III liga polska w piłce nożnej (grupa V 2008–2016)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
III liga (grupa V)
III liga podlasko-warmińsko-mazurska
Ilustracja
Zasięg geograficzny ligi
Sports current event.svg 2012/2013
Państwo  Polska
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Podlaski ZPN
Warmińsko-Mazurski ZPN
Data założenia 2008
Data rozwiązania 2016
Rozgrywki
Liczba drużyn 16
Wyższy poziom ligowy II liga
(grupa wschodnia)
Niższy poziom ligowy IV liga
(grupy: podlaska, warmińsko-mazurska)
Puchary: Okręgowy Puchar Polski
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Olimpia Elbląg (2008/2009)
Ostatni zwycięzca Olimpia Zambrów (2012/2013)
Najwięcej zwycięstw Olimpia Zambrów
(2 zwycięstwa)

III liga polska w piłce nożnej (grupa V) (nieoficjalne nazwy: III liga podlasko-warmińsko-mazurska – była jedną z ośmiu grup III ligi piłki nożnej w Polsce (w latach 2008–2016). Występowało w niej 16 drużyn z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Za rozgrywki odpowiedzialne były na przemian Podlaski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Białymstoku i Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Olsztynie. Zwycięzcę ligi premiowano awansem do II ligi polskiej w piłce nożnej (grupa wschodnia), natomiast trzy najsłabsze zespoły degradowano do IV ligi podlaskiej lub warmińsko-mazurskiej (w zależności od położenia siedziby klubu). Z ligi mogło spaść więcej zespołów, w zależności od wyników II ligi wschodniej.

Dotychczasowi zwycięzcy i drużyny które awansowały do II ligi[edytuj | edytuj kod]

Sezon Drużyna Awans
2013/2014 Sokół Ostróda (1) brak - Sokół Ostróda przegrał baraże
2012/2013 Olimpia Zambrów (2) Olimpia Zambrów
2011/2012 Start Działdowo (1) Concordia Elbląg
2010/2011 Olimpia Zambrów (1) ---
2009/2010 Sokół Sokółka (1) Sokół Sokółka
2008/2009 Olimpia Elbląg (1) Olimpia Elbląg

Zasady rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Zmagania w lidze toczą się systemem kołowym w dwóch rundach – jesiennej i wiosennej. Każda z drużyn rozgrywa z pozostałymi po 2 mecze. Zwycięzca otrzymuje automatyczny awans do II ligi (grupa wschodnia). Do ligi awansuje mistrz i wicemistrz IV ligi z grupy podlaskiej oraz mistrz i wicemistrz IV ligi z grupy warmińsko-mazurskiej. Drużyny, które po zakończeniu rozgrywek zajmą w tabeli odpowiednio 14, 15 i 16 miejsce, spadają do właściwej terytorialnie IV ligi i będą w kolejnym sezonie występować w IV lidze. Ilość drużyn spadających z III ligi ulega zwiększeniu o ilość drużyn, które spadną z II ligi zgodnie z przynależnością terytorialną do Podlaskiego lub Warmińsko-Mazurskiego ZPN.[1].

Drużyna, które zrezygnuje z uczestnictwa w rozgrywkach, degradowana jest o 2 klasy rozgrywkowe i przenoszona na ostatnie miejsce w tabeli (jeśli rozegrała przynajmniej 50% spotkań sezonu; wtedy mecze nierozegrane weryfikowane są jako walkowery 0:3 na niekorzyść drużyny wycofanej) lub jej wyniki zostają anulowane[1]. Z rozgrywek eliminowana – i również degradowana o 2 klasy rozgrywkowe – jest drużyna, która nie rozegra z własnej winy 3 spotkań sezonu[1].

Kolejność w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie drużyny, o zajętym miejscu decydują:

a) liczba zdobytych punktów w spotkaniach bezpośrednich,
b) korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach bezpośrednich,
c) przy uwzględnieniu reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach bezpośrednich,
d) korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
e) większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu.

W przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej liczbie punktów są zespoły, których kolejność decyduje o awansie lub spadku, stosuje się wyłącznie zasady określone w punktach a, b i c, a jeżeli one nie rozstrzygną kolejności, zarządza się spotkanie barażowe na neutralnym boisku, wyznaczonym przez Wydział Gier PZPN.
Przy więcej niż dwóch zespołach przeprowadza się dodatkową punktację pomocniczą spotkań wyłącznie między zainteresowanymi drużynami, kierując się kolejno zasadami podanymi punktach a, b, c, d oraz e[1].

Sezon 2012/2013[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2012/2013 jest 5. edycją tych rozgrywek, rozpoczął się 11 sierpnia o godzinie 13:00 meczem Wissa Szczuczyn - Dąb Dąbrowa Białostocka który zakończył się wynikiem 3:1 dla gospodarzy[2]. Do ligi przystąpiły zespoły które:

Utrzymały się w III lidze: Start Działdowo, Dąb Dąbrowa Białostocka, Warmia Grajewo, Olimpia Zambrów, ŁKS 1926 Łomża, Huragan Morąg, Motor Lubawa, Olimpia 2004 Elbląg, Granica Kętrzyn, MKS Korsze, Mrągowia Mrągowo, Orzeł Kolno

Awansowały z IV ligi gr. podlaska: Wissa Szczuczyn, Tur Bielsk Podlaski

Awansowały z IV ligi gr. warmińsko-mazurska: Sokół Ostróda, Płomień Ełk

Sezon 2011/2012[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2011/2013 był 4. edycją tych rozgrywek, rozpoczęły się 13 sierpnia 2011 roku, a zakończył się 17 czerwca 2012 roku. Do ligi przystąpiły 4 nowe zespoły: ŁKS 1926 Łomża który zajął 1. miejsce w IV lidze gr. podlaska, Orzeł Kolno który zajął 2. miejsce w IV lidze gr. podlaska, Granica Kętrzyn zwycięzca IV ligi gr. warmińsko-mazurskiej i Olimpia 2004 Elbląg wicemistrz IV ligi gr. warmińsko-mazurskiej. W klasyfikacji końcowej:

Mistrzem III ligi gr. V został: Start Działdowo lecz drużyna zrezygnowała z awansu do II ligi.

Awans do II ligi gr. wschodniej uzyskała: Concordia Elbląg

Spadły do IV ligi gr. podlaskiej: Orzeł Kolno, Pogoń Łapy

Spadły do IV ligi gr. warmińsko-mazurskiej: Zatoka Braniewo, Czarni Olecko

Sezon 2010/2011[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2010/2011 był 3. edycją tych rozgrywek, rozpoczęły się 14 sierpnia 2010 roku, a zakończył się 18 czerwca 2011 roku. Do ligi przystąpiły 4 nowe zespoły: Dąb Dąbrowa Białostocka która zajął 1. miejsce w IV lidze gr. podlaska, Wissa Szczuczyn która zajęła 2. miejsce w IV lidze gr. podlaska, Zatoka Braniewo zwycięzca IV ligi gr. warmińsko-mazurskiej i MKS Korsze wicemistrz IV ligi gr. warmińsko-mazurskiej. W tym sezonie do II ligi nikt nie awansował dlatego że mistrz III ligi gr. V zrezygnował z gry w II lidze, w takiej sytuacji możliwość awansu dostaje zespół z 2. miejsca lecz oni też zrezygnowali z gry w II lidze. W klasyfikacji końcowej:

Mistrzem III ligi gr. V został: Olimpia Zambrów

Spadły do IV ligi gr. podlaskiej: Wissa Szczuczyn, Promień Mońki

Spadły do IV ligi gr. warmińsko-mazurskiej: Vęgoria Węgorzewo, Mazur Ełk

Sezon 2009/2010[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2009/2010 był 2. edycją tych rozgrywek, rozpoczęły się 8 sierpnia 2009 roku, a zakończył się 19 czerwca 2010 roku. Do ligi przystąpiły 4 nowe zespoły: Promień Mońki który zajął 3. miejsce w IV lidze gr. podlaska (zastąpił mistrza IV ligi), Tur Bielsk Podlaski która zajęła 2. miejsce w IV lidze gr. podlaska, Mazur Ełk zwycięzca IV ligi gr. warmińsko-mazurskiej i Motor Lubawa wicemistrz IV ligi gr. warmińsko-mazurskiej. W klasyfikacji końcowej:

Mistrzem III ligi gr. V został: Sokół Sokółka

Awans do II ligi gr. wschodniej uzyskał: Sokół Sokółka

Awans do baraży o II ligę gr. wschodnią uzyskał: Huragan Morąg - porażka w barażach (brak awansu)

Spadły do IV ligi gr. podlaskiej: MKS Mielnik, Orzeł Kolno, Tur Bielsk Podlaski

Sezon 2008/2009[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2008/2009 był 1. edycją zreformowanych rozgrywek, rozpoczęły się 9 sierpnia 2008 roku, a zakończył się 6 czerwca 2009 roku. Do ligi przystąpiły zespoły które

Spadły z starej III ligi gr. I (aktualnie II liga): Olimpia Elbląg, Orzeł Kolno, Warmia Grajewo

Przeszły do ligi ze starej IV ligi gr. podlaskiej (aktualnie III liga): Cresovia Siemiatycze, Olimpia Zambrów, Pogoń Łapy, Sokół Sokółka, Sparta Augustów, Supraślanka Supraśl, MKS Mielnik

Przeszły do ligi ze starej IV ligi gr. warmińsko-mazurskiej (aktualnie III liga): Concordia Elbląg, Czarni Olecko, Huragan Morąg, Mrągowia Mrągowo, Start Działdowo, Vęgoria Węgorzewo

W klasyfikacji końcowej:

Mistrzem nowej III ligi gr. V został: Olimpia Elbląg

Awans do nowej II ligi gr. wschodniej uzyskał: Olimpia Elbląg

Awans do baraży o nową II ligę gr. wschodnią uzyskał: Huragan Morąg - porażka w barażach (brak awansu)

Spadła do nowej IV ligi gr. podlaskiej: Sparta Augustów, Cresovia Siemiatycze

Drużyna która wycofała się z rozgrywek i spadł do Klasy B gr. podlaskiej: Supraślanka Supraśl

Przypisy[edytuj | edytuj kod]