I Shall Be Free No. 10

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I Shall Be Free No. 10
Utwór Boba Dylana
z albumu Another Side of Bob Dylan
Wydany 8 sierpnia 1964
Nagrywany 9 czerwca 1964
Gatunek folk
Długość 4:47
Twórca Bob Dylan
Producent Tom Wilson
Wydawnictwo Columbia Records

I Shall Be Free No. 10 – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w czerwcu 1964 r. i wydana na czwartym studyjnym albumie Another Side of Bob Dylan w sierpniu 1964 r.

Historia i charakter utworu[edytuj | edytuj kod]

Jeden z tych utworów Boba Dylana, który – mimo swoich niezaprzeczalnych wartości – nie był wykonywany nigdy na koncercie przez jego autora ani nie był wykonywany przez innych artystów.

Jest to oczywista kontynuacja „I Shall Be Free”, który zamykał poprzedni album The Freewheelin’ Bob Dylan. Dylan utrzymuje tu styl poprzednika stosując podobnie zabawne intelektualne, dadaistyczne nonsensy. Jest to także utwór, który należy w pewien sposób także do tradycji Woody’ego Guthrie, gdyż posługuje się podobnym typem humoru.

Jest to ostatni „mówiony blues” (ang. talkin' blues) w twórczości Dylana. Ta właśnie forma pozwoliła mu mu na sparodiowanie zarówno wymyślnej „pracy nóg” Cassiusa Claya, jak i jego sposobu wypowiadania się. Polityczne wypowiedzi boksera wyprowadza z szaleństwa zimnej wojny oraz z pojawienia się w życiu politycznym USA skrajnie prawicowego senatora Barry’ego Goldwatera.

W kompozycji tej słyszalne jest również nieustanne zainteresowanie Dylana rymami piosenek i wyliczanek dziecięcych, które zastosował w drugiej zwrotce.

Chociaż Dylan porzuci już niedługo ten typ folku, to jednak był z nim mocno związany, co ujawni się w wiele lat później na albumie Under the Red Sky.

Podczas sesji do albumu Dylan nagrał pięć wersji utworu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Williams. Bob Dylan. Performing Artist 1960-1973. The Early Years. Omnibus Press, Nowy Jork 2004 ​ISBN 1-84449-095-5
  • Clinton Heylin. Bob Dylan. The Recording Sessions 1960-1994. St. Martin Press, Nowy Jork 1995 ​ISBN 0-312-13439-8
  • Oliver Trager. Keys to the Rain. The Definitive Bob Dylan Encyclopedia. Billboard Books, Nowy Jork 2004. ​ISBN 0-8230-7974-0

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]