II Dwór

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
II Dwór
Obiekt zabytkowy nr rej. 636 z 28.12.1972[1]
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Gdańsk
Adres Oliwa, ul. Polanki 124
Styl architektoniczny klasycyzm
Rozpoczęcie budowy XVII wiek
Ukończenie budowy koniec XVIII wieku
Właściciel archidiecezja gdańska
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
II Dwór
II Dwór
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
II Dwór
II Dwór
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
II Dwór
II Dwór
Ziemia54°24′10,415″N 18°33′38,171″E/54,402893 18,560603

II Dwór (niem. II Hof) – zabytkowa posiadłość przy ulicy Polanki 124, w dzisiejszej dzielnicy Gdańska, Oliwie. Był największym zespołem architektonicznym spośród dworów w Oliwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

II Dwór, ok. 1900

Powstał, jak wszystkie inne dwory wzdłuż tego traktu, w pierwszej połowie XVII wieku, stanowiąc w 1631 roku własność Jana Wagnera. W XVIII wieku nosił nazwę Quellbrunn (Krynica).

Obecny zespół dworski pochodzi z końca XVIII wieku i powstał na fundamentach wcześniejszego dworu z XVII wieku. Wówczas powstały również, istniejące do dzisiaj, przylegające budynki oficyn i kaplicy cmentarnej. Cmentarz znajdował się na północ od budynku dworu[2]. W parku przed frontem dworu umieszczono cykl rzeźb Jana Henryka Maissnera, przedstawiających alegorie czterech pór roku.

W 1827 roku posesję przejęła Generalna Dyrekcja Towarzystwa Handlu Morskiego. W latach 1833–1945 znajdował się tu przytułek i dom starców. Po II wojnie światowej, aż do końca lat siedemdziesiątych XX wieku, budynki dworu były użytkowane przez jednostkę LWP (najpierw przez 17 Batalion Szkolny Obrony Wybrzeża, a od 1961 roku dowództwo 6 Ośrodka Radioelektronicznego MW, czyli tzw. „zagłuszarki” znajdującej się w Jelitkowie). Zdewastowana posesja została przekazana archidiecezji gdańskiej. Po kapitalnym remoncie powstało tu „Międzynarodowe Centrum Ekumeniczne” prowadzone przez siostry brygidki. W 1999 roku podczas VII pielgrzymki do Polski centrum ekumeniczne odwiedził papież Jan Paweł II.

W obrębie centrum ekumenicznego znajdowały się również pozostałości ogrodu o założeniu rokokowym. Powierzchnia zrewitalizowanego parku wynosi 2 ha[3].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Obszar dworski znajduje się na wschodnim skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w małej dolinie pomiędzy wzgórzami morenowymi Górą Pawełek i Górą Dantyszka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]