Przejdź do zawartości

I Stay Away

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
I Stay Away
Okładka
Wykonawca singla
z albumu Jar of Flies
Alice in Chains
Strona B

Don’t Follow

Wydany

14 maja 1994[1]

Nagrywany

7–14 września 1993 w London Bridge Studio, Seattle[2]

Gatunek

rock alternatywnyfolk rockrock akustyczny[3]

Długość

4:14

Wydawnictwo

Columbia

Producent

Alice in Chains

Format

singel CD

Autor

Layne StaleyJerry CantrellMike Inez

Singel po singlu
No Excuses
(1994)
„I Stay Away”
(1994)
Grind
(1995)

I Stay Away – drugi singel amerykańskiego zespołu muzycznego Alice in Chains, promujący wydany w styczniu 1994 minialbum Jar of Flies. Utwór został zamieszczony na trzeciej pozycji. Czas trwania wynosi 4 minuty i 14 sekund, co sprawia, że należy on do jednej z krótszych kompozycji wchodzących w skład płyty. Autorem tekstu jest Layne Staley, muzykę skomponowali Jerry Cantrell i Mike Inez.

Utwór „I Stay Away” został nagrany przez Alice in Chains podczas sesji do minialbumu Jar of Flies we wrześniu 1993. Kompozycja, prócz delikatnego, utrzymanego w stylistyce muzyki akustycznej i alternatywnej brzmienia, charakteryzuje się akompaniamentem instrumentów smyczkowych. Singel został w 1995 wyróżniony nominacją do nagrody Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance.

Analiza

[edytuj | edytuj kod]
„I Stay Away” jest pierwszym utworem skomponowanym przez Cantrella razem z Mikiem Inezem

W notatce dołączonej do książeczki z kompilacyjnego box setu Music Bank (1999) Jerry Cantrell wspomniał historię nagrywania utworu: „To była pierwsza piosenka, którą skomponowałem wspólnie z Mikiem Inezem, co sprawiło, że ten utwór stał się szczególny. Zresztą cały minialbum Jar of Flies [1994] okazał się zarówno dla fanów, jak i dla nas samych, pokazem dużych możliwości ze strony Mike’a. Gra w sposób mroczny, nieco przygnębiający, ale ma najsłodsze serce na świecie”[4].

Autorem tekstu jest Layne Staley[5]. Warstwa liryczna odnosi się do skomplikowanej relacji interpersonalnej, w której wyczuwalne jest zjawisko dysfunkcji. Dziennikarz Kyle Anderson podkreślił, że tekst, poprzez wers: „Yeah, I want to travel south this year”, wskazuje na „chęć samodoskonalenia”[6].

„I Stay Away” został skomponowany przez Jerry’ego Cantrella i Mike’a Ineza według schematu strojenia Db-Ab-Db-Gb-Bb-Eb[7]. Pomimo delikatnych riffów, głównie w początkowej fazie utworu oraz spokojnych, stonowanych i zharmonizowanych linii wokalnych, słychać jest nieco bardziej mroczniejsze momenty[8], z użyciem gitary elektrycznej, której Cantrell odgrywa partię w otwartym strojeniu D[7]. Przed refrenem, muzyk dodaje szybko zniekształconą zagrywkę opartą na d-moll skali pentatonicznej[7]. Kompozycja zawiera także melodyjną solówkę gitarową[9]. Mike Inez zarejestrował partię gitary dwunastostrunowej[10]. Utwór został nagrany przy akompaniamencie instrumentów smyczkowych[11]. W rozmowie z magazynem „Metal Edge” z maja 1994 Inez przyznał: „Chcieliśmy orkiestrę w tym utworze. Nasza menedżerka Susan Silver myślała, że zwariowaliśmy. Dziewczyna Matta Camerona z Soundgarden, April, zagrała na altówce. Sprowadziła dwie osoby które zagrały na wiolonczelach i jedną na altówce. Zagraliśmy to”[10].

Teledysk

[edytuj | edytuj kod]
Marionetki z teledysku mieszczą się w Rock and Roll Hall of Fame (2013)

Teledysk do utworu „I Stay Away” został zrealizowany wiosną 1994. Reżyserią zajął się Nick Donkin[12], znany z filmu krótkometrażowego Święta ćpuna (1993)[13]. Wideoklip zrobiony jest w stylu animacji poklatkowej. Członkowie zespołu zostali przedstawieni w formie marionetek znajdujących się w cyrku[14]. Fabuła teledysku ukazuje muzyków jadących do cyrku autobusem, w którym znajduje się również chłopak trzymający słoik much. Po przybyciu na miejsce, uwalnia je ze słoika, powodując tym samym rozwścieczenie tamtejszych zwierząt. W wyniku paniki, ginie jeden z asystentów, a cyrk ulega spaleniu. Po wszystkim, muchy wracają do słoika, a chłopiec jest zadowolony ze swojego czynu[14].

Wideoklip dostępny jest na płycie kompilacyjnej Music Bank: The Videos (1999)[15]. Marionetki użyte w teledysku, są dostępne w muzeum Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland w stanie Ohio[16].

Wydanie

[edytuj | edytuj kod]

Singel „I Stay Away” został opublikowany w maju 1994 nakładem wytwórni Columbia[1]. W Wielkiej Brytanii singel ukazał się nakładem Sony, i zawierał dodatkowo na stronie B kompozycję „Don’t Follow”, również pochodzącą z minialbumu Jar of Flies[17].

„I Stay Away” został zamieszczony w późniejszym czasie na czterech kompilacyjnych płytach – Nothing Safe: Best of the Box (1999)[18], Music Bank (1999)[4], Greatest Hits (2001)[19] i The Essential Alice in Chains (2006)[20].

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

Krytyczny

[edytuj | edytuj kod]

Ned Raggett z AllMusic stwierdził, że „tworzenie takich lekkich, akustycznych utworów, to jedna z najmocniejszych stron Alice in Chains”. Autor w swej ocenie zaznaczył, że na pozytywny czynnik złożyły się dwa impulsy, które w połączeniu ze sobą dały bardzo dobry utwór. „Począwszy od pięknej, folkowej gitary Cantrella, poprzez brzmienie smyczkowe, aż do śpiewu Staleya rozpoczynającego się od zdania zawierającego nutę nadziei: «Yeah, I want to travel south this year»”. Raggett podkreślił, że ton utworu jest „spokojny i refleksyjny”[3]. Ric Albano z brytyjskiego „Classic Rocka” zaznaczył, że „I Stay Away” należy do najmocniejszego punktu całego minialbumu. Autor określił go jako „melodyjny utwór posiadający nieco bardziej intensywniejsze refreny za sprawą partii gitary elektrycznej”[21]. Brytyjski miesięcznik „Guitarist” podkreślił, że „ze względu na podwójną harmonię wokalną, kompozycja przypomina skrzyżowanie The Beatles z Simon & Garfunkel[9]. Diana Darzin z „Kerrang!” zwróciła uwagę na linię melodyczną, podkreślając mrok i akompaniament instrumentów smyczkowych, a sam utwór opisała jako „radosny i przerażający”[22]. Tygodnik „Kerrang!” napisał: „Opatentowany, wijący się riff Cantrella przeciwko wyrazistemu wokalowi Staleya z rozrosłym smyczkowym tłem”[23]. Katherine Turman z dziennika „Los Angeles Times” przyznała, że utwór, ze względu na swój mroczny klimat, w pełni oddaje charakterystyczne brzmienie zespołu. Autorka zwróciła uwagę na styl wokalny Staleya, który jej zdaniem jest „namiętny, dziwnie zmanierowany”[8]. Z kolei Jon Pareles z „The New York Timesa” brzmienie kompozycji porównał do melodyjnego stylu lat 70. spod znaku gitarzysty Jamesa Taylora[24].

Komercyjny

[edytuj | edytuj kod]

14 maja 1994 singel zadebiutował na 39. pozycji notowania Album Rock Tracks, opracowywanego przez tygodnik „Billboard[25]. 2 lipca, po ośmiu tygodniach obecności na liście, „I Stay Away” uplasował się na 10. lokacie, na której utrzymał się przez trzy tygodnie[25]. Łącznie utwór notowany był przez dwadzieścia sześć tygodni[25]. W zestawieniu końcoworocznym, opublikowanym 24 grudnia, „I Stay Away” zajął 24. lokatę na Album Rock Tracks[26].

Nagrody i nominacje

[edytuj | edytuj kod]

1 marca 1995, podczas gali w Shrine Auditorium w Los Angeles, „I Stay Away” został wyróżniony nominacją do nagrody Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance[27].

Rok Nagroda Kategoria Odbiorcy i nominowani Wynik Źródło
1995 Nagroda Grammy Best Hard Rock Performance „I Stay Away” Nominacja [27]

Wykorzystanie utworu

[edytuj | edytuj kod]

W 1994 utwór „I Stay Away” został wykorzystany w jednym z odcinków serialu anonimowego Beavis i Butt-head[28].

Zestawienia

[edytuj | edytuj kod]

W 2011 miesięcznik „Guitar World” sklasyfikował kompozycję na 26. pozycji zestawienia „30 najlepszych utworów wykonanych na 12-strunowej gitarze”. Autorzy Josh Hart i Damian Fanelli swój wybór argumentowali: „Jeśli kiedykolwiek był zespół rockowy, który miał równie silny uchwyt na groźny riff nastrojony do D i introspekcji muzyki akustycznej, to z całą pewnością Alice in Chains. «I Stay Away» jest nie tylko najlepszym momentem 12-strunowej gitary zespołu, lecz także pierwszą kompozycją, którą Cantrell napisał z nowym ówcześnie basistą grupy Mikiem Inezem”[29]. Dziennikarz Michael Danaher z magazynu „Paste” przyznał: „«I Stay Away» jest najbardziej uniwersalnym z utworów, łączącym skomplikowaną kompletację akustyki Cantrella i charakterystycznego śpiewu Staleya”[30].

Rok Tytuł Publikacja Pozycja Źródło
2011 „30 najlepszych utworów wykonanych na 12-strunowej gitarze” Guitar World 26 [29]
2014 „50 najlepszych grunge’owych utworów w historii”[30] Paste 29 [30]

Utwór na koncertach

[edytuj | edytuj kod]

„I Stay Away” na żywo został wykonany tylko raz[31]. Miało to miejsce 2 listopada 2007 podczas charytatywnego koncertu w Benaroya Hall w Seattle, gdzie zespołowi towarzyszyła ponad 200-osobowa orkiestra symfoniczna Northwest Symphony Orchestra[32].

Lista utworów na singlu

[edytuj | edytuj kod]

singel CD (CSK 6056):

Nr Tytuł utworu AutorzyDługość
1.„I Stay Away”Layne Staley • Jerry Cantrell • Mike Inez4:14

singel CD (11-002208-17)[a]:

Nr Tytuł utworu AutorzyDługość
1.„I Stay Away”Staley • Cantrell • Inez4:14
2.Don’t FollowCantrell4:22
08:36

Personel

[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[5]:

Notowania i certyfikaty

[edytuj | edytuj kod]
 1. Podwójny singel wydany w celach promocyjnych na terenie Wielkiej Brytanii przez Sony Music[17].
 2. Sprzedaż ustalona na podstawie certyfikatu przyznanego 5 sierpnia 2022[33].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. a b Larry Flick. Single Reviews. „Billboard”, s. 51, 28 maja 1994. ISSN 0006-2510. 
 2. de Sola 2015 ↓, s. 207.
 3. a b Ned Raggett: I Stay Away. AllMusic. [dostęp 2011-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-15)]. (ang.).
 4. a b Poligrafia dołączona do albumu Music Bank; wyd. Columbia, nr kat. CK 69584.
 5. a b Poligrafia dołączona do minialbumu Jar of Flies; wyd. Columbia, nr kat. CK 57628.
 6. Kyle Anderson: Accidental Revolution: The Story of Grunge. St. Martin’s Press, 2007, s. 96. ISBN 978-0312358198. (ang.).
 7. a b c Jeff Gilbert. Jar of Flying. „Guitar World”, s. 70–73, styczeń 1996. ISSN 1045-6295. 
 8. a b Katherine Turman. Jar of Flies. „Los Angeles Times”. ISSN 0458-3035. [dostęp 2017-12-08]. [zarchiwizowane z adresu 2016-04-09]. (ang.). 
 9. a b Jar of Flies. „Guitarist”, s. 121, luty 1994. ISSN 0953-7023. 
 10. a b Gerri Miller. The Buzz on Jar of Flies. „Metal Edge”, s. 20–23, maj 1994. ISSN 1068-2872. 
 11. de Sola 2015 ↓, s. 208.
 12. Alice in Chains – „I Stay Away”. mvdbase.com. [dostęp 2011-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-05)]. (ang.).
 13. Michael J. Prince: Adapting the Beat Poets: Burroughs, Ginsberg, and Kerouac on Screen. Rowman & Littlefield, 2016, s. 37. ISBN 978-1-4422-7325-2. (ang.).
 14. a b Matt Melis: Dusting ‘Em Off: Alice in Chains – Jar of Flies. Consequence of Sound. [dostęp 2017-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-16)]. (ang.).
 15. Poligrafia dołączona do albumu Music Bank: The Videos; wyd. Sony, nr kat. CVD 50208.
 16. Gary Graff. Memories are Piling up for Rock’s Hall of Fame. „The Seattle Times”. ISSN 0745-9696. [dostęp 2017-09-20]. [zarchiwizowane z adresu 2017-09-20]. (ang.). 
 17. a b Poligrafia dołączona do singla I Stay Away; wyd. Sony, nr kat. 11-002208-17.
 18. Poligrafia dołączona do albumu Nothing Safe: Best of the Box; wyd. Columbia, nr kat. CK 63649.
 19. Poligrafia dołączona do albumu Greatest Hits; wyd. Columbia, nr kat. CK 85922.
 20. Poligrafia dołączona do albumu The Essential Alice in Chains; wyd. Columbia, nr kat. 82796 92090 2.
 21. Ric Albano. Jar of Flies by Alice in Chains. „Classic Rock”. ISSN 1464-7834. [dostęp 2017-12-06]. [zarchiwizowane z adresu 2014-08-03]. (ang.). 
 22. Diana Darzin. Unchained!. „Kerrang!”, s. 44–45, luty 1994. ISSN 0262-6624. 
 23. Inside the Jar. „Kerrang!”, s. 22–23, 1994. ISSN 0262-6624. 
 24. Jon Pareles. Lightening up on the Gloom in Grunge. „The New York Times”. ISSN 0362-4331. [dostęp 2017-12-06]. [zarchiwizowane z adresu 2012-07-13]. (ang.). 
 25. a b c d Alice in Chains – Chart History – Mainstream Rock Songs. Billboard. [dostęp 2014-12-27]. (ang.).
 26. a b The Year in Music. „Billboard”, s. 42, 24 grudnia 1994. ISSN 0006-2510. 
 27. a b Alice in Chains: The Recording Academy. [dostęp 2017-10-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-19)]. (ang.).
 28. The Best Uses of Alice in Chains Songs in Movies or TV. [dostęp 2019-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-25)]. (ang.).
 29. a b Josh Hart, Damian Fanelli. The Top 30 12–String Guitar Songs of All Time. „Guitar World”. ISSN 1045-6295. [dostęp 2012-11-09]. [zarchiwizowane z adresu 2013-01-03]. (ang.). 
 30. a b c Michael Danaher. The 50 Best Grunge Songs. „Paste”. ISSN 1540-3106. [dostęp 2016-12-08]. [zarchiwizowane z adresu 2013-11-24]. (ang.). 
 31. I Stay Away by Alice in Chains. setlist.fm. [dostęp 2011-09-06]. (ang.).
 32. Alice in Chains to Perform at Tonight’s Symphony Legacy in Seattle. Blabbermouth.net. [dostęp 2015-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-01)]. (ang.).
 33. a b Gold & Platinum – RIAA. Recording Industry Association of America. [dostęp 2022-08-09]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]