I Dreamed a Dream

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy utworu muzycznego. Zobacz też: album o tym samym tytule.
I Dreamed a Dream
J'avais Rêvé d'une Autre Vie
Kompozytor Claude-Michel Schönberg
Forma muzyczna pieśń
Czas powstania 1980
Miejsce powstania Paryż, Francja
Tekst FrancjaAlain Boublil,
Wielka Brytania Herbert Kretzmer
Data premiery Francja wrzesień, 1980
Wielka Brytania październik 1985
Miejsce premiery Francja Palais des Sports, Paryż,
Wielka Brytania Barbican Centre, Londyn
Wykonawcy premiery FrancjaRose Laurens,
Wielka Brytania Patti LuPone
Czas trwania ca. 4:15
poprzednia
At the End of the Day
następna
Lovely Ladies

I Dreamed a Dream” („Wyśniłam sen” – tłum. D. Wyszogrodzkiego) – pieśń z musicalu Les Misérables, śpiewana przez Fantynę we wstępnej części I aktu. Muzyka autorstwa Claude-Michel Schönberga, tekst angielski napisał Herbert Kretzmer w oparciu o pierwotne francuskie libretto Alain Boublila. Utwór jest gorzkim lamentem Fantyny nad tragicznym życiem (uwiedzenie, porzucenie przez kochanka) w chwili, kiedy jest wyrzucana z pracy po odkryciu jej tajemnicy (nieślubne dziecko).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utwór był częścią musicalu od samego początku. Pojawił się już na oryginalnym albumie koncepcyjnym, pod tytułem J'avais Rêvé d'une Autre Vie. Wykonała go Rose Laurens. Już w pierwszej inscenizacji scenicznej - oryginalnej paryskiej wersji z 1980 roku - utwór poprzedzony był krótkim wstępem. W takiej (pełnej) wersji jest wykonywany do dziś.

W roku 1985 musical został, po przeróbkach i rozbudowie, przełożony na angielski i wystawiony na londyńskim West Endzie. Spektakl odniósł sukces (jest grany bez przerwy do dzisiaj), a utwór stał się jedną z jego wizytówek. Pierwszą angielską wykonawczynią partii Fantyny była Patti LuPone.

Wykonania utworu[edytuj | edytuj kod]

W spektaklu[edytuj | edytuj kod]

Les Misérables odniósł ogólnoświatowy sukces i został przetłumaczony na ponad dwadzieścia języków. Dotyczy to również samej pieśni. Najbardziej znaczące wykonania utworu to m.in.:

W warszawskim spektaklu w Teatrze Muzycznym Roma (od 25 września 2010) premierową wykonawczynią była Edyta Krzemień. Jej wykonanie znajduje się również na płycie CD z zapisem spektaklu.

Covery[edytuj | edytuj kod]

Utwór był włączany do repertuaru zarówno przez artystki musicalowe jak i piosenkarki pop. Doczekał się również wielu męskich wykonań. Wśród znaczących wykonań znajdują się m.in.:

Wersja Susan Boyle[edytuj | edytuj kod]

11 kwietnia 2009 telewizja BBC wyemitowała premierowy odcinek trzeciej serii programu Britain's Got Talent (pierwowzór i odpowiednik polskiej mutacji programu Mam talent!), w którym wystąpiła nikomu nieznana amatorska śpiewaczka Susan Boyle. Czterdziestosiedmioletnia, samotna gospodyni domowa zdecydowała się zaśpiewać "I Dreamed a Dream" budząc początkowo niedowierzanie oraz dezaprobatę zarówno widowni, jak i jury, jednak brawurowe wykonanie trudnego technicznie utworu wzbudziło aplauz i owację na stojąco. Dzięki serwisowi You Tube wystąpienie to błyskawicznie przekroczyło granice Wielkiej Brytanii stając się ogólnoświatowym faktem kulturowym. Film ten stał się najczęściej oglądanym na You Tube w roku 2009 przekraczając 120 milionów wyświetleń[2]. Susan Boyle wykonała utwór ponownie w finale programu zajmując w nim 2 miejsce[3]. Sukces przyczynił się również do renesansu zainteresowania samą pieśnią, jak i całym musicalem.

Dzięki rozgłosowi medialnemu i drugiemu miejscu w finale programu Susan Boyle nagrała na jesieni 2009 album zatytułowany I Dreamed a Dream, który zawierał utwór tytułowy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]