I Dreamed a Dream

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I Dreamed a Dream
J’avais Rêvé d’une Autre Vie
Kompozytor

Claude-Michel Schönberg

Forma muzyczna

pieśń

Czas powstania

1980

Miejsce powstania

Paryż, Francja

Tekst

Alain Boublil

Data premiery

wrzesień 1980

Miejsce premiery

Palais des Sports, Paryż

Wykonawcy premiery

Rose Laurens

Czas trwania

ca. 4:15

poprzednia
At the End of the Day
następna
Lovely Ladies

„I Dreamed a Dream” („Wyśniłam sen” – tłum. D. Wyszogrodzkiego) – pieśń z musicalu Les Misérables, śpiewana przez Fantynę we wstępnej części I aktu. Muzyka autorstwa Claude-Michel Schönberga, tekst angielski napisał Herbert Kretzmer w oparciu o pierwotne francuskie libretto Alain Boublila. Utwór jest gorzkim lamentem Fantyny nad tragicznym życiem (uwiedzenie, porzucenie przez kochanka) w chwili, kiedy jest wyrzucana z pracy po odkryciu jej tajemnicy (nieślubne dziecko).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utwór był częścią musicalu od samego początku. Pojawił się już na oryginalnym albumie koncepcyjnym, pod tytułem J’avais Rêvé d’une Autre Vie. Wykonała go Rose Laurens. Już w pierwszej inscenizacji scenicznej – oryginalnej paryskiej wersji z 1980 roku – utwór poprzedzony był krótkim wstępem. W takiej (pełnej) wersji jest wykonywany do dziś.

W 1985 roku musical został, po przeróbkach i rozbudowie, przełożony na angielski i wystawiony na londyńskim West Endzie. Spektakl odniósł sukces (jest grany bez przerwy do dzisiaj), a utwór stał się jedną z jego wizytówek. Pierwszą angielską wykonawczynią partii Fantyny była Patti LuPone.

Wykonania utworu[edytuj | edytuj kod]

W spektaklu[edytuj | edytuj kod]

Les Misérables odniósł ogólnoświatowy sukces i został przetłumaczony na ponad dwadzieścia języków. Dotyczy to również samej pieśni. Najbardziej znaczące wykonania utworu to m.in.:

W warszawskim spektaklu w Teatrze Muzycznym „Roma” (od 25 września 2010) premierową wykonawczynią była Edyta Krzemień. Jej wykonanie znajduje się również na płycie CD z zapisem spektaklu.

Covery[edytuj | edytuj kod]

Utwór był włączany do repertuaru zarówno przez artystki musicalowe, jak i piosenkarki pop. Doczekał się również wielu męskich wykonań. Wśród znaczących wykonań znajdują się m.in.:

Wersja Susan Boyle[edytuj | edytuj kod]

11 kwietnia 2009 telewizja BBC wyemitowała premierowy odcinek trzeciej serii programu Britain’s Got Talent, w którym wystąpiła amatorska śpiewaczka Susan Boyle. Czterdziestosiedmioletnia, samotna gospodyni domowa zdecydowała się zaśpiewać „I Dreamed a Dream”, budząc początkowo niedowierzanie oraz dezaprobatę zarówno widowni, jak i jury, jednak brawurowe wykonanie trudnego technicznie utworu wzbudziło aplauz i owację na stojąco. Dzięki serwisowi YouTube wystąpienie to błyskawicznie przekroczyło granice Wielkiej Brytanii, stając się ogólnoświatowym faktem kulturowym. Film ten stał się najczęściej oglądanym na YouTube w roku 2009, przekraczając 120 milionów wyświetleń[2]. Susan Boyle wykonała utwór ponownie w finale programu zajmując w nim 2. miejsce[3]. Sukces przyczynił się również do renesansu zainteresowania samą piosenką, jak i całym musicalem.

Dzięki rozgłosowi medialnemu i drugiemu miejscu w finale programu Susan Boyle wydała w 2009 album I Dreamed a Dream, który zawierał także tytułowy utwór.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]