Hymny Imperium Osmańskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hymny Imperium Osmańskiego
Państwo

 Imperium Osmańskie

Muzyka

Giuseppe Donizetti (Mahmudiye, Mecidiye)
Callisto Guatelli (Aziziye)
Necip Pasha (Hamidiye)
Italo Selvelli (Reşadiye)

Lata obowiązywania

1808–1839 (Mahmudiye)
1839–1861 (Mecidiye)
1861–1876 (Aziziye)
1876–1909 (Hamidiye)
1909–1918 (Reşadiye)

Dopiero od XIX wieku Imperium Osmańskie zaczęło używać do celów ceremonialnych utworów muzycznych, które dziś można traktować w kategorii hymnu królewskiego lub fanfary na cześć monarchy. Za panowania sułtana Mahmuda II zmodernizowano orkiestrę wojskową i imperialną według stylu zachodniego, a osobą, której zlecono nadzór nad tym zadaniem był Giuseppe Donizetti. Nadano mu nawet tytuł Donizetti Pasza. Skomponował on dla Mahmuda II pierwszy hymn sułtański w stylu zachodnim Mahmudiye.

Jak w wielu monarchiach ówczesnych czasów, hymn Imperium Osmańskiego był hymnem królewskim, a nie narodowym. Skutkiem tego każda zmiana sułtana powodowała konieczność skomponowania nowego hymnu. Mimo tego w roku 1844 wraz z reformami Tanzimatu marsz Mecidiye został uznany, jako pierwszy w Imperium Osmańskim, za oficjalny hymn państwowy. W tym samym roku przyjęto pierwszą oficjalną flagę państwową Imperium Osmańskiego, praktycznie identyczną z obecną flagą Turcji.

Poniżej znajduje się zestawienie hymnów Imperium Osmańskiego.

(wersja pierwsza, nagranie z lat 1908-1912, wyk. Odeon Saz Group)

(wersja druga, nagranie z 1904 r., wyk. Cesarska Orkiestra Imperium Osmańskiego)

(wersja współczesna)


(nagranie z 1910 r., wyk. orkiestra firmy Odeon, Odeon Orchestra)

Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy z sułtanów posiadał swój własny hymn. Pierwszym z nich był Murad V, który panował przez 3 miesiące w roku 1876, a drugim był ostatni sułtan Imperium Osmańskiego Mehmed VI Vahdeddin, który za swój hymn przyjął Marsz Mahmudiye, a więc pierwszy hymn Imperium Osmańskiego.

Spośród tych hymnów jedynie Marsz Hamidiye oraz Marsz Reşadiye miały tekst; pierwsze trzy hymny były jedynie utworami instrumentalnymi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]