Ił-28

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ił-28
Ił-28 w Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
Ił-28 w Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
Dane podstawowe
Państwo  ZSRR
Producent Zakłady Lotnicze Irkut, CSKB-Progress
Konstruktor Iljuszyn
Typ samolot wielozadaniowy
Konstrukcja dwusilnikowy odrzutowy górnopłat o konstrukcji metalowej, podwozie – chowane w locie
Załoga 3 (pilot, nawigator/bombardier, strzelec/radiotelegrafista)
Historia
Data oblotu 8 lipca 1948
Lata produkcji 1949 – ?
Dane techniczne
Napęd 2 silniki turboodrzutowe Klimow WK-1
Ciąg 26,5 kN (każdy)
Wymiary
Rozpiętość 21,45 m
Długość 17,45 m
Wysokość 6,7 m
Powierzchnia nośna 60,8 m²
Masa
Własna 12 890 kg
Startowa 21 200 kg
Zapas paliwa 7 900 l
Osiągi
Prędkość maks. 902 km/h
Prędkość przelotowa 770 km/h
Prędkość minimalna 185 km/h
Prędkość wznoszenia 15 m/s
Pułap 12 300 m
Zasięg 2 400 km
Rozbieg 960 m
Dobieg 960 m
Dane operacyjne
Uzbrojenie
4 działka lotnicze NR-23 lub NS-23 kal. 23 mm (2 nieruchome - obsługiwane przez pilota, 2 w tylnej wieżyczce strzeleckiej)
1000 kg (wyjątkowo 3000 kg) bomb
Użytkownicy
World operators of the Il-28.png ZSRR, Chiny, Albania, Bułgaria, Czechosłowacja, NRD, Węgry, Polska, Rumunia, Algieria, Egipt, Irak, Maroko, Nigeria, Somalia, Syria, Jemen, Afganistan, Indonezja, Kambodża, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna , Wietnam
Rzuty
Rzuty samolotu

Ił-28 (ros. Ил-28) – odrzutowy samolot bombowy, konstrukcji Sergieja Iliuszyna z okresu po II wojnie światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Propozycja stworzenia dwusilnikowego odrzutowego bombowca napędzanego silnikami Klimow RD-45, zastosowanymi już w myśliwcu MiG-15, została zgłoszona przez Siergieja Iliuszyna pod koniec 1947 roku. Prace projektowe ruszyły intensywnie na początku 1948 roku. Mimo że plan zakładał powierzenie projektu bombowca taktycznego biuru Tupolewa, Stalin zezwolił prowadzić nad nim prace również Iliuszynowi, choć fundusze na ten projekt przyznano dopiero w czerwcu tegoż roku.

Pierwszy prototyp napędzany silnikami Rolls-Royce Nene został oblatany przez pilota doświadczalnego Władimira Kokkinaki, radiooperatora B.A. Jerofiejewa i nawigatora N.D. Sorokina 8 lipca 1948 roku. Drugi prototyp, napędzany silnikami Klimow RD-45F, wzbił się w powietrze 30 grudnia 1948 roku.

Ostatecznie po testach przeprowadzonych w maju 1949 roku Ił-28 pokonał konkurencyjnego Tu-14 i stał się podstawowym bombowcem radzieckich sił zbrojnych. Postanowiono również, że jednostką napędową samolotu będzie silnik Klimowa WK-1. Produkcja seryjna ruszyła we wrześniu 1949 roku w fabrykach w Moskwie, Woroneżu i Omsku. Lotnictwo radzieckie otrzymało pierwsze maszyny w marcu 1950 roku. Pierwszy pułk wyposażony w te samoloty, 1 maja 1950 roku, wziął udział w defiladzie na Placu Czerwonym w Moskwie. Była to ich pierwsza publiczna demonstracja.

Dużym osiągnięciem konstrukcyjnym był płat prosty o obrysie trapezowym, który pozwolił na osiągnięcie aż 0,75 Ma.

Wersje produkcyjne[edytuj | edytuj kod]

Samolot w podstawowej wersji Ił-28, Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
Samolot szkolno-treningowy Ił-28U
 • Ił-28 - standardowy, konwencjonalny bombowiec.
 • Ił-28U - nieuzbrojona, wyposażona w dwa kokpity, wersja szkolno-treningowa. Uczeń siedział w „zwykłym” kokpicie, zaś instruktor w kabinie przypominającej kształtem rozwiązania z samolotów pasażerskich, umieszczonej zamiast przeszklenia w nosie maszyny. Oblatany 18 marca 1950 r.
 • Ił-28R - wersja rozpoznawcza, z zestawem aparatów, flar i powiększonym zbiornikiem paliwa w komorze bombowej. Dodatkowe zbiorniki znalazły się również na końcach skrzydeł. Od pozostałych wersji odróżniała ją również instalacja hydrauliczna, która zastąpiła instalację pneumatyczną. Prototyp oblatano 19 kwietnia 1950 r.
 • Ił-28T - wersja torpedowa, o wydłużonej komorze bombowej mieszczącej torpedę RAT-52, przeprojektowanym nosie, dodatkowych zbiornikach na końcach skrzydeł, które cofnięto o 10 cm ze względu na zmianę środka ciężkości. Prototyp oblatano 8 stycznia 1951 r.
 • Ił-28N - nosiciel bomb jądrowych RDS-4 Tatiana, wyposażony w lepszą awionikę, dodatkowe zbiorniki paliwa na końcach skrzydeł, ogrzewaną komorę bombową oraz osłony w oknach mające chronić załogę przed oślepieniem po eksplozji jądrowej. Pierwszego zrzutu ładunku jądrowego z Iła-28 dokonano 23 sierpnia 1953 r.
 • Ił-28-131 - wersja przystosowania do przenoszenia, naprowadzanego radiowo, pocisku UB-2F Czajka. Powstała krótka seria w 1956 r.
 • Ił-28RTR - samolot zwiadu radioelektronicznego, pozbawiony zbiorników na końcach skrzydeł i wyposażony w dodatkową antenę pod kadłubem.
 • Ił-28REB - samolot walki elektronicznej. W gondolach na końcach skrzydeł znajdował się sprzęt zakłócający.
 • Ił-28PŁ - wersja przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, mogąca zrzucać poza torpedami boje hydroakustyczne i bomby głębinowe.
 • Ił-28ZA - cywilna wersja służąca do badań meteorologicznych.
 • Ił-28ŁŁ - kilka różnych samolotów, na których testowano różnorodne modyfikacje, w tym:
  • nowe radary i inną awionikę
  • sprzęt monitorujący testy rakietowych pocisków kierowanych
  • instalację do tankowania w powietrzu
  • podwozie gąsienicowe i na płozach
  • silnik rakietowy na paliwo ciekłe
 • Ił-28Sz - wersja szturmowa, wyposażona w dwanaście węzłów uzbrojenia pod skrzydłami do przenoszenia uzbrojenia. Próby nad tą wersją rozpoczęto pod koniec 1967 r.
 • Ił-28P - cywilna wersja używana przez Aerofłot jako samolot pocztowy.
 • Ił-28BM - holownik celów, przebudowany z Iłów-28 i Iłów-28R.
 • Ił-28M - wycofane ze służby samoloty służące jako cele. Część z nich wyposażono w system zdalnego kierowania drogą radiową.

Wersje produkowane w Chinach[edytuj | edytuj kod]

 • Harbin H-5 - odpowiednik Iła-28, wersja eksportowa oznaczana jako B-5.
 • Harbin HJ-5 - odpowiednik Iła-28U, wersja eksportowa oznaczana jako BJ-5.
 • Harbin HZ-5 - odpowiednik Iła-28R, wersja eksportowa oznaczana jako BZ-5.

Służba[edytuj | edytuj kod]

Samoloty typu Ił-28 używane były przez lotnictwo wojskowe i cywilne ZSRR oraz lotnictwo wojskowe ChRL (produkowane na licencji), Albanii (maszyny chińskie), Bułgarii, Czechosłowacji (pod oznaczeniem B-228 oraz CB-228), NRD, Węgier, Polski, Rumunii (samoloty produkcji ZSRR i chińskiej), Algierii, Egiptu, Iraku, Maroka, Nigerii, Somalii, Syrii, Jemenu, Afganistanu, Indonezji, Kambodży, Korei Północnej, Węgier i Wietnamu.

Po raz pierwszy samoloty lotnictwa sowieckiego znalazły zastosowanie bojowe w październiku i listopadzie 1956 roku w czasie tłumienia powstania na Węgrzech. 7 lub 8 listopada 1956 roku (wg różnych źródeł) rozpoznawczy IŁ-28R został zestrzelony nad Budapesztem przez węgierską artylerię przeciwlotniczą. Zginęła cała trzyosobowa załoga. Samoloty Ił-28 znajdowały się także w wyposażeniu węgierskich oddziałów lotniczych, które przeszły na stronę powstańców. Według niektórych źródeł dokonały one kilku ataków na sowieckie przeprawy przez Cisę[1].

Ił-28 w lotnictwie polskim[edytuj | edytuj kod]

Polskie Iły-28 podczas defilady powietrznej

Pierwsze egzemplarze samolotu pojawiły się w Polsce w 1952 roku. 22 lipca tego roku zaprezentowano je publicznie w Warszawie. Używała ich 15 Dywizja Lotnictwa Bombowego, a następnie 7 Brygada Lotnictwa Bombowego. Stacjonowały w Bydgoszczy, Warszawie, Modlinie i Powidzu, były także używane przez 19 Eskadrę Holowniczą oraz WOSL w Dęblinie. Wersji R używano od 1955 roku. Ostatnie loty na tych samolotach wykonano w 1979 roku, choć lotnictwo wojsk lądowych zaprzestało ich eksploatacji już dwa lata wcześniej.

Na początku lat 60. XX wieku Instytut Lotnictwa otrzymał od wojska 1 egzemplarz bombowca, którego po usunięciu uzbrojenia i opancerzenia używano jako „latającej hamowni”. Pod komorą bombową zamontowano wysięgniki, na których był badany w locie na różnych wysokościach konstruowany w Polsce silnik turboodrzutowy w wersjach: HO-1, SO-1, SO-3W do będącego w próbach samolotu PZL TS-11 Iskra. Maksymalny pułap prowadzonych badań wynosił 11 000 metrów[2].

Ił-28 w muzeach[edytuj | edytuj kod]

Samoloty Ił-28 można oglądać w następujących muzeach:
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

 • Ił-28 nr taktyczny 65 nr seryjny 2212

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie

 • Ił-28 nr taktyczny 50 nr seryjny 56538

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

 • Ił-28R nr taktyczny 69 nr seryjny 41302

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

 • Ił-28 nr taktyczny 64 (samolot ma namalowany fikcyjny nr 52) nr seryjny 2113

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

 • Ił-28R nr taktyczny 72 nr seryjny 41909
 • Ił-28U nr taktyczny S3 nr seryjny 69216

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

 • Ił-28R nr taktyczny 4 nr seryjny 1910

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Wciąż w wykorzystaniu[edytuj | edytuj kod]

Siły Powietrzne Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej nadal wykorzystują te samoloty. Szacunkowo mają ich 80, z czego na zdjęciach satelitarnych na powierzchni jest około 40. Trudność w ustaleniu bierze się z faktu, że posiadają sporą ilość podziemnych hangarów, a loty wszystkimi samolotami wykonują relatywnie rzadko (z racji m.in. kosztów paliwa i ucieczek pilotów). Prawdopodobnie 24 to Ił-28, a pozostałe to wersja budowana w Chinach (Harbin H-5)[3][4].

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Przeszklony nos zajmował nawigator/bombardier, podczas gdy pilot siedział w kabinie znajdującej się na grzbiecie samolotu

Duraluminiowy samolot w układzie górnopłatu. Skrzydła proste o obrysie trapezowym, usterzenie poziome o dodatnim skosie, co miało poprawić sterowność w locie nurkowym. Dwa silniki Klimow WK-1 o ciągu 26,5 kN zostały umieszczone w zawieszonych pod skrzydłami gondolach. Niemal cały układ sterowania (poza hydraulicznie wysuwanymi klapami) pozbawiony był hydraulicznego wspomagania (kompensacje aerodynamiczne sterów). Dla skrócenia startu możliwe było podłączenie pod każdym skrzydłem odrzucanego silnika rakietowego. Podwozie z kołem przednim chowanym. Koła podwozia głównego pojedyncze, przednie – podwójne. W większości wersji wysuwanie podwozia odbywało się pneumatycznie.

Załogę stanowiły trzy osoby:

 • pilot – w kabinie na grzbiecie samolotu
 • nawigator/bombardier – w przeszklonym nosie
 • strzelec/radiooperator – w wieżyczce ogonowej

Pilot i nawigator posiadali fotele katapultowe, zaś strzelec w razie konieczności korzystał ze znajdującego się tuż pod wieżyczką włazu.

Uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

Wieżyczka ogonowa, widoczne lufy działek 23 mm i uchylony właz stanowiący jedyną drogę ucieczki strzelca/radiooperatora
 • 1000 kg bomb w komorze, ewentualnie jedna bomba KAB-3000 o masie 3000 kg.
 • dwa stałe działka 23 mm w nosie.
 • w opancerzonej wieżyczce obracanej elektrohydraulicznie umieszczonej w ogonie dwa działka 23 mm, celownik optyczny.

W pierwszych wersjach samolotu montowano działka NS-23, zastąpione później przez NR-23.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. НИКОЛАЙ ЯКУБОВИЧ - ПЕРВЫЙ РЕАКТИВНЫЙ БОМБАРДИРОВЩИК ИЛ-28. АТОМНЫЙ «МЯСНИК» СТАЛИНА. ​ISBN 978-5-699-68115-0
 2. M. Wiśniewski, R. Witkowski: Badania w locie w Instytucie lotnictwa. Wyd. Naukowe Instytutu Lotnictwa 2011 r.
 3. The Base Leg Blog: North Korea's 1940s-vintage Il-28 bombers photographed from China, thebaseleg.blogspot.com [dostęp 2017-11-24].
 4. The North Korean Air Force by Google Earth, freekorea.us [dostęp 2017-11-24] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]