I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach
Ilustracja
Typ szkoły średnia
Patron szkoły Tadeusz Kościuszko
Państwo  Polska
Miejscowość Myślenice
Data założenia 1908
Dyrektor mgr Jacek Ślósarz
Wicedyrektorzy mgr inż. Agnieszka Proszek
mgr Roman Pitak
Adres ul. Jagiellońska 8, 32-400 Myślenice
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach
Ziemia49°49′48,173″N 19°56′38,944″E/49,830048 19,944151
Strona internetowa

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicachszkoła średnia działająca w Myślenicach od 1908 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Liceum w Myślenicach (wówczas Gimnazjum) powstało w okresie zaborów z inicjatywy radnych miasta Myślenice, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 6 marca 1908 oraz z decyzją cesarza Franciszka Józefa I z 30 czerwca 1908, jako szkoła z polskim językiem wykładowym. Początkowo była to szkoła męska, dziewczęta mogły do niej uczęszczać jako prywatystki. Pierwszym dyrektorem został Stanisław Pardyak, który swoją funkcję pełnił od 26 września 1908.

Nauka w szkole była płatna, czesne wynosiło 60 koron rocznie w 2 ratach półrocznych. Uczniowie biedniejsi i wyróżniający się na tle innych mogli starać się o zwolnienie z opłaty. Każdego ucznia obowiązywał ciemny mundurek szkolny oraz wysoka czapka.

W 1911 r. powstała szkolna orkiestra dęta oraz szkolne warsztaty stolarskie, którymi kierował Władysław Michniak.

13 listopada 1912 w Liceum zorganizowano skauting według wzorów Baden-Powella z przystosowaniem do polskiego harcerstwa i warunków lokalnych.

Wybuch I wojny światowej przerwał proces nauczania w myślenickim Gimnazjum, ale także dał nadzieję na odzyskanie niepodległości. Uczniowie garneli do formowanych legionów. Zajęcia ponownie rozpoczęto w lutym 1915 r. pod kierownictwem Józefa Lembarta. Od 1916 r. rozpoczęły naukę dziewczęta w 3 oddziałach, w tym samym roku odbyła się pierwsza matura.

W 1924 r. władze szkolne zamierzały zlikwidować gimnazjum w Myślenicach, na co jednak nie zgodził się Komitet Rodziców.

W 1933 r. zaczęła obowiązywać nowa ustawa skracająca czas nauki w szkole średniej do 6 lat, z czego 4 lata nauki objęte były jednolitym programem nauczania gimnazjalnego i kończyły się tzn. małą maturą, po czym uczniowie mogli uczęszczać do 2-letniego liceum, które w myślenickiej szkole miało 2 kierunki: humanistyczny i matematyczno-przyrodniczy.

Podczas okupacji niemieckiej nauka oficjalnie nie była kontynuowana, jednak profesorowie podjęli próbę nauczania w tajnych kompletach prowadzonych przez mgr Władysława Gawrona, mgr Andrzeja Głowackiego, mgr Helenę Kasprzyckównę, mgr Tadeusza Ślósarza, mgr Seweryna Udzielę i mgr Józefa Wątorka.

Po odzyskaniu niepodległości, dyrektor Seweryn Udziela i grono pedagogiczne starało się o jak najszybsze rozpoczęcie jawnego nauczania. Główny budynek szkoły był zajęty przez szpital wojskowy wojska radzieckiego, więc nauka z konieczności była prowadzona w dawnym budynku Bursy. Naukę utrudniał brak sprzętu oraz niewielka ilość sal lekcyjnych, jednak nauczanie odbywało się systematycznie, nadrabiano braki spowodowane okupacją realizując przyspieszone programy i już w 1946 roku przeprowadzono pierwszą maturę.

W 1948 r. przyjęto nową nazwę „szkoła ogólnokształcąca stopnia licealnego”. Szkoła kształciła młodzież w klasach od VIII do XI na podbudowie szkoły podstawowej.

W latach 1948-1950 wprowadzono nowe programy nauczania.

W roku szkolnym 1969/1970 stworzono eksperymentalną klasę o profilu matematyczno-fizycznym dla uczniów o szczególnych zdolnościach. W latach następnych wprowadzono nowe profile: humanistyczny i biologiczny, oraz zajęcia fakultatywne.

W 1978 z okazji 70-lecia Gimnazjum wybity został specjalny Medal Jubileuszowy wręczany co roku najlepszemu absolwentowi.

17 lipca 1978 otwarto w liceum Izbę Tradycji Szkoły.

W 1978 szkoła otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.

W 1985 powołano dwuletnie Studium Nauczycielskie o kierunkach: nauczanie początkowe i przedszkolne. Szkoła stała się Zespołem Szkół Ogólnokształcących.

20 maja 1990 w auli szkolnej odbył się wykład z prof. dr hab. ks. Józefem Tischnerem na temat poznania i wartości prawdy.

11 listopada 1995 odbyła się uroczystość z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Na sztandarze szkolnym ponownie umieszczono oryginalny wizerunek Matki Boskiej Myślenickiej, usunięty ze sztandaru po 1945 r.

8 listopada 1996 w holu budynku szkolnego wmurowano tablicę pamiątkową poświęconą 5 uczniom Gimnazjum, którzy oddali życie za Ojczyznę w walce z armią bolszewicką w 1920 r. Było to odtworzenie tablicy zlikwidowanej przez władze komunistyczne po 1945 r.

4 października 2008 szkoła obchodziła stulecie swojego istnienia.

W szkole tej funkcjonuje 27 oddziałów – 9 klas pierwszych, 9 klas drugich i 9 klas trzecich, lekcje prowadzi 66 pedagogów.

Nauczyciele[edytuj | edytuj kod]

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]