Hydrosiew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maszyna do hydrosiewu FiNN T400 Hydroseeder.

Hydrosiew (nazywany też hydroobsiewem) – biologiczny sposób rekultywacji gruntów, stromych hałd polegający na hydromechanicznym pokrywaniu powierzchni preparatem będącym mieszaniną złożoną z wody, nasion roślin, hydromulczu celulozowego (włókien celulozowych), nawozów oraz substancji zabezpieczających przed erozją wodną i wietrzną oraz nadmiernym wysychaniem.

Hydrosiew jest najszybszym z możliwych sposobów zazieleniania dużych powierzchni. Jest to metoda za pomocą której nasiona traw lub kwiatów, nawozy, biostymulanty, mulcz celulozowy i inne dodatki są wymieszane z wodą w specjalnym urządzeniu (hydrosiewniku) a następnie w łatwy sposób są rozpylane na glebę za pomocą specjalnej hydropompy zakończonej działkiem wodnym lub elastycznym wężem.

W hydrosiewie wyróżnia się trzy technologie:

  • z użyciem hydrosiewników,
  • za pomocą rurociągów i instalacji hydraulicznych,
  • przy wykorzystaniu lotnictwa (awiohydrosiew).

Na małych powierzchniach hydrosiew wykorzystywany jest np. do podsiewania trawników. Dzięki połączeniu zabiegów technologicznych oraz wykorzystaniu roślinnych włókien celulozowych do stabilizacji powierzchni, metoda jest w pełni bezwonna i ekologiczna.

Metoda stosowana na świecie od 1953 roku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych opatentowano pierwszy hydrosiewnik.