł maszynowy, hutniczy, chemiczny, papierowy i spożywczy. Huy jest ważnym węzłem drogowym i ośrodkiem turystycznym. Znajduje się tu m.in.: gotyckie kościoły (XIII - XVI); renesansowe domy (XVII); ratusz (XVIII). W pobliżu miasta usytuowana jest elektrownia jądrowa o mocy 2270 MW. Huy był miejscem startu czwartego etapu Tour de France 2006. Tu znajduje się także meta wyścigu La Flèche Wallonne (Walońska Strzała).

Historia[edytuj]

Pierwsza osada powstała w czasach Imperium Rzymskiego jako fort na prawym brzegi rzeki Mozy. Wioska została z ewangelizowana przez Świętego Domicjana, biskupa Tongeren w VI wieku i po raz pierwszy zostaje wspomniana w jego testamencie w następnym wieku.

Uliczki Huy

We wczesnych średniowieczu Huy było jednym z najlepiej prosperujących miast położonych nad Mozą, z kwitnącą gospodarką bazującą na metalurgii, ale także garbowaniu, rzeźbiarstwie, stolarstwie i winiarstwie. W X wieku Huy uzyskało status hrabstwa, ale niedługo potem stało się częścią diecezji Liège na ponad osiem wieków. Huy otrzymało pierwszą znaną kartę swobód na północ od Alp - w roku 1066. Mniej więcej w tym samym czasie Piotr Eremita skrytykował mieszkańców i przekonał ich do udziału w I wyprawie krzyżowej.

W XIII i XIV wieku gospodarka rozwijała się dzięki sukiennictwu. Zamek był wykorzystywany w czasie wojen - w XV wieku stał się symbolem miasta. W następnych dwóch stuleciach miasto stopniowo traciło szczęście, głównie ze względu na jego strategiczne położenie nad Mozą. W drugiej połowie XVII wieku wojny prowadzone przez Ludwika XIV były przyczyną ciągłych ataków na miasto, aż w końcu sfrustrowani mieszkańcy rozebrali zamek, przyczynę ich nieszczęścia w 1715 roku.

Nowy fort został zbudowany przez Holendrów w roku 1818. Była to strategiczna pozycja obronna, zwłaszcza podczas ciężkich walk, które miały tu miejsce podczas dwóch wojen światowych. W XIX wiek był okres rozwoju miasta dzięki przemysłowi, w tym przemysłowi papierniczemu. Upadek przemysłu ciężkiego w XX wieku był dla miasta poważnym ciosem. Obecnie w Huy produkuje się puszki i duża część gospodarki rozwija się dzięki turystyce.

Turystyka[edytuj]

Li Bassinia

Cztery "cuda" Huy:

  • Li Bassinia, XV-wieczna fontanna znajdująca się na środku Grand Place,
  • Li Tchestia, zamek z 1818 roku,
  • Li Rondia, rozetowe okno w gotyckiej kolegiacie Notre-Dame,
  • Li Pontia, most na rzece Mozie.

Huy jest metą sławnego Flèche Wallonne (ang. Walloon Arrow; flam. Waalse Pijl), jednodniowego profesjonalnego wyścigu kolarskiego w połowie kwietnia. Trasa wyścigu kończy się na szczycie Mur de Huy (ang. Wall of Huy).

Folklor[edytuj]

Co siedem lat w Huy odbywa się procesja religijna, która upamiętnia koniec suszy w roku 1656. Ostatnia miała miejsce 15 sierpnia 2012 roku.

Sławni mieszkańcy[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]