Huy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miasta w Belgii. Zobacz też: inne znaczenia słowa.
Huy
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Belgia
Region Waloński
Prowincja Prowincja Liège
Burmistrz Anne-Marie Lizin-Vanderspeeten
Powierzchnia 47,74 km²
Populacja (2017[1])
• liczba ludności
• gęstość

21 305
446 os./km²
Nr kierunkowy 085
Kod pocztowy 4500
Położenie na mapie prowincji Liège
Mapa lokalizacyjna prowincji Liège
Huy
Huy
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Huy
Huy
Ziemia50°31′N 5°14′E/50,516667 5,233333
Strona internetowa

Huy (wa. Hu, niderl. Hoei) to miasto we wschodniej Belgii, w prowincji Liège, nad rzeką Mozą.

W 1066 roku w Huy zatwierdzono kartę swobód, jedną z najstarszych w Europie. W mieście znajduje się przemysł maszynowy, hutniczy, chemiczny, papierowy i spożywczy. Huy jest ważnym węzłem drogowym i ośrodkiem turystycznym. Znajduje się tu m.in.: gotyckie kościoły (XIII - XVI); renesansowe domy (XVII); ratusz (XVIII). W pobliżu miasta usytuowana jest elektrownia jądrowa o mocy 2270 MW. Huy był miejscem startu czwartego etapu Tour de France 2006. Tu znajduje się także meta wyścigu La Flèche Wallonne (Walońska Strzała).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza osada powstała w czasach Imperium Rzymskiego jako fort na prawym brzegi rzeki Mozy. Wioska została z ewangelizowana przez Świętego Domicjana, biskupa Tongeren w VI wieku i po raz pierwszy zostaje wspomniana w jego testamencie w następnym wieku.

Uliczki Huy

We wczesnych średniowieczu Huy było jednym z najlepiej prosperujących miast położonych nad Mozą, z kwitnącą gospodarką bazującą na metalurgii, ale także garbowaniu, rzeźbiarstwie, stolarstwie i winiarstwie. W X wieku Huy uzyskało status hrabstwa, ale niedługo potem stało się częścią diecezji Liège na ponad osiem wieków. Huy otrzymało pierwszą znaną kartę swobód na północ od Alp - w roku 1066. Mniej więcej w tym samym czasie Piotr Eremita skrytykował mieszkańców i przekonał ich do udziału w I wyprawie krzyżowej.

W XIII i XIV wieku gospodarka rozwijała się dzięki sukiennictwu. Zamek był wykorzystywany w czasie wojen - w XV wieku stał się symbolem miasta. W następnych dwóch stuleciach miasto stopniowo traciło szczęście, głównie ze względu na jego strategiczne położenie nad Mozą. W drugiej połowie XVII wieku wojny prowadzone przez Ludwika XIV były przyczyną ciągłych ataków na miasto, aż w końcu sfrustrowani mieszkańcy rozebrali zamek, przyczynę ich nieszczęścia w 1715 roku.

Nowy fort został zbudowany przez Holendrów w roku 1818. Była to strategiczna pozycja obronna, zwłaszcza podczas ciężkich walk, które miały tu miejsce podczas dwóch wojen światowych. W XIX wiek był okres rozwoju miasta dzięki przemysłowi, w tym przemysłowi papierniczemu. Upadek przemysłu ciężkiego w XX wieku był dla miasta poważnym ciosem. Obecnie w Huy produkuje się puszki i duża część gospodarki rozwija się dzięki turystyce.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Li Bassinia

Cztery "cuda" Huy:

  • Li Bassinia, XV-wieczna fontanna znajdująca się na środku Grand Place,
  • Li Tchestia, zamek z 1818 roku,
  • Li Rondia, rozetowe okno w gotyckiej kolegiacie Notre-Dame,
  • Li Pontia, most na rzece Mozie,
  • Hotel de Ville de Huy, popularny, stary hotel w centrum miasta.

Huy jest metą sławnego Flèche Wallonne (ang. Walloon Arrow; flam. Waalse Pijl), jednodniowego profesjonalnego wyścigu kolarskiego w połowie kwietnia. Trasa wyścigu kończy się na szczycie Mur de Huy (ang. Wall of Huy).


Folklor[edytuj | edytuj kod]

Co siedem lat w Huy odbywa się procesja religijna, która upamiętnia koniec suszy w roku 1656. Ostatnia miała miejsce 15 sierpnia 2012 roku.

Sławni mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan na 1 stycznia 2017 roku, Direction générale Institutions et Population: Chiffres de la population par province et par commune, à la date du premier janvier 2017 (fr.). [dostęp 2017-01-01].