II liga polska w piłce nożnej (1978/1979)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
II liga 1978/1979
1977/1978 1979/1980
Szczegóły rozgrywek
Termin lipiec 1978czerwiec 1979
Liczba zespołów 16/16 (32)
Liczba meczów 480 (po 240 w 2 grupach)
Mistrz II ligi Zawisza Bydgoszcz (gr. I)
Górnik Zabrze (gr. II)

II liga 1978/1979 – 31. edycja rozgrywek drugiego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Wzięły w nich udział 32 drużyny, grając w dwóch grupach systemem kołowym. Sezon ligowy rozpoczął się w lipcu 1978, ostatnie mecze rozegrano w czerwcu 1979.

Drużyny[edytuj]

Przed sezonem 1978/1979 dokonano zmian w nazewnictwie grup i sposobie przydzielania do nich drużyn. W miejsce grup południowej i północnej powstały grupy I i II. Podziału drużyn dokonano według kryterium wschód-zachód, zależnie od ich lokalizacji.

II liga 1978–79.png

Grupa I[edytuj]

Uczestnicy poprzedniej edycji
grupa południowa
Górnik Wałbrzych 2
ROW Rybnik 5
Małapanew Ozimek 7
Piast Gliwice 9
Moto Jelcz Oława 10
Uczestnicy poprzedniej edycji
grupa północna
Lechia Gdańsk 2
Bałtyk Gdynia 3
Zagłębie Wałbrzych 4
Warta Poznań 8
Stoczniowiec Gdańsk 9
Gwardia Koszalin 10
Olimpia Poznań 11
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z I ligi 1977/1978
Zawisza Bydgoszcz 15
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy międzywojewódzkiej
grupa I
Goplania Inowrocław 1
grupa VI
Zagłębie Lubin 1
grupa VII
Stilon Gorzów Wielkopolski 1

Grupa II[edytuj]

Uczestnicy poprzedniej edycji
grupa południowa
GKS Tychy 3
Resovia 4
Star Starachowice 6
Siarka Tarnobrzeg 8
Stal Stalowa Wola 11
Wisłoka Dębica 12
Uczestnicy poprzedniej edycji
grupa północna
Radomiak Radom 5
Motor Lublin 6
Avia Świdnik 7
Polonia Warszawa 12
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z I ligi 1977/1978
Górnik Zabrze 16
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy międzywojewódzkiej
grupa II
RKS Ursus 1
grupa III
Błękitni Kielce 1
grupa IV
Cracovia 1
grupa V
Raków Częstochowa 1
grupa VIII
Concordia Piotrków Trybunalski 1

Rozgrywki[edytuj]

Uczestnicy obu grup rozegrali po 30 kolejek ligowych (razem 240 spotkań) w dwóch rundach: jesiennej i wiosennej. Mistrzowie grup uzyskali awans do I ligi, zaś do klasy międzywojewódzkiej spadły drużyny z miejsc 13–16.

Grupa I – tabela[edytuj]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1. Zawisza Bydgoszcz (M) (A) 30 17 8 5 44 18 +26 42 Awans do I ligi ZAW–BAŁ 1:1
BAŁ–ZAW 0:0
2. Bałtyk Gdynia 30 18 6 6 40 19 +21 42
3. Lechia Gdańsk 30 16 9 5 43 18 +25 41
4. Zagłębie Wałbrzych 30 14 11 5 42 26 +16 39
5. Małapanew Ozimek 30 13 8 9 44 36 +8 34
6. Moto Jelcz Oława 30 11 9 10 31 31 0 31
7. ROW Rybnik 30 11 8 11 33 25 +8 30
8. Górnik Wałbrzych 30 11 6 13 33 29 +4 28 WAŁ–PIA 0:0
PIA–WAŁ 2:2
9. Piast Gliwice 30 9 10 11 30 36 −6 28
10. Stilon Gorzów Wielkopolski 30 6 15 9 25 30 −5 27 GOR–GDA 0:0
GDA–GOR 0:2
11. Stoczniowiec Gdańsk 30 10 7 13 26 37 −11 27
12. Olimpia Poznań 30 8 10 12 20 39 −19 26
13. Warta Poznań (S) 30 11 2 17 30 40 −10 24 Spadek do klasy międzywojewódzkiej
14. Zagłębie Lubin (S) 30 5 12 13 23 34 −11 22 ZLU–GWK 0:0
GWK–ZLU 1:1
15. Gwardia Koszalin (S) 30 6 10 14 22 43 −21 22
16. Goplania Inowrocław (S) 30 7 3 20 25 50 −25 17

Źródło: Paweł Mogielnicki's Page (ang.) [dostęp 2011-07-29].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek. W przypadku miejsca dającego awans brany był pod uwagę bilans w całym cyklu rozgrywek.

Grupa II – tabela[edytuj]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1. Górnik Zabrze (M) (A) 30 22 3 5 65 24 +41 47 Awans do I ligi
2. Star Starachowice 30 14 6 10 49 45 +4 34
3. GKS Tychy 30 13 6 11 40 36 +4 32 GKS–CON 3:1
CON–GKS 2:2
4. Concordia Piotrków Trybunalski 30 11 10 9 33 39 −6 32
5. RKS Ursus 30 15 1 14 40 37 +3 31 URS: 10 pkt, 10–7
RAD: 9 pkt, 9–8
CRA: 9 pkt, 7–7
MOT: 8 pkt, 10–9
RES: 5 pkt, 3–8
6. Radomiak Radom 30 12 7 11 25 22 +3 31
7. Cracovia 30 12 7 11 33 32 +1 31
8. Motor Lublin 30 11 9 10 44 37 +7 31
9. Resovia 30 13 5 12 34 23 +11 31
10. Raków Częstochowa 30 12 6 12 38 33 +5 30 RAK–STA 1:0
STA–RAK 1:0
11. Stal Stalowa Wola 30 12 6 12 29 29 0 30
12. Avia Świdnik 30 9 11 10 24 36 −12 29
13. Siarka Tarnobrzeg (S) 30 11 6 13 29 43 −14 28 Spadek do klasy międzywojewódzkiej
14. Błękitni Kielce (S) 30 10 6 14 29 33 −4 26
15. Wisłoka Dębica (S) 30 8 5 17 28 43 −15 21
16. Polonia Warszawa (S) 30 4 8 18 25 53 −28 16

Źródło: Paweł Mogielnicki's Page (ang.) [dostęp 2011-07-28].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.