Hyperdrive

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hyperdrive
Gatunek sitcom, science-fiction
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Oryginalny język angielski
Twórcy Kevin Cecil
Andy Riley
Główne role Nick Frost
Kevin Eldon
Miranda Hart
Liczba odcinków 12
Liczba serii 2
Produkcja
Reżyseria John Henderson
Scenariusz Kevin Cecil
Andy Riley
Czas trwania odcinka 30 min.
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Wielka Brytania
Data premiery 11 stycznia 2006
Stacja telewizyjna BBC Two
Lata emisji 2006-2007
Status powtórkowy

Hyperdrive - brytyjski sitcom w konwencji science-fiction, emitowany po raz pierwszy w latach 2006-2007 na antenie BBC Two. Wyprodukowano 12 odcinków podzielonych na dwie serie. Autorami scenariusza byli Kevin Cecil i Andy Riley, zaś reżyserem wszystkich odcinków John Henderson.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w 2151 roku. Ziemianie już od dłuższego czasu utrzymują stosunki z licznymi rasami inteligentnych istot pozaziemskich, choć występują między nimi duże różnice wyglądu, kultury, tradycji itd. Głównymi bohaterami serialu są członkowie załogi statku kosmicznego HMS Camden Lock, którego zadaniem jest - jak głosi czołówka serialu - "ochrona brytyjskich interesów w zmieniającej się galaktyce".

Główna obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja i emisja[edytuj | edytuj kod]

Serial był produkcją własną BBC, przy jego realizacji nie korzystano z usług żadnej zewnętrznej firmy producenckiej, zatrudniono jedynie specjalistyczne firmy zajmujące się efektami wizualnymi i specjalnymi, a także charakteryzacją i projektami postaci kosmitów. Tytuły robocze serialu brzmiały Lepus, a następnie Full Power. W fabule serialu można dostrzec odniesienia do architektury współczesnego Londynu. Camden Lock - nazwa serialowego statku kosmicznego - to w rzeczywistości śluza wodna na terenie London Borough of Camden. Z kolei wygląd zewnętrzny statku wzorowany jest na londyńskiej wieży transmisyjnej BT Tower.

Premiera serialu miała miejsce 11 stycznia 2006, emisja serii pierwszej trwała do 14 lutego 2006. Druga seria była emitowana od 12 lipca do 16 sierpnia 2007 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]