Iłłarion Wasilczikow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iłłarion Wasilczikow
Васильчиков Илларион Васильевич
Ilustracja
generał kawalerii generał kawalerii
Data i miejsce urodzenia

1776
Petersburg

Data i miejsce śmierci

21 lutego 1847
Petersburg

Przebieg służby
Lata służby

1792–1838

Siły zbrojne

Armia Imperium Rosyjskiego

Stanowiska

inspektor kawalerii Imperium

Główne wojny i bitwy

Wojny napoleońskie
powstanie dekabrystów

Odznaczenia
Order św. Jerzego (Imperium Rosyjskie) Order św. Jerzego (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza II klasy (Imperium Rosyjskie) Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) II Klasa Orderu Orła Czerwonego (Prusy) Order Orła Czarnego (Prusy) Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie) Kawaler Orderu Marii Teresy

Wasilczikow Iłłarion Wasiliewicz, książę, ros. Васильчиков Илларион Васильевич (ur. 1776 w Petersburgu, zm. 21 lutego 1847 tamże) – rosyjski generał kawalerii, działacz państwowy, przewodniczący Rady Państwa, premier Komitetu Ministrów Imperium Rosyjskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Służbę wojskową rozpoczął w 1792. Podoficer w pułku kawalerii gwardii carskiej. W 1793 kornet (najniższy stopień oficerski w kawalerii). W 1799 w świcie dworskiej cara jako szambelan. Służba w świcie zbliżyła go przyszłego następcy tronu Aleksandra I. Po dojściu do władzy Aleksandra I wrócił do służby wojskowej. W 1801 mianowany generałem-majorem i generałem adiutantem na dworze cara. W 1803 został dowódcą Achtyrskiego Pułku Huzarów. Wziął z nim udział w wojnie 1806–1807, w której walczył w bitwie pod Serockiem i bitwie pod Pułtuskiem.

W 1812 roku na początku kampanii dowódca brygady, był w ariergardzie 2 Armii, do połączenia jej z 1 Armią. Brał udział w bitwach i potyczkach pod Mirem, pod Romanowem i innych. Za zasługi w bitwach otrzymał Order Świętego Jerzego III stopnia i Order Świętego Włodzimierza II stopnia. Pod Borodino dowodził 12 Dywizją Piechoty, ranny w bitwie. Po bitwie mianowany generałem-lejtnantem. Po zajęciu przez Napoleona Moskwy i po wyleczeniu ran został dowódcą 4 Korpusu Kawalerii, który brał udział w bitwach pod Tarutino i Wiaźmą, Małojarosławcem, Krasnym i Borysowem. Po przekroczeniu przez wojska rosyjskie granic państwa brał udział w kampanii 1813. Brał udział w bitwie pod Dreznem, bitwie pod Budziszynem, w Kaiserswalde (drugi raz ranny). Następnie podporządkowany mu korpus został przydzielony do Armii Śląskiej i brał udział w bitwach nad Kaczawą, pod Reichenbach, Shljnau, pod Lipskiem. Po tej bitwie podążał za wycofującą się armią Napoleona, aż do Renu. Nad Kaczawą pokazał męstwo i po brawurowym ataku wyrwał zwycięstwo z rąk wroga. Za kampanię 1813 roku otrzymał złotą szablę i Order Świętego Aleksandra Newskiego. Po przekroczeniu Renu dowodził kawalerią Armii Śląskiej. Brał udział w bitwach pod Brienne, Montmirail, Chateau-Thierry, Kra-ing, Leone i Fir-Champenoise. Za walki pod Brienne otrzymał Order Świętego Jerzego II stopnia. W 1814 roku został dowódcą Lekkiej Dywizji Kawalerii Gwardii. W 1817 dowódca Korpusu Gwardii. W 1821 po buncie w Semionowskim pułku poprosił o dymisję, która nie została przyjęta. W 1823 roku mianowany generałem kawalerii. Po wstąpieniu na tron Mikołaja I brał udział w stłumieniu buntu 14 grudnia 1825 (powstanie dekabrystów). W 1826 nadano mu najwyższe rosyjskie odznaczenie – Order Świętego Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania. Otrzymał także austriacki Order Marii Teresy III klasy, pruski Order Czarnego Orła i Order Czerwonego Orła I klasy. W 1831 został dowódcą wszystkich wojsk Petersburga i otrzymał tytuł hrabiego. W 1833 został mianowany inspektorem kawalerii Imperium. W 1838 zanim objął stanowisko przewodniczącego Rady Państwa, premiera Komitetu Ministrów. 1 stycznia 1839 został podniesiony do godności księcia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. K. Zalleskij, Napoleonskije wojny 1799-1815. Biograficzeskij encykłopediczeskij słowar, Moskwa 2003.