I Have a Dream

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Martin Luther King podczas przemówienia
tablica pamiątkowa

I Have a Dream (pol. Mam marzenie[a]) – nazwa nadana historycznemu przemówieniu lidera ruchu praw obywatelskich Martina Luthera Kinga, wygłoszonemu w czasie Marszu na Waszyngton, w którym poruszył problem nierówności rasowych pomiędzy białymi a czarnoskórymi mieszkańcami USA.

Miało ono miejsce 28 sierpnia 1963 roku na schodach Mauzoleum Abrahama Lincolna i poprzedzało liczne protesty, które w następnych dniach ogarnęły Waszyngton, a w których udział wzięło ok. 200 000 osób.

Legenda mówi, że Luther King odszedł od przygotowanego wcześniej tekstu i zaczął prowadzić spontaniczne przemówienie, jednak podobną treść zawierała już jego mowa z czerwca 1963[1]. Przemówienie to uznawane jest za jedno z najwybitniejszych w historii, badacze z uniwersytetu w Wisconsin uznali je za najlepszą mowę publiczną XX wieku[2].

Mowa ta wywarła duży wpływ na opinię publiczną, co przełożyło się na większą presję na prezydenta Johna F. Kennedy’ego, aby ten poruszył w Kongresie sprawę praw obywatelskich. Ze względu na przeprowadzony na niego zamach, odpowiednie poprawki w amerykańskim prawie wprowadził dopiero jego następca, Lyndon B. Johnson, w 1964 i 1965 roku.

W efekcie tej mowy i protestów Martin Luther King został wybrany Człowiekiem Roku tygodnika „Time”, otrzymał także Pokojową Nagrodę Nobla.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Występuje także tłumaczenie tego zwrotu jako Miałem sen lub Mam sen.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Interview with Martin Luther King III (ang.). CNN. [dostęp 3 kwietnia 2007].
  2. „I Have a Dream’ leades... (ang.). University of Wisconsin. [dostęp 3 kwietnia 2007].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]