Hybrydyzacja northern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hybrydyzacja northern – stosowana w biologii molekularnej metoda służąca do detekcji określonych sekwencji RNA. Najczęściej stosuje się ją do wykrywania mRNA genów ulegających transkrypcji w komórce.

Metodyka[edytuj | edytuj kod]

Metodyka jest zbliżona do hybrydyzacji Southerna:

  • RNA poddaje się rozdziałowi elektroforetycznemu (elektroforezie) na żelu
  • po rozdziale RNA przenosi się na odpowiednią membranę oraz utrwala na niej
  • membranę z RNA inkubuje się z sondą, tzn. cząsteczką DNA lub RNA, która po pierwsze jest komplementarna do poszukiwanej sekwencji, a po drugie daje się łatwo wykryć
  • po inkubacji i odpłukaniu nadmiaru sondy przeprowadza się detekcję, czyli uwidacznianie sondy, która związała się do poszukiwanej sekwencji RNA na membranie.

Jeżeli nie interesuje nas długość wykrywanego RNA, krok pierwszy (elektroforezę) można pominąć. Wówczas RNA nanosi się bezpośrednio na membranę.

Sonda daje na ogół sygnał proporcjonalny do ilości RNA obecnego na membranie, stąd po intensywności sygnału po detekcji można ilościowo oszacować poziom wykrytego RNA.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa metody powstała jako gra angielskich słów z nazwą wcześniej znanej metody wykrywania określonych sekwencji kwasów deoksyrybonukleinowych, którą jest hybrydyzacja Southerna[a] (opracowana przez brytyjskiego biologa molekularnego Edwina Southerna).

Uwagi

  1. southern – południowy; northern – północny