IOE

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

IOE (Intake Over Exhaust) (ang.: dosł: ssanie ponad wydechem) lub F- head.
Jest to forma rozrządu silnika czterosuwowego.

W silniku tego typu zawór (wyjątkowo zawory) ssące znajdują się w głowicy - otwierane jest dźwigną zaworową sterowaną wałkiem rozrządu poprzez popychacz dźwigniowy. Natomiast zawór (wyjątkowo zawory) wydechowy znajduje się w bloku silnika i sterowany jest wałkiem rozrządu bez dźwigni zaworowej a czasem też i bez udziału popychacza.

Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy silnikiem dolnozaworowym a silnikiem górnozaworowym. Stosowane było we wczesnych motorach marki Harley-Davidson a później również przez inne firmy (także w samochodach np. CJ-3B Jeep 1953-1964, 1966 Land Rover Six).
Rozrząd tego typu zapewniał nieco lepsze napełnianie cylindra ładunkiem (uzyskiwał nieco większe moce i większe wysilenie) niż silnik SV, jednak nie posiadał on ani zalet silnika górnozaworowego (OHV, OHC) ani prostoty silnika dolnozaworowego. To sprawiło, że rozrząd IOE jest w nowych konstrukcjach praktycznie nie stosowany. Rozrząd ten, z uwagi na dość niski stopień sprężania mógł być stosowany jedynie w silnikach iskrowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]