Przejdź do zawartości

Huy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Huy
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Region

 Walonia

Prowincja

Liège

Burmistrz

Anne-Marie Lizin-Vanderspeeten

Powierzchnia

47,74 km²

Populacja (2017[1])
• liczba ludności
• gęstość


21 305
446 os./km²

Nr kierunkowy

085

Kod pocztowy

4500

Położenie na mapie prowincji Liège
Mapa konturowa prowincji Liège, po lewej znajduje się punkt z opisem „Huy”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Huy”
Ziemia50°31′N 5°14′E/50,516667 5,233333
Strona internetowa

Huy (wa. Hu, niderl. Hoei) – miasto we wschodniej Belgii, w prowincji Liège, nad rzeką Mozą.

W 1066 roku w Huy zatwierdzono kartę swobód, jedną z najstarszych w Europie. W mieście znajduje się przemysł maszynowy, hutniczy, chemiczny, papierowy i spożywczy. Huy jest ważnym węzłem drogowym i ośrodkiem turystycznym. Znajdują się tu m.in.: gotyckie kościoły (XIII–XVI w.); renesansowe domy (XVII w.), ratusz (XVIII w.). W pobliżu miasta usytuowana jest elektrownia jądrowa o mocy 2270 MW. Huy był miejscem startu czwartego etapu Tour de France 2006. Tu znajduje się także meta wyścigu La Flèche Wallonne (Walońska Strzała).

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza osada powstała w czasach Imperium Rzymskiego jako fort na prawym brzegi rzeki Mozy. Wioska została z ewangelizowana przez Świętego Domicjana, biskupa Tongeren w VI wieku i po raz pierwszy zostaje wspomniana w jego testamencie w następnym wieku.

Uliczki Huy

We wczesnych średniowieczu Huy było jednym z najlepiej prosperujących miast położonych nad Mozą, z kwitnącą gospodarką bazującą na metalurgii, ale także garbowaniu, rzeźbiarstwie, stolarstwie i winiarstwie. W X wieku Huy uzyskało status hrabstwa, ale niedługo potem stało się częścią diecezji Liège na ponad osiem wieków. Huy otrzymało pierwszą znaną kartę swobód na północ od Alp – w roku 1066. Mniej więcej w tym samym czasie Piotr Eremita skrytykował mieszkańców i przekonał ich do udziału w I wyprawie krzyżowej.

W XIII i XIV wieku gospodarka rozwijała się dzięki sukiennictwu. Zamek był wykorzystywany w czasie wojen – w XV wieku stał się symbolem miasta. W następnych dwóch stuleciach miasto stopniowo traciło szczęście, głównie ze względu na jego strategiczne położenie nad Mozą. W drugiej połowie XVII wieku wojny prowadzone przez Ludwika XIV były przyczyną ciągłych ataków na miasto, aż w końcu sfrustrowani mieszkańcy rozebrali zamek, przyczynę ich nieszczęścia w 1715 roku.

Nowy fort został zbudowany przez Holendrów w roku 1818. Była to strategiczna pozycja obronna, zwłaszcza podczas ciężkich walk, które miały tu miejsce podczas dwóch wojen światowych. W XIX wieku był okres rozwoju miasta dzięki przemysłowi, w tym przemysłowi papierniczemu. Upadek przemysłu ciężkiego w XX wieku był dla miasta poważnym ciosem. Obecnie w Huy produkuje się puszki i duża część gospodarki rozwija się dzięki turystyce.

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]
Li Bassinia

Cztery „cuda” Huy:

  • Li Bassinia, XV-wieczna fontanna znajdująca się na środku Grand Place,
  • Li Tchestia, zamek z 1818 roku,
  • Li Rondia, rozetowe okno w gotyckiej kolegiacie Notre-Dame,
  • Li Pontia, most na rzece Mozie,
  • Hôtel de Ville de Huy, zabytkowy ratusz w centrum miasta.

Huy jest metą sławnego Flèche Wallonne (ang. Walloon Arrow; flam. Waalse Pijl), jednodniowego profesjonalnego wyścigu kolarskiego w połowie kwietnia. Trasa wyścigu kończy się na szczycie Mur de Huy (ang. Wall of Huy).

Folklor

[edytuj | edytuj kod]

Co siedem lat w Huy odbywa się procesja religijna, która upamiętnia koniec suszy w roku 1656. Ostatnia miała miejsce 15 sierpnia 2012 roku.

Sławni mieszkańcy

[edytuj | edytuj kod]

Współpraca

[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Stan na 1 stycznia 2017 roku, Direction générale Institutions et Population: Chiffres de la population par province et par commune, à la date du premier janvier 2017. [dostęp 2017-01-01]. (fr.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]