II liga polska w piłce nożnej (2010/2011)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
II liga 2010/2011
2009/2010 2011/2012
Szczegóły rozgrywek
Termin 20102011
Liczba zespołów 18/18 (36)
Mistrz II ligi Olimpia Elbląg (gr. wsch.)
Olimpia Grudziądz (gr. zach.)

3. edycja rozgrywek II ligi w polskiej piłce nożnej po reorganizacji lig w 2008.

Grupa wschodnia[edytuj]

Drużyny[edytuj]

W grupie wschodniej wystąpiło 18 zespołów, które walczyły o dwa miejsca premiowane awansem do I ligi.

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w grupie wschodniej II ligi 2010/2011
Uczestnicy poprzedniej edycji
RES Resovia 3
OKO Okocimski KS Brzesko 4
SOT Start Otwock 5
ŚWI Świt Nowy Dwór Mazowiecki 6
RWM Ruch Wysokie Mazowieckie 7
WIG Wigry Suwałki 8
JEZ Jeziorak Iława 9
PEL Pelikan Łowicz 10
ELB Olimpia Elbląg 11
STR Stal Rzeszów 12
OKS OKS 1945 Olsztyn 13
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z I ligi 2009/2010
WPŁ Wisła Płock 15
ZNI Znicz Pruszków 16
SSW Stal Stalowa Wola 17
MOT Motor Lublin 18
Aiga uparrow inv.svg Awans z III ligi 2009/2010
grupa V
SSO Sokół Sokółka 1
grupa VI
NAD GLKS Nadarzyn 1
grupa VII
PNI Puszcza Niepołomice 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Uwagi:

Rozgrywki[edytuj]

W sezonie 2010/2011 drużyny rozegrały 34 kolejki ligowe po 9 meczów (razem 306 spotkań) w dwóch rundach: jesiennej i wiosennej.

Dwa czołowe miejsca w końcowej tabeli premiowane były awansem do I ligi. Dwa ostatnie zespoły spaść miały do III ligi. Drużyny z miejsc 3–16 w sezonie 2011/2012 występować miały w II lidze.

Uwaga: liczba drużyn spadających do III ligi mogła zwiększyć się zależnie od liczby drużyn spadających z I ligi, przynależnych terytorialnie do grupy wschodniej. Z powodu spadku z drugiego poziomu ligowego KSZO Ostrowiec Świętokrzyski do III ligi relegowana miała zostać również 16. drużyna rozgrywek. Sytuacja zmieniła się poza kończeniu sezonu, w wyniku wycofania się z rozgrywek GLKS Nadarzyn oraz mistrza i wicemistrza grupy V III ligi, a także niezłożenia w odpowiednim terminie wniosku licencyjnego przez Ruch Wysokie Mazowieckie, dzięki czemu na czwarty poziom ligowy mogła nie spaść żadna z drużyn. Ostatecznie licencji na grę w II lidze nie otrzymał Start Otwock, który mógł zastąpić jedną z wycofanych drużyn, wobec czego ten klub spadł jednak do III ligi.

Tabela[edytuj]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1. Olimpia Elbląg (M) (A) 34 16 13 5 39 25 +14 61 Awans do I ligi
2. Wisła Płock (A) 34 18 6 10 61 39 +22 60 WPŁ 1:2 ŚWI
ŚWI 0:4 WPŁ
3. Świt Nowy Dwór Mazowiecki 34 16 12 6 42 26 +16 60
4. Okocimski KS Brzesko 34 17 8 9 42 27 +15 59
5. OKS 1945 Olsztyn 34 13 14 7 43 34 +9 53
6. Znicz Pruszków 34 12 16 6 46 36 +10 52
7. Stal Stalowa Wola 34 13 11 10 32 25 +7 50
8. Stal Rzeszów 34 12 12 10 55 46 +9 48
9. Jeziorak Iława 34 12 10 12 39 39 0 46 JEZ 1:0 RES
RES 0:0 JEZ
10. Resovia 34 11 13 10 31 24 +7 46
11. Sokół Sokółka 34 9 14 11 33 38 −5 41 SSO 1:0 WIG
WIG 1:1 SSO
12. Wigry Suwałki 34 8 17 9 38 38 0 41
13. Pelikan Łowicz 34 7 18 9 35 34 +1 39 PEL 0:0 NAD
NAD 1:1 PEL
14. GLKS Nadarzyn1 (S) 34 9 12 13 29 39 −10 39 Spadek do IV ligi
15. Ruch Wysokie Mazowieckie2 (S) 34 10 8 16 34 55 −21 38
16. Motor Lublin1 34 7 8 19 25 51 −26 29
17. Puszcza Niepołomice3 34 5 11 18 31 47 −16 26
18. Start Otwock2 (S) 34 5 9 20 37 69 −32 24 Spadek do III ligi

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1GLKS Nadarzyn wycofał się z rozgrywek po zakończeniu sezonu, w związku z czym utrzymał się Motor Lublin[1].
2Ruch Wysokie Mazowieckie nie złożył w terminie wniosku licencyjnego na nowy sezon, w związku z czym – w przypadku otrzymania licencji – mógł utrzymać się Start Otwock[2]. Ostatecznie jednak Start zgłosił się do rozgrywek III ligi.
3Mistrz i wicemistrz grupy V III ligi – Olimpia Zambrów i Huragan Morąg – zrezygnowali z gry w II lidze, w związku z czym utrzymała się Puszcza Niepołomice[3].

Mecze[edytuj]

Gospodarz \ Gość NAD JEZ MOT OKO OKS ELB PEL PNI RES RWM SSO STR SSW SOT ŚWI WIG WPŁ ZNI
GLKS Nadarzyn 3:1 2:1 0:1 1:2 0:2 1:1 0:1 0:1 1:0 2:1 1:1 1:1 5:3 1:3 1:1 0:1 0:0
Jeziorak Iława 1:1 2:0 1:0 1:1 1:1 1:1 0:0 1:0 2:0 4:0 2:1 2:1 2:1 0:1 1:3 3:0 2:2
Motor Lublin 0:1 3:3 0:3 1:0 0:2 0:1 2:0 0:2 1:1 0:1 0:2 2:0 2:1 0:2 1:1 0:3 1:1
Okocimski KS Brzesko 2:0 0:1 2:0 1:0 0:0 1:2 0:0 2:1 4:1 0:0 2:2 0:2 1:0 1:0 2:0 2:1 3:0
OKS 1945 Olsztyn 2:0 2:1 4:1 1:1 4:0 1:1 2:0 1:1 2:2 1:0 1:1 3:2 1:0 0:0 1:0 1:1 0:0
Olimpia Elbląg 1:0 1:0 0:0 1:0 1:1 1:0 5:1 2:1 2:0 1:1 1:1 0:0 1:1 1:0 0:0 0:0 0:0
Pelikan Łowicz 0:0 1:2 0:2 1:1 1:2 0:0 1:0 0:0 1:1 4:1 4:2 2:0 3:3 1:2 0:0 2:2 2:2
Puszcza Niepołomice 4:0 1:0 0:1 1:2 2:0 1:1 0:1 1:1 1:2 1:1 0:0 0:0 1:1 0:0 1:2 1:2 0:3
Resovia 1:0 0:0 0:0 0:1 2:0 1:2 0:0 1:0 0:0 2:2 1:2 0:0 1:0 1:1 1:1 1:0 0:1
Ruch Wysokie Mazowieckie 0:1 1:1 0:1 2:1 1:1 0:2 1:0 1:5 1:0 0:1 2:4 2:1 2:1 1:1 0:2 0:3 1:1
Sokół Sokółka 0:0 1:1 2:1 3:1 0:0 2:3 1:1 2:2 0:2 3:0 0:0 1:2 1:0 1:3 1:0 1:2 0:0
Stal Rzeszów 0:1 2:1 3:1 1:2 1:1 4:2 1:0 2:1 2:0 2:3 0:1 0:0 6:1 1:2 1:1 4:2 1:3
Stal Stalowa Wola 0:0 3:0 2:1 0:2 2:0 1:0 1:1 2:1 0:1 0:2 2:0 2:1 0:1 0:0 2:0 1:0 1:0
Start Otwock 1:1 0:1 4:0 2:1 1:3 0:3 1:1 2:0 0:0 1:4 1:1 3:4 0:3 1:2 3:3 1:5 1:0
Świt Nowy Dwór Mazowiecki 3:1 2:0 1:0 1:1 0:1 0:1 1:0 1:1 1:1 1:0 0:0 0:0 1:1 3:1 3:1 0:4 1:1
Wigry Suwałki 1:1 2:0 2:2 0:0 2:2 1:0 1:1 3:0 1:3 0:1 1:1 4:2 0:0 0:0 0:3 1:1 1:1
Wisła Płock 0:1 1:0 2:0 0:2 5:2 3:0 1:0 4:3 0:4 3:0 0:3 0:0 1:0 5:0 1:2 2:1 4:1
Znicz Pruszków 2:2 3:1 1:1 3:0 1:0 1:2 1:1 2:1 2:1 5:2 1:0 1:1 0:0 3:1 2:1 0:2 2:2

Źródło: 90minut.pl
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Najlepsi strzelcy[edytuj]

Bramki Strzelcy Drużyna
14 Soccerball shade.svg Polska Wojciech Fabianowski Stal Rzeszów
Litwa Gražvydas Mikulėnas Wigry Suwałki
12 Soccerball shade.svg Polska Kamil Biliński Wisła Płock
Polska Dariusz Zjawiński Świt Nowy Dwór Mazowiecki
11 Soccerball shade.svg Polska Kamil Jackiewicz Olimpia Elbląg

Stadiony[edytuj]

Lp. Miasto Stadion Klub Pojemność Zdjęcie
1 POL Brzesko COA 1.svg Brzesko Stadion Okocimskiego Brzesko Okocimski KS Brzesko 1 068
2 POL Elbląg COA.svg Elbląg Stadion Miejski Olimpia Elbląg 3 000
3 POL Iława COA.svg Iława Stadion Miejski Jeziorak Iława 5 000 Stadion w Iławie.jpg
4 POL Lublin COA 1.svg Lublin MOSiR Bystrzyca Motor Lublin 13 000 Motor Lublin Płyta Główna Boiska.jpg
5 POL Łowicz COA.svg Łowicz Stadion Pelikana Łowicz Pelikan Łowicz 4 000
6 POL gmina Nadarzyn COA.svg Nadarzyn Stadion GOS GLKS Nadarzyn 900
7 POL Niepołomice COA.svg Niepołomice Stadion Puszczy Niepołomice Puszcza Niepołomice 1 000
8 POL Nowy Dwór Mazowiecki COA.svg Nowy Dwór Mazowiecki Stadion Miejski Świt Nowy Dwór Mazowiecki 4 000
9 POL Olsztyn COA.svg Olsztyn Stadion OSiR Stomil Olsztyn 16 800 OKS Olsztyn vs Gornik Zabrze-1997.jpg
10 POL Otwock COA.svg Otwock Stadion im. Tadeusza Ślusarskiego Start Otwock 3 000
11 POL Płock COA.svg Płock Stadion im. Kazimierza Górskiego Wisła Płock 10 978
Stadion Wisły Płock.JPG
12 POL Pruszków COA.svg Pruszków Stadion Znicza Pruszków Znicz Pruszków 1 977
Stadion Znicza Pruszków przed meczem.jpg
13 POL Rzeszów COA.svg Rzeszów Stadion Resovii Rzeszów Resovia Rzeszów 3 420
14 POL Rzeszów COA.svg Rzeszów Stadion Miejski Stal Rzeszów 8 000 Stadion Stali Rzeszów.JPG
15 POL Wysokie Mazowieckie COA.svg Wysokie Mazowieckie Stadion Miejski Ruch Wysokie Mazowieckie 958
16 POL Suwałki COAII.svg Suwałki Stadion Miejski Wigry Suwałki 2 910
17 POL Sokółka COA.svg Sokółka Stadion OSiR Sokół Sokółka 2 500 Stadion w Sokółce 01.jpg
18 POL Stalowa Wola COA.svg Stalowa Wola Stadion MOSiR Stal Stalowa Wola 6 500

Grupa zachodnia[edytuj]

Drużyny[edytuj]

W grupie zachodniej wystąpiło 18 zespołów, które walczyły o dwa miejsca premiowane awansem do I ligi.

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w grupie zachodniej II ligi 2010/2011
Uczestnicy poprzedniej edycji
ZSO Zagłębie Sosnowiec 3
ZAW Zawisza Bydgoszcz 4
NLB Nielba Wągrowiec 5
OGR Olimpia Grudziądz 6
JAR Jarota Jarocin 7
TYC GKS Tychy 8
CŻA Czarni Żagań 9
RAK Raków Częstochowa 10
BAŁ Bałtyk Gdynia 11
PSŁ Polonia Słubice 12[4]
UZG Lechia Zielona Góra 13
TUR Tur Turek 14
MLE Miedź Legnica 15
ELA Elana Toruń 16
Aiga uparrow inv.svg Awans z III ligi 2009/2010
grupa I
CCH Chojniczanka Chojnice 1
grupa II
PLT Polonia Nowy Tomyśl 1[5]
grupa III
GWB Górnik Wałbrzych 1
grupa IV
RZD Ruch Zdzieszowice 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Rozgrywki[edytuj]

W sezonie 2010/2011 drużyny rozegrały 34 kolejki ligowe po 9 meczów (razem 306 spotkań) w dwóch rundach: jesiennej i wiosennej.

Dwa czołowe miejsca w końcowej tabeli premiowane były awansem do I ligi. Dwa ostatnie zespoły miały spaść do III ligi, jednak w związku z wycofaniem się w trakcie rozgrywek Polonii Słubice i Polonii Nowy Tomyśl tylko te drużyny zaliczane były do strefy spadkowej. Drużyny z miejsc 3–16 w sezonie 2011/2012 występować miały w II lidze.

Uwaga: liczba drużyn spadających do III ligi mogła zwiększyć się zależnie od liczby drużyn spadających z I ligi, przynależnych terytorialnie do grupy zachodniej. Z powodu spadku z drugiego poziomu ligowego MKS Kluczbork i Odry Wodzisław Śląski, do III ligi relegowane miały być również 15. i 16. drużyna rozgrywek. Ostatecznie Tur Turek utrzymał się z powodu braku licencji dla Odry.

Tabela[edytuj]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1. Olimpia Grudziądz (M) (A) 34 21 8 5 66 30 +36 71 Awans do I ligi
2. Zawisza Bydgoszcz (A) 34 18 12 4 56 24 +32 66
3. GKS Tychy 34 19 8 7 63 30 +33 65
4. Miedź Legnica 34 16 8 10 45 31 +14 56
5. Zagłębie Sosnowiec 34 14 13 7 49 36 +13 55
6. Ruch Zdzieszowice 34 14 12 8 45 32 +13 54
7. Bałtyk Gdynia 34 15 8 11 40 31 +9 53 BAŁ 1:0 NLD
NLB 0:0 BAŁ
8. Chojniczanka Chojnice 34 13 14 7 45 34 +11 53
9. Nielba Wągrowiec 34 13 11 10 61 51 +10 50
10. Górnik Wałbrzych 34 12 12 10 44 34 +10 48
11. Elana Toruń 34 12 11 11 42 43 −1 47
12. Czarni Żagań 34 12 9 13 54 47 +7 45 CŻA 2:0 JAR
JAR 0:1 CŻA
13. Jarota Jarocin 34 11 12 11 40 34 +6 45
14. Raków Częstochowa 34 10 14 10 42 40 +2 44
15. Tur Turek1 34 8 6 20 51 71 −20 30
16. Lechia Zielona Góra (S) 34 5 7 22 25 66 −41 22 Spadek do III ligi
17. Polonia Nowy Tomyśl2 (S) 34 4 3 27 23 87 −64 15 Spadek do IV ligi
18. Polonia Słubice3 (S) 34 2 4 28 11 87 −76 10

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Odra Wodzisław Śląski nie uzyskała licencji na grę w II lidze ze względów formalnych, w związku z czym utrzymał się Tur Turek[6].
2Polonia Nowy Tomyśl wycofała się z rozgrywek po 27. kolejce.
3Polonia Słubice wycofała się z rozgrywek po rundzie jesiennej.

Najlepsi strzelcy[edytuj]

Bramki Strzelcy Drużyna
15 Soccerball shade.svg Polska Rafał Leśniewski Nielba Wągrowiec
Polska Piotr Ruszkul Olimpia Grudziądz
Polska Przemysław Sulej Olimpia Grudziądz
14 Soccerball shade.svg Polska Krzysztof Bartoszak Jarota Jarocin
12 Soccerball shade.svg Polska Piotr Burski Czarni Żagań
Polska Wojciech Okińczyc Zawisza Bydgoszcz
Polska Adrian Pietrowski Nielba Wągrowiec

Stadiony[edytuj]

Lp. Miasto Stadion Klub Pojemność Zdjęcie
1 POL Bydgoszcz COA.svg Bydgoszcz Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka Zawisza Bydgoszcz 20 247 Stadion Zawiszy Bydgoszcz widok ogolny.jpg
2 POL Częstochowa COA.svg Częstochowa Stadion Rakowa Częstochowa Raków Częstochowa 8 000 Trybuny1.jpg
3 POL Gdynia COA.svg Gdynia Narodowy stadion rugby (runda jesienna)
Stadion GOSiR (runda wiosenna)
Bałtyk Gdynia GOSiR - 15 139
Stadion rugby - 2 425
Stadion rugby w Gdyni 02.jpg
4 POL Grudziądz COA.svg Grudziądz Stadion Miejski Olimpia Grudziądz 5 000 Stadion GKS Olimpia Grudziądz.JPG
5 POL Jarocin COA.svg Jarocin Stadion Miejski Jarota Jarocin 1 984
6 Legnica herb.svg Legnica Stadion Miejski Miedź Legnica 6 194 Stadium legnica.JPG
7 POL Nowy Tomyśl COA.svg Nowy Tomyśl Stadion Miejski Polonia Nowy Tomyśl 2 500
8 POL Słubice COA.svg Słubice Stadion SOSiR Polonia Słubice 7 000 Stadion słubice 2.JPG
9 Sosnowiec Herb.svg Sosnowiec Stadion Ludowy Zagłębie Sosnowiec 7 500 Stadion Ludowy - Mecz z Aluminium Konin (21 VIII 1999r.).jpg
10 POL Toruń COA.svg Toruń Stadion Miejski Elana Toruń 4 300
11 POL Turek COA.svg Turek Stadion 1000-lecia w Turku Tur Turek 2 400 Turek - stadion.jpg
12 POL Tychy COA.svg Tychy Stadion Miejski GKS Tychy 12 000
13 POL Wągrowiec COA 1.svg Wągrowiec Stadion im. Stanisława Bąka Nielba Wągrowiec 2 600
14 POL Zdzieszowice COA.svg Zdzieszowice Stadion Miejski Ruch Zdzieszowice 3 000
15 POL Zielona Góra COA.svg Zielona Góra Stadion Miejski Lechia Zielona Góra 11 000
16 POL Żagań COA.svg Żagań Arena Żagań Arena Żagań 2 060 Trybuny Zagan Arena.jpg
17 POL Chojnice COA.svg Chojnice Stadion Miejski Chojniczanka Chojnice 3 500
18 POL Wałbrzych COA.svg Wałbrzych Stadion Górnika Wałbrzych Górnik Wałbrzych 15 000

Przypisy

  1. GLKS Nadarzyn wycofał się z II ligi (pol.). 90minut.pl, 2011-06-28. [dostęp 2011-06-28].
  2. Sześć II-ligowych klubów otrzymało licencje (pol.). 90minut.pl, 2011-06-28. [dostęp 2011-06-28].
  3. Huragan Morąg nie zagra w II lidze (pol.). 90minut.pl, 2011-06-28. [dostęp 2011-06-28].
  4. Drużyna wycofała się po rundzie jesiennej.
  5. Drużyna wycofała się po 27. kolejce rozgrywek.
  6. PZPN nie rozpatrzył wniosku licencyjnego Odry Wodzisław (pol.). 90minut.pl, 2011-06-29. [dostęp 2011-06-29].

Linki zewnętrzne[edytuj]