Hyeong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hyeong, pumsae
Nazwa koreańska
Hangul 형, 품새
Hancha 형, 품새
Transkrypcja poprawiona hyeong, pumsae
Transkrypcja MCR hyong, p'umsae

Koreańskie terminy hyeong, pumsae i teul (znaczące "forma", "wzorzec" lub "wzór") odnoszą się wszystkie do typowych form w koreańskich sztukach walki. Hyeong często się romanizuje jako hyung, pumsae jako poomsae lub poomse, zaś teul jako tul.

Hyeong polega na wykonaniu ciągu typowych technik sztuki walki, z bronią albo bez niej. Ten ciąg często się nazywa "wyobrażoną walką", gdyż zawiera z góry wyznaczone i ustawione choreograficznie akcje, które przypominają walkę realną. Formy hyeong traktuje się jako sposób praktyki podstawowych i zaawansowanych technik w sztukach walki, lub jako sposób współzawodnictwa sportowego. Podczas zawodów akcje ocenia zespół sędziowski o mistrzowskim stopniu zaawansowania, który opiera punktację na wielu czynnikach, jak: siła, precyzja, szybkość, kontrola.

Wiele koreańskich sztuk walki nazywa swoje formy "hyeong". Najpopularniejsze z tych dyscyplin to taekwondo i tangsudo (podobna sztuka walki, w pisowni angielskiej "tang soo do"). Są dwie klasyfikacje tych form: twórcze i standardowe. Twórcze są ułożone przez wykonawcę i są zwykle bardziej akrobatyczne z natury (Na ten przykład, wykonawca może połamać kilka desek, które są ułożone w pewien kształt). Wczesne formy standardowe są natomiast bardziej wierne oryginalnym sztukom walki.

Pierwotne formy w taekwondo[edytuj | edytuj kod]

Jak wiele jest różnych organizacji taekwondo, tak wiele jest różnic w formach praktykowanych w tych organizacjach. Pewne szkoły praktykują mieszaninę dwóch lub więcej zbiorów form, podczas gdy inne ściśle trzymają się jedynie jednego zbioru. Ponadto, niekiedy szkoła włącza parę form, które zostały opracowane przez mistrzów swojej szkoły na potrzeby treningu, chociaż nadal trzyma się oryginalnego zbioru form. Pierwszy kwan ("szkoła") taekwondo, zwany Chung Do Kwan, został założony w 1944 roku. Ta szkoła, podobnie jak i inne kwany ćwiczyła zbiór Heian (Pyongahn) pochodzący z Okinawy i Japonii, o którym czytelnik przeczyta w części dotyczącej tangsudo, wraz z opisem kilku innych form.

Formy Chang hon[edytuj | edytuj kod]

Szkoły, które podążają za stnadardami ITF, zwykle praktykują zestaw Chang hon (zwane także tul/teul, Chang hun, Chang 'on lub Chon-ji od nazwy pierwszego układu) opracowane przez generała Choi Hong Hi, mistrzów Nam Tae Hi i Han Cha Kyo, i mające swe korzenie w szkole Oh Do Kwan. Wraz z Oh Do Kwan podczas treningu taekwondo w koreańskim wojsku, zbiór form Chang hon hyeong rozpowszechnił się szeroko, i można je ujrzeć w wielu organizacjach taekwondo.

Wczesne formy ITF[edytuj | edytuj kod]

Chon-ji / Cheon-ji[edytuj | edytuj kod]

(천지, 19 ruchów)
Chon-ji znaczy dosłownie "niebo i ziemia" i nawiązuje do stworzenia świata lub początków historii ludzkości.

Dan-gun[edytuj | edytuj kod]

(단군, 21 ruchów)
Dan-gun nosi nazwę po świętobliwym Tangunie, legendarnym założycielu Korei w roku 2333 przed Chrystusem. W przeciwieństwie do innych form teul, wszystkie ciosy pięścią w Dan-gun są na strefę wysoką (na poziom oczu), co symbolizuje Tanguna mierzącego górę.

Do-san[edytuj | edytuj kod]

(도산, 24 ruchy)
Do-san to pseudonim patrioty Ahn Chang-ho. 24 ruchy symbolizują jego całe życie, które poświęcił wspieraniu edukacji w Korei i koreańskiemu ruchowi niepodległościowemu.

Won-hyo[edytuj | edytuj kod]

(원효, 28 ruchów)
Nosi nazwę po znanym mnichu Wŏnhyo, który wprowadził buddyzm do państwa Silla w roku 686.

Yul-gok[edytuj | edytuj kod]

(율곡, 38 ruchów)
Yul-gok to pseudonim wielkiego filozofa i uczonego Yi I zwanego "koreańskim Konfucjuszem". 38 ruchów tego układu nawiązuje do miejsca jego narodzin na 38. równoleżniku a układ kroków tego układu symbolizuje "uczonego".

Joong-gun / Jung-geun[edytuj | edytuj kod]

(중근, 32 ruchy)
Joong-gun nosi nazwę po patriocie Ahn Joong-Gun który zamordował Ito Hirobumiego, pierwszego japońskiego gubernatora generalnego Korei, który odgrywał główną rolę w fuzji koreańsko-japońskiej. Są w niej 32 ruchy, których liczba odpowiada wiekowi pana Ahn, gdy go stracono w więzieniu w Lüshun w roku 1910.

Toi-gye[edytuj | edytuj kod]

(퇴계, 37 ruchów)
Toi-gye to pisarski pseudonim znanego uczonego Yi Hwang (XVI wiek) – autorytetu w neokonfucjanizmie. 37 ruchów tego układu nawiązuje do miejsca jego narodzin na 37. równoleżniku, układ kroków odpowiada "uczonemu" jak w formie Yul-gok hyeong.

Hwa-rang[edytuj | edytuj kod]

(화랑, 29 ruchów)
Hwa-rang nosi nazwę po Hwarang – grupie młodzieży, która powstała w Silla w początkach VII wieku. Grupa w końcu stała się znaczącą siłą podczas zjednoczenia Trzech Królestw Korei. 29 ruchów nawiązuje do 29. Dywizji Piechoty, w której taekwondo osiągnęło swoją dojrzałą postać.

Choong-moo / Chung-mu[edytuj | edytuj kod]

(충무, 30 ruchów)
Choong-Moo było imieniem danym wielkiemu admirałowi Yi Sun-sin z dynastii Yi. Zyskał rozgłos jako wynalazca pierwszego uzbrojonego okrętu (kobukson) w roku 1592, który swą koncepcją przypomina współczesną łódź podwodną. Powodem, dla którego ten układ kończy się uderzeniem lewą ręką, jest zasymbolizowanie godnej pożałowania śmierci admirała.

Kwang-gae / Gwang-gae[edytuj | edytuj kod]

(광개, 39 ruchów)
Kwang-gae nosi nazwę po sławnym Kwang-Gae-Toh-Wang – 19. królu dynastii Goguryeo, za którego panowania państwo osiągnęło największą terytorialną ekspansję, obejmującą większą część Mandżurii. Układ kroków tej formy symbolizuje rozszerzenie i przywrócenie straconych terytoriów. 39 ruchów nawiązuje do dwóch początkowych cyfr liczby 391 – roku, w którym król wstąpił na tron.

Po-eun[edytuj | edytuj kod]

(포은, 36 ruchów)
Po-eun to pseudonim lojalnego poddanego Chong-Mong-Chu, który był wybitnym uczonym neokonfucjańskim czasów dynastiiGoryeo. Jego wiersz "Nie będę służył drugiemu panu choćbym miał być ukrzyżowany sto razy" zna każdy Koreańczyk. Układ kroków, który jest po prostu linią prostą, odpowiada jego niezawodnej lojalności królowi i krajowi.

Gae-baek / Gyebaek[edytuj | edytuj kod]

(계백, 44 ruchy)
Gae-Baek nosi nazwę po Gyebaeku, wielkim generale dynastii Baekje. Układ kroków symbolizuje surową wojskową dyscyplinę.

Yoo-sin / Yu-sin[edytuj | edytuj kod]

(유신, 68 ruchów)
Yoo-sin nosi nazwę po generale Kim Yu-shin z czasów dynastii Silla, który odgrywał ważną rolę w połączeniu państw Goguryeo i Baekje przez Silla. 68 ruchów nawiązuje do ostatnich dwóch cyfr roku 668, w którym trzy królestwa zostały zjednoczone. Pozycja gotowości ma nasuwać skojarzenie z mieczem trzymanym raczej po prawej niż po lewej stronie, symbolizującym błąd Yoo Sina przestrzegania królewskich rozkazów walki z pomocą zagranicznych sił zbrojnych (chińska dynastia Tang) przeciw swojemu własnemu ludowi (Goguryeo i Baekje).

Choong-jang / Chung-jang[edytuj | edytuj kod]

(충장, 52 ruchy)
Choong-jang to pseudonim dany generałowi Kim Dok-yong, żyjącemu za czasów dynastii Yi (XIV wiek). Ten układ kończy się atakiem lewej ręki, który symbolizuje tragiczną śmierć generała w więzieniu w wieku 27 lat, nim został w pełni dojrzałym mężczyzną.

Ul-ji / Eulji[edytuj | edytuj kod]

(을지, 42 ruchy)
Ul-ji nosi nazwę po generale Eulji Mundeok, który z powodzeniem bronił Goguryeo przeciw inwazji Sui przeprowadzonej przez milion żołnierzy dowodzonych przez Yang Je w roku 612. Za pomocą taktyki partyzanckiej polegającej na ataku i ucieczce, był w stanie zniszczyć większość sił wroga. Układ kroków tej formy odpowiada jego nazwisku. 42 ruchy odpowiadają wiekowi autora, gdy opracował on ten układ.

Sam-il[edytuj | edytuj kod]

(삼일, 33 ruchy)
Nazwa Sam-il nawiązuje do historycznego Ruchu 1 Marca, największego narodowego ruchu niepodległościowego Koreańczyków przeciwko cesarskiej Japonii w roku 1919. 33 ruchy w układzie odpowiadają 33 patriotom -założycielom Ruchu 1 Marca.

Ko-dang / Godang[edytuj | edytuj kod]

(고당, 39 ruchów)
Kodang był jednym z oryginalnych układów opracowanych przez generała Choi. Jednak we wczesnych latach osiemdziesiątych XX wieku Kodang został usunięty z oficjalnego zestawu generała Choi i zastąpiony nowym układem, który Choi nazwał "Juche". Chociaż nie jest już częścią oficjalnego programu taekwondo ITF, Kodang jest nadal obecny w programach wielu organizacji taekwondo. W tych organizacjach naucza się go na etapie drugiego stopnia mistrzowskiego. Składa się z ciągu 39 technik. Choć pewne źródła prowadzą do wniosku, że Kodang jest dokładnie tym samym układem, co Juche, w rzeczywistości są to dwa zupełnie różne układy.

Choi-yong / Choe-yeong[edytuj | edytuj kod]

(최영, 45 ruchów)
Choi yong nosi nazwę po generale Choe Yong, premierze (?) i głównodowodzącym siłami zbrojnymi w XIV wieku, w czasach dynastii Goryeo. Choe Yong był bardzo szanowany ze względu na swą lojalność, patriotyzm i skromność. Został stracony przez podwładnych dowódców kierowanych przez generała Yi Seong-gye, który potem został pierwszym królem z dynastii Joseon.

Se-jong[edytuj | edytuj kod]

(세종, 24 ruchy)
Nosi nazwę po Se-Jong – 4. królu dynastii Yi, znanym ze względu na wielkie osiągnięcia w sprawach wewnętrznych i zagranicznych kraju, w dyplomacji, w sprawach obrony i kultury. Jego najwybitniejsze osiągnięcie to wynalazek alfabetu koreańskiego hangeul. 24 ruchy tego układu odpowiadają 24 literom hangeul.

Tong-il[edytuj | edytuj kod]

(통일, 56 ruchów)
Tong il znaczy "zjednoczenie" – ostateczny cel wszystkich Koreańczyków. Korea przez długie lata była jednym krajem, lecz została podzielona na Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Koreę Północną) i Republikę Korei (Koreę Południową) w roku 1945 na skutek ideologicznego konfliktu między Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi po II wojnie światowej. Yon Mu Sun, układ kroków tego układu symbolizuje Północ i Południe stające się jednością.

Obecne formy ITF oraz nieoficjalne formy ITF[edytuj | edytuj kod]

Początkowy zestaw układów ITF został uzupełniony przez generała Choi układami Eui-Am, Yon-Gae, Moon-Mu i So-San , zaś układ Ko-Dang został zastąpiony układem Juche. Prócz nich, wiele szkół praktykuje inne formy, jak Chulgi i Bassai.

Chulgi[edytuj | edytuj kod]

(25 ruchów)
Chulgi dosłownie znaczy "żelazny koń" i kładzie nacisk na techniki wykonywane w pozycji jeźdźca. Chulgi ma japońskie pochodzenie i praktykuje się je w wielu stylach sztuk walki. Chulgi jest znane jako Naihanchi w karate pochodzącym z Okinawy i jako Tekki w stylu shotokan. (Ten układ zwykle praktykuje się na etapie między Hwa-Rang i Choong-Moo)

Bassai[edytuj | edytuj kod]

(29 ruchów)
Bassai ma również japońskie pochodzenie i praktykuje się go w taekwondo, tangsudo (tang soo do) i w wielu stylach karate pochodzących z Japonii i Okinawy. Bassai również nazywa się Balsek. Bassai często tłumaczy się jako “zdobycie twierdzy”. Koreańska wymowa znaków słowa Bassai to “patsai”. Zwykle ten układ wiąże się z kobrą, ze względu na jego szybkie, kąśliwe ruchy. (Ten układ zwykle praktykuje się na etapie między Choong-Moo and Kwang-Gae)

Eui-Am[edytuj | edytuj kod]

(의암, 45 ruchów)
Eui-Am to pseudonim Son Byong Hi, przywódcy koreańskiego ruchu niepodległościowego 1 marca 1919. 45 ruchów nawiązuje do wieku przywódcy, gdy zmienił on nazwę swojej religii z Dong Hak ("wschodnia nauka") na Chondogyo ("religia niebiańskiej drogi") w 1905. Układ kroków odpowiada nieposkromionemu duchowi, przejawiającemu się, gdy człowiek poświęca się dla pomyślności narodu. (Ten układ zwykle praktykuje się na etapie między Gae-Baek i Yoo-Sin)

Juche[edytuj | edytuj kod]

(주체, 45 ruchów)
Juche to filozoficzna idea, że człowiek jest panem wszystkiego i o wszystkim decyduje. Innymi słowy, że człowiek jest panem świata i swojego przeznaczenia. Uważa się, że ta idea ma swoje korzenie na Pektu-san, która symbolizuje duch koreańskiego ludu. Układ kroków odpowiada górze Pektu-san – najwyższej Korea. General Choi zastąpił Ko-Dang tym układem. (Według niektórych źródeł, zmiana wynikła podczas wprowadzania taekwondo do Korei Północnej i ma na celu nawiązanie do idei Kim Ir Sena)

Yon-gae / Yeon-gae[edytuj | edytuj kod]

(연개, 49 ruchów)
Yon-Gae nosi nazwę po sławnym generale Yon Gae Somoon w czasach dynastii Goguryeo. Generał obronił Goguryeo przed najazdem wojsk dynastii Tang pokonując 300 tysięczny oddział pod Ansi Sung. (Ten układ zwykle praktykuje się na etapie między Choi Yong i Se-Jong)

Moon-moo / Mun-mu[edytuj | edytuj kod]

(문무, 61 ruchów)
Moon Moo upamiętnia Munmu – 30. króla dynastii Silla, który zakończył zjednoczenie trzech królestw (Goguryeo, Baekje, Silla). Jego ciało pogrzebano niedaleko Dae Wang Am (Wielka Królewska Skała). Zgodnie z wolą króla, ciało umieszczono w morzu "Gdzie moja dusza na zawsze obroni kraj mój przed Japończykami". 61 ruchów w tym układzie symbolizuje dwie końcowe cyfry roku 661, gdy Munmu wstąpił na tron. (Ten układ zwykle praktykuje się na etapie między Choi yong i Sea-jong)

So-san / Seo-san[edytuj | edytuj kod]

(서산, 72 ruchy)
So-San to pseudonim wielkiego mnicha Choi Hyong Ung w czasach dynastii Joseon. 72 ruchy nawiązują do wieku mnicha, gdy z pomocą swego ucznia Sa Myung Danga zorganizował on oddział żołnierzy-mnichów. Żołnierze-mnisi pomagali odpierać japońskich piratów, którzy grasowali na obszarze Półwyspu Koreańskiego w 1592. (Ten układ zwykle praktykuje się na etapie między Choi yong i Sea-Jong)

Formy WTF[edytuj | edytuj kod]

Kukkiwon (World Taekwondo Headquarters – kwatera główna taekwondo WTF) używa słowa "pumsae" na oznaczenie form. Filozofia pumsae ma swoje źródło w księdze "Yijing" – chińskiej wyroczni. Yijing ma 64 heksagramy, kombinacje dwóch symboli, złożonych z trzech linii (trygramów), ciągłych lub przerwanych. Ciągłe linie odpowiadają yang, przerwane yin – pojęciom z dziedziny taoizmu. W chińszczyźnie, jedność yin i yang nazywa się taiji a nazwę tę zawiera nazwa innej sztuki walki – taijiquan. W koreańszczyźnie, ta jedność nazywa się tae-geuk. To wyjaśnia znaczenie pumsae Taegeuk. Osiem trygramów razem nazywa się Pal-gwe jak w pumsae Palgwe.

Większość szkół Kukkiwon skłonnych jest praktykować zestaw Taegeuk podczas gdy kilka szkół praktykuje zestaw Palgwe. Znaczenia, trygramy i symbole są takie same w zestawach Taegeuk i Palgwe, jednak ciągi ruchów się różnią. Pierwsze 8 form zestawów różni się w zależności od zestawu, podczas gdy dalsze 9 form jest takie samo.

Formy Palgwe praktykowano od roku 1967 do 1971. Formy Taegeuk praktykuje się od roku 1971 do czasów obecnych. Natomiast skutkiem postanowienia Kukkiwonu układy Palgwe zostały wyeliminowane z praktyki.

Oficjalne formy Kukki-Taekwondo, jako że zalecane przez Kukkiwon, to Taegeuk Pumsae. Pumsae się niekiedy zapisuje "poomse", jednakże prowadzi to do niewłaściwej wymowy jako że w alfabecie hangul ten termin używa tego samego Jamo jak "tae" in "taekwondo", a nie głoski "sej" (porównaj: "te-kuon-do", nie "taj-kuon-do"). jednakże, wiele dialektów języka koreańskiego wymawia jamo ae i e niemal identycznie. Znak alfabetu hanja dla Pumsae to 品勢, i znaczy "modele jakościowe siły" (ang. Quality Shapes of Strength).

Formy uczniowskie[edytuj | edytuj kod]

Taegeuk Il Jang/Palgwe Il Jang[edytuj | edytuj kod]

Głównym znaczeniem tej formy oraz związanego z nią trygramu jest Yang, co odpowiada niebu i światłu. Poza tym, ten trygram ma związek z Ziemią oraz Ojcem. Pierwsza forma Taeguk jest początkiem zbioru wszystkich pumsae, "narodzeniem" artysty sztuk walki w taekwondo. Wykonanie tej formy winno odzwierciedlać potęgę i wielkość nieba.

Taegeuk Ee Jang/Palgwe Ee Jang[edytuj | edytuj kod]

Trygram tej pumsae symbolizuje jezioru. Przy tym, związany z tym symbolem jest południowy zachód oraz stopień pokrewieństwa najmłodsza córka. Ruchy tego Taegeuk/Palgwe mają na celu być wykonane z wiarą, że człowiek ma ograniczenia, lecz że możemy przezwyciężyć owe ograniczenia. Jezioro oraz jego woda symbolizują zmienną, płynną oraz spokojną naturę artysty sztuk walki. Ta forma ma odzwierciedlać te cechy.

Taegeuk Sam Jang/Palgwe Sam Jang[edytuj | edytuj kod]

Ten trygram symbolizuje ogień. Związany z tym symbolem jest także wschód oraz pokrewieństwo typu druga córka. Ogień zawiera dużo energii. Znaczenie ognia jest podobne do znaczenia wody, gdyż oba żywioły mogą pomagać i oba mogą niszczyć. Forma ta winna być wykonana rytmicznie, z kilkoma wybuchami energii, by odzwierciedlić rytmiczny i energiczny dualizm ognia.

Taegeuk Sa Jang/Palgwe Sa Jang[edytuj | edytuj kod]

Ten trygram symbolizuje piorun. Przy tym, jest on mocno związany z północnym wschodem oraz pokrewieństwem typu "najstarszy syn". Piorun przychodzi z nieba oraz pochłania go ziemia, a zatem, zgodnie z przekonaniami księgi Yijing, grzmot jest jedną z najpotężniejszych sił natury. To pumsae wiąże się z potęgą oraz związkiem między niebiosami i ziemią. To pumsae powinno być wykonane z całą mocą przypominającą piorun, od którego nosi nazwę.

Taegeuk Oh Jang/Palgwe Oh Jang[edytuj | edytuj kod]

Trygram związany z tym pumsae symbolizuje Wiatr. Ten trygram także odnosi się do południowego zachodu oraz wiąże się z najstarszą córką. Księga Yijing zakłada, że wiatr – to łagodna siła, lecz może niekiedy być gwałtowny, niszcząc wszystko na swej drodze. Dlatego, to pumsae powinno się wykonywać jak wiatr: łagodnie, ale znając zdolność masowgo zniszczenia za pomocą pojedynczego ruchu. Wykonawca i publiczność powinni być świadomi dwoistości tej formy.

Taegeuk Yook Jang/Palgwe Yook Jang[edytuj | edytuj kod]

Trygram związany z tym pumsae symbolizuje wodę. Przy tym, istnieje związek z zachodem oraz pokrewieństwo w stopniu "drugi syn". Ruchy tego Pumsae powinny być wykonaną jak woda; płynnie, potężnie oraz oczyszczająco. Niekiedy stojąc nieruchomo, jak woda w jeziorze, niekiedy płynąc jak rzeka, niekiedy mocno jak wodospad. Woda ma symbolizować spokój i oczyszczanie, choć także bywa gwałtowna i niszcząca.

Taegeuk Chil Jang/Palgwe Chil Jang[edytuj | edytuj kod]

Trygram związany z tym pumsae symbolizuje górę. Przy tym, symbolizuje północny zachód oraz najmłodszego syna. Symbolizm góry to nieposkromiona oraz majestatyczna natura, którą posiadają wszystkie góry. Ta forma powinna być wykonana w poczuciu, że wszystkie ruchy mają tę majestatyczność i nieprzezwyciężoną naturę.

Taegeuk Pal Jang/Palgwe Pal Jang[edytuj | edytuj kod]

Trygram związany z tą formą symbolizuje Ziemię, północ oraz matkę. Trygram tego pumsae to Yin. Yin tutaj symbolizuje koniec początku, złą część wszystkiego, co dobre. Będąc ostatnim z pumsae Taegeuk, symbolizuje koniec koła oraz cykliczną naturę Ziemi.

Formy mistrzowskie[edytuj | edytuj kod]

Koryo[edytuj | edytuj kod]

Koryo albo Goryeo – to nazwa starej koreańskiej Dynastii. Członkowie tej dynastii pokonali mongolskich agresorów. Autorzy tej formy planowali, by duch tych ludzi został wyrażony w ruchach formy Koryo. Każdy ruch tej formy reprezentuje siłę i energię, dające przewagę nad Mongołami.

Keumgang[edytuj | edytuj kod]

Keumgang znaczy "diament", a diament symbolizuje twardość. Keumgang – to też imię najpiękniejszej góry w Korei, a także imię wojownika Keumgang. Tak więc, twardość, piękno i rozmyślanie przenikają tę formę.

Taebaek[edytuj | edytuj kod]

Legendarny Tangun założył naród w Taebaek, blisko Pektu-san – największej góry Korei. Pektu-san – to znany symbol Korei. Autorzy planowali, że każdy ruch w tej formie powinien być nie tylko dokładny i szybki, ale wykonany z determinacją i twardością przypominającą górę Pektu-san, miejsce pochodzenia narodu Korei.

Pyongwon[edytuj | edytuj kod]

Pyongwon znaczy "rozległa, ogromna równina". Nazwa sugeruje wielkość i majestat.

Sipjin[edytuj | edytuj kod]

Sipjin oznacza dziesięć symboli długowieczności. Te symbole to: Słońce, Księżyc, góra, woda, kamień, sosna, zioło wiecznej młodości, żółw, jeleń i żuraw. Ta forma reprezentuje niekończący się rozwój i wzrost przez odwołanie się do podstawowej idei dziesięciu symboli długowieczności i do systemu dziesiętnego.

Jitae[edytuj | edytuj kod]

Ta forma wywodzi się ze znaczenia ziemi. Wszystkie rzeczy rozwijają się na ziemi i wracają do ziemi; ziemia jest początkiem i końcem życia.

Cheonkwon[edytuj | edytuj kod]

Nazwa tej formy dosłownie znaczy "niebo". Niebo symbolizuje władcę Wszechświata. Według wiary, niebo jest tajemnicze, nieskończone i głębokie. Ruchy Cheonkwon są pełne pietyzmu, witalności i szacunku.

Hansu[edytuj | edytuj kod]

Ta forma wyprowadza się z płynności wody, która w przyrodzie łatwo się przystosowuje do otoczenia. Symbol wody powtarza się wiele razy w różnych pumsae, hyeong i w ogóle w sztukach walki.

Ilyo[edytuj | edytuj kod]

Stan duchowej doskonałości w buddyzmie nazywa się ilyo, co znaczy " jedność ". W jedności, ciało i umysł, duch i materia, "ja" i "ty" się jednoczą. Ostateczny ideał wojennej sztuki i formy można znaleźć w tym stanie. Ten ideał – to dyscyplina, w której każdy ruch koncentruje się na pozostawieniu wszystkich materialistycznych myśli, obsesji i wpływów zewnętrznych.