ICQ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ICQ
Logo ICQ
Logo programu
Autor Mirabilis
Pierwsze wydanie 15 listopada 1996
Aktualna wersja stabilna 10.0.16100
(21 lutego 2022) [±]
Język programowania Java
Platforma sprzętowa Windows XP IOS Android Macintosh Symbian
System operacyjny Windows 98/ME/2000/XP/Vista/7/8/10
Rodzaj Komunikator internetowy
Licencja Freeware / Adware
Strona internetowa

ICQkomunikator internetowy, będący obecnie własnością rosyjskiej firmy VK (wcześniej Mail.ru). Pierwotnie produkowany przez izraelską firmę Mirabilis. Jest to narzędzie pozwalające na bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami tej usługi. Nazwa ICQ stanowi grę słów – pochodzi od wyrażenia ang. I seek you. Pierwsza wersja powstała w listopadzie 1996 roku[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mirabilis została założona w lipcu 1996 roku przez czwórkę studentów: Yairiego Goldfingera, Arika Vardiego, Sefiego Vigisera i Amnona Amira[2]. Chcieli stworzyć nową formę komunikacji internetowej – coś pomiędzy listą dyskusyjną i IRC-em. Ich obserwacje doprowadziły do prostych wniosków – liczba użytkowników Internetu rośnie w coraz szybszym tempie. W listopadzie 1996 roku, zaledwie cztery miesiące po rozpoczęciu swej działalności, Mirabilis wypuściła pierwszą wersję komunikatora ICQ. ICQ zostało błyskawicznie umieszczone na popularnych serwisach z plikami – m.in. na tucows.com.

W maju 1997 został zarejestrowany 850 000. użytkownik, a w lipcu zanotowano ponad 100 000 użytkowników online (jednocześnie dostępnych). Ponadto, w tym samym roku uruchomione zostały czaty; doszła także możliwość wskazania swoich zainteresowań w katalogu publicznym, w celu łatwiejszego poznania innych ludzi. Wkrótce zostały także rozpoczęte prace nad klientami na inne systemy operacyjne – m.in. na Linuksa i Solarisa.

W 1998 roku spółka została przejęta przez firmę AOL. Następnie, w 2010 roku ICQ przejęła rosyjska firma Mail.ru (obecnie VK).

W marcu 2016 roku udostępniono kod źródłowy aplikacji na Githubie[3].

Plan działania[edytuj | edytuj kod]

Usługa składa się z serwera pod adresem icq.mirabilis.com oraz klienta, oba elementy systemu komunikują się za pomocą protokołu UDP. Aby skontaktować się z kimś, wystarczy wysłać wiadomość. Możemy również taką osobę poprosić o autoryzację, by dodać ją do listy kontaktowej – dzięki temu tworzymy swoją internetową grupę znajomych. Każda osoba przy rejestracji dostaje swój jedyny i niepowtarzalny numer identyfikacyjny (UIN – Universal Internet Number bądź Unified Identification Number). Liczba aktywnych kont ICQ przekracza 150 mln, aczkolwiek jej szybki wzrost został zahamowany przez pojawienie się konkurencyjnych produktów, przede wszystkim AIM (AOL) i MSN Messengera (Microsoft).

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

Główną możliwością jest kontaktowanie się w sposób pisemny z drugą osobą mającą konto na ICQ. Ale są jeszcze inne opcje:

 • transfer plików na zasadzie P2P
 • wysyłanie SMS-ów
 • czaty
 • wysyłanie e-kartek (Greetings Cards)
 • granie w proste, flashowe gry – niektóre mają możliwość potyczki 2 graczy jednocześnie
 • wideokonferencje

Aplikacje klienckie[edytuj | edytuj kod]

W obecnej chwili istnieją trzy główne aplikacje klienckie ICQ:

 • ICQ Pro 2003b
 • ICQ 6.5 with Xtraz
 • ICQ2Go! (obsługiwane poprzez przeglądarkę)

Pierwsza wersja charakteryzuje się dużą liczbą opcji zabezpieczających i konfiguracyjnych (w tym możliwość indywidualnego zmieniania dźwięków i skórek). Wraz z początkiem roku 2004 zaczęto odchodzić do podstawowego klienta na rzecz „odchudzonego” Lite – a to wszystko z powodu poważnej rewolucji, zmieniającej całkowicie wygląd i dodającej centrum multimedialne Xtraz.

Istnieje także wiele nieoficjalnych klientów, bądź multikomunikatorów, które skupiają w sobie wiele różnych sieci – nie tylko ICQ, ale też Jabber, AIM, MSN Messenger.

Warto zaznaczyć, że niektóre serwery Jabbera posiadają w opcjach transportu także sieć ICQ.

ICQ jest także dostępne bezpośrednio z przeglądarki za pomocą apletu Javy. Funkcja ta nosi nazwę ICQ2Go! Obsługę ICQ zapewniała też w pewnym okresie przeglądarka internetowa Opera, istnieje też wtyczka do programu Sidebar.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Arkadiusz Nauka, Pierwszy komunikator internetowy ICQ skończył 20 lat. Na pewno go znacie, „Dziennikzachodni.pl” [dostęp 2017-07-30] (pol.).
 2. An artist for the high-tech age, ISRAEL21c, 6 lipca 2003 [dostęp 2021-06-01] (ang.).
 3. mailru/icqdesktop.deprecated, Free and open source software developed at Mail.Ru, 21 maja 2021 [dostęp 2021-06-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]