Przejdź do zawartości

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim
średnia
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gorzów Wielkopolski

Adres

ul. Przemysłowa 22

Data założenia

1950

Patron

Maria Skłodowska-Curie

Dyrektor

Tomasz Pluta

Wicedyrektorzy

Grażyna Szczepańska, Iwona Tokarczuk

Położenie na mapie Gorzowa Wielkopolskiego
Mapa konturowa Gorzowa Wielkopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim”
Ziemia52°43′19,8480″N 15°14′43,6920″E/52,722180 15,245470
Strona internetowa

II Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wlkp. jest jednym z najstarszych w mieście. Powstało w roku 1950, początkowo posiadało nr XIX (dziewiętnaste liceum w ówczesnym województwie gorzowskim), dopiero później przemianowano je na obecną nazwę. Patronem szkoły jest Maria Skłodowska-Curie, stąd hasło promujące szkołę Radioaktywność to stan świadomości. Cechą wyróżniającą tę szkołę jest wprowadzony od roku szkolnego 1993/1994 roku system amerykański. Liceum to również jako pierwsze w Polsce zorganizowało model ONZ (PolMUN), na który przyjeżdżają uczniowie z różnych krajów w celu symulacji tego zgromadzenia. W 2009 roku II LO w Gorzowie Wielkopolskim zajęło 19. miejsce w rankingu najlepszych szkół średnich w Polsce. W 2022 roku liceum zajęło 1. miejsce w województwie w rankingu Perspektywy[1].

W II Liceum od 2018 roku odbywa się Gorzowski Konwent Fantastyki Gorcon.

System amerykański[edytuj | edytuj kod]

Został wprowadzony od roku szkolnego 1993/1994[2]. Jest to równocześnie pierwsza szkoła w Polsce z takim systemem. W ślad za nią poszło również kilka innych liceów w Polsce. System ten opiera się na systemie stosowanym w szkołach amerykańskich, jednak nie jest jego wierną kopią. Zasadnicze różnice między klasycznym polskim systemem a systemem amerykańskim:

  • Każdy uczeń a nie klasa posiada osobny plan, który może sobie wcześniej, przynajmniej w pewnym zakresie wybrać.
  • Codziennie każdy uczeń ma te same lekcje w tej samej kolejności (z pewnymi wyjątkami)
  • Rok szkolny podzielony jest na 3 trymestry. Pod koniec każdego zostaje wystawiona uczniowi ocena z każdego przedmiotu, a bardziej podliczone punkty zdobyte w czasie niego z danego przedmiotu (kursu). Po każdym trymestrze zmieniony zostaje plan lekcji
  • Punkty zamiast ocen (na początku każdego trymestru nauczyciel na każdej lekcji informuje uczniów w jaki sposób mogą je zdobyć (prace domowe, klasówki, sprawdziany, odpowiedzi ustne)).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki szkoły sięgają roku 1906, gdy w obecnym budynku LO mieściła się niemiecka szkoła dla chłopców. Początki polskiego liceum przypadają na rok 1950. Pierwszym dyrektorem szkoły był Karol Herma (do roku 1970). Kolejni dyrektorzy, to: Jerzy Pietrzyk (1970–1988), Andrzej Kłosiński (1988–1992), Małgorzata Ragiel (1992–1999), Alina Nowak (1999–2011), Tomasz Pluta (od 2011).

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ranking Liceów Ogólnokształcących 2022 - Perspektywy [online], licea.perspektywy.pl.
  2. Artur Szymczak: Okrągły jubileusz. II LO w Gorzowie istnieje już 70 lat. gorzow.tvp.pl, 2021-12-06. [dostęp 2023-06-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]