Hymny Imperium Osmańskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dopiero od XIX wieku Imperium Osmańskie zaczęło używać do celów ceremonialnych utworów muzycznych, które dziś można traktować w kategorii hymnu królewskiego lub fanfary na cześć monarchy. Za panowania sułtana Mahmuda II zmodernizowano orkiestrę wojskową i imperialną według stylu zachodniego, a osobą, której zlecono nadzór nad tym zadaniem był Giuseppe Donizetti. Nadano mu nawet tytuł Donizetti Pasza. Skomponował on dla Mahmuda II pierwszy hymn sułtański w stylu zachodnim ''Mahmudiye''.

Jak w wielu monarchiach ówczesnych czasów, hymn Imperium Osmańskiego był hymnem królewskim, a nie narodowym. Skutkiem tego każda zmiana sułtana powodowała konieczność skomponowania nowego hymnu. Mimo tego w roku 1844 wraz z reformami Tanzimatu marsz ''Mecidiye'' został uznany, jako pierwszy w Imperium Osmańskim, za oficjalny hymn państwowy. W tym samym roku przyjęto pierwszą oficjalną flagę państwową Imperium Osmańskiego, praktycznie identyczną z obecną flagą Turcji.

Poniżej znajduje się zestawienie hymnów Imperium Osmańskiego.

(wersja pierwsza, nagranie z lat 1908-1912, wyk. Odeon Saz Group)

(wersja druga, nagranie z 1904 r., wyk. Cesarska Orkiestra Imperium Osmańskiego)


(nagranie z 1910 r., wyk. orkiestra firmy Odeon, Odeon Orchestra)


Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy z sułtanów posiadał swój własny hymn. Pierwszym z nich był Murad V, który panował przez 3 miesiące w roku 1876, a drugim był ostatni sułtan Imperium Osmańskiego Mehmed VI Vahdeddin, który za swój hymn przyjął Marsz Mahmudiye, a więc pierwszy hymn Imperium Osmańskiego.

Spośród tych hymnów jedynie Marsz Hamidiye oraz Marsz Reşadiye miały tekst; pierwsze trzy hymny były jedynie utworami instrumentalnymi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]