IX Liceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
IX Liceum Ogólnokształcące
im. Karola Libelta w Poznaniu
szkoła ponadgimnazjalna
Ilustracja
Wejście główne
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

ul. Warzywna 24
61-658 Poznań

Data założenia

1952

Patron

Karol Libelt

Liczba uczniów

~550

Dyrektor

Rachwalik Krystyna

Wicedyrektorzy

Kubiak Justyna

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „IX Liceum Ogólnokształcąceim. Karola Libelta w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „IX Liceum Ogólnokształcąceim. Karola Libelta w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „IX Liceum Ogólnokształcąceim. Karola Libelta w Poznaniu”
Ziemia52°25′43,47″N 16°55′44,55″E/52,428742 16,929042
Strona internetowa

IX Liceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta w Poznaniu (zwane także Dziewiątką). Liceum znane głównie z profili biologiczno-chemicznych i akademicko humanistycznych.

Historia szkoły[edytuj | edytuj kod]

IX Liceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta w Poznaniu powstało w roku 1952 w komercjalno – robotniczej dzielnicy Wilda i rozpoczęło swoją działalność jako „Jedenastoletnia Szkoła Ogólnokształcąca” w nowo oddanym budynku przy ulicy Łozowej, Dębiec. W roku 1956 po wypadkach poznańskich dyrektorem szkoły został Edgar Tłuchowski i za jego piętnastoletniej kadencji nastąpiły istotne zmiany w historii szkoły. W roku 1959 zmieniono nazwę szkoły na „Szkoła Podstawowa oraz Liceum Ogólnokształcące nr 9 w Poznaniu im. Filipiny Płaskowickiej”, a rok później nastąpiło rozłączenie Liceum Ogólnokształcącego nr 9 i Szkoły Podstawowej nr 21. Imię Filipiny Płaskowickiej pozostało przy szkole podstawowej. Jednak nadal obie szkoły znajdowały się w jednym budynku. W roku 1963 ze względu na wyż demograficzny i wzrost popularności szkoły dobudowano drugie piętro do istniejącego budynku, ale inwestycja ta tylko na krótko rozwiązała trudną sytuację związaną z brakiem miejsc w klasach – spóźnialscy musieli siedzieć na korytarzu w dostawianych ławkach. W roku 1968 problem ten definitywnie został rozwiązany dzięki przeprowadzce do nowego budynku przy ulicy Warzywnej, w którym szkoła mieści się do dziś. Imię Karola Libelta nadano szkole w roku 1975.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Szkoła jest znana z profili biologiczno-chemicznych oraz akademicko-humanistycznych. Uczniowie profilu akademickiego mogą uczestniczyć w wykładach, seminariach oraz warsztatach prowadzonych przez naukowców z Kolegium Europejskiego UAM oraz Instytutu Filologii Polskiej UAM. „Dziewiątka” jest jedną z trzech szkół w Poznaniu, przygotowujących młodzież do międzynarodowego egzaminu sprawdzającego kompetencje językowe (DSD II). Uczestniczy także w licznych programach naukowych organizowanych przez Unię Europejską, np. „Fizyka jest ciekawa”, „Nadeszła era inżyniera”. Obecnie w 3-letnim cyklu nauki można wybrać następujące profile:

  • biologiczno-chemiczny
  • matematyczno-fizyczny (z fakultatywną informatyką)
  • ekonomiczny
  • turystyczny
  • akademicko-humanistyczny
  • ekologiczny

Program partnerski[edytuj | edytuj kod]

Szkoła jest partnerem programu niemieckiego rządu – Schulen: Partner der Zukunft.

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]