IV Łódzki Batalion Etapowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
IV Łódzki batalion etapowy
III batalion Milicji Ludowej
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1919
Rozformowanie 1921
Organizacja
Dyslokacja Słonim
Dukszty
Formacja Wojska Wartownicze
i Etapowe
Podległość OE „Wilno”

IV Łódzki batalion etapowyoddział wojsk wartowniczych i etapowych w okresie II Rzeczypospolitej pełniący między innymi służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Formowanie batalionu rozpoczęto na przełomie 1918-1919 roku. Sformowany jako III batalion Milicji Ludowej i potem przemianowany na IV Łódzki batalion etapowy[1]. Otrzymał on nazwę okręgu generalnego, w którym powstał i kolejny numer porządkowy oznaczany cyfrą rzymską.

Do batalionu wcielono żołnierzy starszych wiekiem i o słabszej kondycji fizycznej. Oficerowie i podoficerowie nie mieli większego doświadczenia bojowego. Batalion nie posiadał broni ciężkiej, a broń indywidualną żołnierzy stanowiły stare karabiny różnych wzorów z niewielką ilością amunicji[2]. We wrześniu 1919 roku dowództwo batalionu stacjonowało w Słonimiu[1]. W lutym 1921 bataliony etapowe przejęły ochronę granicy polsko-rosyjskiej[3]. Początkowo pełniły ją na linii kordonowej, a w maju zostały przesunięte bezpośrednio na linię graniczną z zadaniem zamknięcia wszystkich dróg, przejść i mostów[4]. W 1921 bataliony etapowe ochraniające granicę przekształcono w bataliony celne[5].

Służba etapowa[edytuj | edytuj kod]

W marcu 1921 batalion obsadzał pododcinek kordonowy Turmont od Miazany [wył.] do Liguny [wł.][6]. W maju nastąpiło przesuniecie kordonu na linię graniczną. Batalion ochraniał odcinek od Lagun do Kality[7]. 15 grudnia 1921 batalion nadal pełnił służbę kordonową. Dowództwo batalionu stacjonowało wtedy w Duksztach[8]. Latem 1922 batalion przekazał odcinek Dukszty 9 baonowi celnemu[9].

Dowódcy[edytuj | edytuj kod]

  • ppłk Stanisław Turski (od 9 XII 1919[10])

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]