IX Batalion Saperów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
IX Batalion Saperów
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1919
Rozformowanie 1929
Dowódcy
Pierwszy por. Stefan Langner
Organizacja
Dyslokacja Brześć
Rodzaj sił zbrojnych Wojska lądowe
Rodzaj wojsk saperzy
Podległość 9 pułk saperów

IX Batalion Saperów (IX bsap) – pododdział saperów Armii Wielkopolskiej i Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej.

Dzieje IX batalionu saperów[edytuj | edytuj kod]

W 1919 roku w Krasnymstawie został sformowany IX Batalion Saperów. 19 stycznia 1919 roku na stanowisko dowódcy batalionu został wyznaczony kapitan Stefan Langner. Dowództwo, 1 i 2 kompania zostały przydzielone do IX batalionu z II batalionu saperów. Po sformowaniu batalion odchodzi na front.

1/IX bsap walczy przez całą wojnę w składzie 9 Dywizji Podlaskiej, później znajduje się w dyspozycji szefa inżynierii i saperów frontu Litewsko-Białoruskiego, a następnie walczy do maja 1920 roku w składzie 2 Dywizji Piechoty Legionów. Od tego czasu aż do lipca 1920 r. znajduje się w dyspozycji 4 Armii i grupy fortyfikacyjnej majora Artura Górskiego. We wrześniu 1920 roku zostaje przydzielona do dyspozycji 2 Armii i powraca do batalionu.

3/IX bsap formuje się w maju 1920 roku w kompanii zapasowej saperów Nr II w krasnymstawie i 1 czerwca, pod dowództwem por. Adolfa Szmidta, wyruszyła na front. 26 sierpnia 1921 roku odchodzi do Puław do 2 pułku saperów i weszła w skład nowo formującego się XXVII batalionu saperów, jako 2 kompania.

Kolumna saperska Nr IX formuje się w czerwcu 1920 roku w kompanii zapasowej saperów nr II w Krasnymstawie i w lipcu 1920 roku odchodzi do batalionu. W roku 1921 powraca do kadry i zostaje rozformowana jako nadetatowa.

Przy organizowaniu pułków saperskich w 1921 roku IX Batalion Saperów wchodzi w skład 9 pułku saperów w Brześciu nad Bugiem[1].

Żołnierze batalionu[edytuj | edytuj kod]

Dowódcy batalionu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Szugajew, Saperzy w Służbie Polsce, s. 110.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]