Hymen (mitologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hymen (gr. Ὑμέναιος Hyménaios, łac. Hymenaeus, Hymen) – w mitologii greckiej bóg małżeństwa, ceremonii ślubnej (obrządku zaślubin), orszaku weselnego; uosobienie pieśni weselnej.

Hymen nie urodził się bogiem, lecz był najpierw człowiekiem, a dopiero po śmierci wdzięczność Ateńczyków otoczyła jego pamięć czcią boską. Zdarzyło się bowiem pewnego razu, że rozbójnicy porwali kilka dziewcząt ateńskich. W całym mieście panowała okrutna żałoba, gdyż panny miały właśnie wyjść za mąż i wszystko już przygotowano do uroczystości ślubnych. Ale jak nagle znikły, tak niespodziewane wróciły, a przywiódł je właśnie Hymenajos, szlachetny i dzielny młodzieniec, który je wyratował z rąk korsarzy. Wśród powszechnej radości odbyły się wesela tych panien. Ateny trzęsły się z okrzyków: "O Hymen, o Hymenaje!". Odtąd zawsze tym wołaniem odprowadzano do domu nowożeńców. Hymena przedstawiają jako piękne, długowłose pacholę o kształtach miękkich, delikatnych, niemal kobiecych. W ręce trzyma pochodnię, wieniec lub berło[1].

Według starożytnych wierzeń słaby płomień pochodni w trakcie zaślubin zapowiadał niepowodzenia lub nieszczęścia dla młodego małżeństwa.

Przypisy

  1. J. Parandowski, Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian, Wydawnictwo "Puls", Londyn 1992, ISBN 0-907587-85-2