Hydatellowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hydatellowate
Ilustracja
Trithuria submersa
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd grzybieniowce
Rodzina hydatellowate
Nazwa systematyczna
Hydatellaceae U. Hamann
New Zealand J. Bot. 14: 195. 22 Jun 1976, nom. cons.

Hydatellowate (Hydatellaceae Hamann) – rodzina roślin stanowiących jeden z bazowych kladów roślin okrytonasiennych[2]. Do rodziny należy jeden rodzaj Trithuria, obejmujący także gatunki wyodrębniane dawniej w rodzaj Hydatella[3]. Te niewielkie i proste w budowie rośliny występują w zachodniej Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii. Przez długi czas uważane były za blisko spokrewnione z trawami i turzycami. Dopiero w publikacji z marca 2007 r. w Nature ujawniono, że w istocie rośliny te stanowią żyjących współcześnie potomków jednego z najdawniejszych odgałęzień filogenetycznych roślin okrytonasiennych.

Odkrycie tego, że rodzina hydatellowatych jest siostrzaną dla grzybieniowców przedstawia w nowym świetle ewolucję najstarszych linii rozwojowych okrytonasiennych. Okazuje się bowiem, że wobec znacznych różnic (np. morfologicznych) w obrębie tej linii rozwojowej doszło w przeszłości do znacznego zróżnicowania organizmów i wykształcenia rozmaitych adaptacji do życia w środowisku wodnym.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Trithuria australis

Drobne rośliny wodne i bagienne (hydrofity i helofity). Liście równowąskie wyrastają z bardzo krótkiej łodygi. Rośliny obupłciowe, zapylenie następuje za pośrednictwem wody lub w wyniku autogamii. Kwiaty mocno zredukowane, bez korony, zebrane w główkowate kwiatostany[4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

System APG II z 2003 r., podobnie jak APG I z 1998 r. umieszczał rodzinę Hydatellaceae w obrębie rzędu wiechlinowców (Poales) należącego do jednoliściennych. Ponieważ w międzyczasie odkryto powiązania filogenetyczne tych roślin, w systemie z 2009 (APG III rodzina umieszczona została już w obrębie grzybieniowców. Poniższy kladogram przedstawia pozycję rodziny na tle wczesnych dwuliściennych na podstawie APweb[1]:


amborellowce Amborellalesgrzybieniowce


grzybieniowate Nymphaeaceaepływcowate Cabombaceae
hydatellowate Hydatellaceae

Austrobaileyales

zieleńcowce Chloranthalesklad magnoliowych magnoliids

klad jednoliściennych monocots
rogatkowce Ceratophyllalesklad dwuliściennych właściwych eudicots
Pozycja w systemie Reveala (1999)

Gromada: okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa: Liliopsida Brongn., podklasa: komelinowe (Commelinidae Takht.), nadrząd: Hydatellanae Takht. ex Reveal, rząd: Hydatellales Cronquist in Takht.[5]

Pozycja w systemie Cronquista (1981)

Klasa: jednoliścienne, podklasa: Commelinidae, rząd: hydatellowce Hydatellales, rodzina hydatellowate Hydatellaceae.

Podział systematyczny wg The Plant List[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]