I liga argentyńska w piłce nożnej (1909)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Primera División 1909
17 (18) edycja pierwszej ligi argentyńskiej
1908 1910
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Argentyna
Termin 2 maja 1909 - 21 listopada 1909
Liczba meczów 90
Bramki 346 (3,84 na mecz)
Mistrz Argentyny Alumni Buenos Aires

Mistrzem Argentyny w roku 1909 został klub Alumni Buenos Aires, a wicemistrzem Argentyny klub River Plate.

Z ligi spadły dwa kluby – Reformer Campana i Lomas Athletic Buenos Aires. Na ich miejsce awansował tylko jeden klub – Gimnasia y Esgrima Buenos Aires, co zmniejszyło ligę z 10 do 9 klubów.

Primera División[edytuj | edytuj kod]

Kolejka 1[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
2 maja 1909 Alumni Buenos AiresBelgrano Athletic Buenos Aires 3:0
2 maja 1909 River PlateArgentino de Quilmes Buenos Aires 5:0
Hernán Rodríguez, Amaral, A. García, Politano, Elías Fernández
2 maja 1909 Estudiantes Buenos AiresLomas Athletic Buenos Aires 4:2
2 maja 1909 Porteño Buenos AiresReformer Campana 3:2

Kolejka 2[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
9 maja 1909 Porteño Buenos AiresBelgrano Athletic Buenos Aires 2:2
9 maja 1909 San Isidro Buenos AiresArgentino de Quilmes Buenos Aires 2:0
9 maja 1909 Lomas Athletic Buenos AiresQuilmes Athletic Buenos Aires 1:1
9 maja 1909 River PlateReformer Campana walkower dla River Plate

Kolejka 3[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
16 maja 1909 Alumni Buenos AiresPorteño Buenos Aires 4:1
16 maja 1909 River PlateEstudiantes Buenos Aires 3:0
Santiago Sayanes, J. Diggs, Hernán Rodríguez
16 maja 1909 San Isidro Buenos AiresLomas Athletic Buenos Aires 7:1
16 maja 1909 Argentino de Quilmes Buenos AiresBelgrano Athletic Buenos Aires 3:3
16 maja 1909 Reformer CampanaQuilmes Athletic Buenos Aires 5:1

Kolejka 4[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
20 maja 1909 River PlatePorteño Buenos Aires 1:1
Hernán Rodríguez – ?
20 maja 1909 Alumni Buenos AiresLomas Athletic Buenos Aires 8:1
20 maja 1909 Argentino de Quilmes Buenos AiresQuilmes Athletic Buenos Aires 2:0
J. Escobar (2)
20 maja 1909 Reformer CampanaBelgrano Athletic Buenos Aires 2:1

Kolejka 5[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
23 maja 1909 Belgrano Athletic Buenos AiresSan Isidro Buenos Aires 3:1
23 maja 1909 Quilmes Athletic Buenos AiresEstudiantes Buenos Aires 1:1
23 maja 1909 Porteño Buenos AiresLomas Athletic Buenos Aires 3:1

Kolejka 6[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
30 maja 1909 Alumni Buenos AiresQuilmes Athletic Buenos Aires 4:1
30 maja 1909 Porteño Buenos AiresArgentino de Quilmes Buenos Aires 4:2
30 maja 1909 Reformer CampanaSan Isidro Buenos Aires 0:0
30 maja 1909 Belgrano Athletic Buenos AiresLomas Athletic Buenos Aires 4:0

Kolejka 7[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
27 czerwca 1909 Alumni Buenos AiresEstudiantes Buenos Aires 5:2
27 czerwca 1909 Quilmes Athletic Buenos AiresRiver Plate 0:3
Hernán Rodríguez (3)

Kolejka 8[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
29 czerwca 1909 San Isidro Buenos AiresPorteño Buenos Aires 6:1
29 czerwca 1909 Estudiantes Buenos AiresArgentino de Quilmes Buenos Aires 1:2
? – J. Escobar (2)
29 czerwca 1909 Quilmes Athletic Buenos AiresBelgrano Athletic Buenos Aires 4:0
29 czerwca 1909 River PlateLomas Athletic Buenos Aires 1:1
Cottman s – ?

Kolejka 9[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
4 lipca 1909 River PlateAlumni Buenos Aires 1:3
Santiago Sayanes – ?, ?, ?
4 lipca 1909 Belgrano Athletic Buenos AiresPorteño Buenos Aires 1:0
4 lipca 1909 Estudiantes Buenos AiresLomas Athletic Buenos Aires 1:0
4 lipca 1909 Quilmes Athletic Buenos AiresArgentino de Quilmes Buenos Aires 1:1
Murray – Goodfellow

Kolejka 10[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
10 lipca 1909 Belgrano Athletic Buenos AiresQuilmes Athletic Buenos Aires 1:1
10 lipca 1909 Reformer CampanaLomas Athletic Buenos Aires 2:2

Kolejka 11[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
11 lipca 1909 Belgrano Athletic Buenos AiresLomas Athletic Buenos Aires 3:0

Kolejka 12[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
18 lipca 1909 Alumni Buenos AiresReformer Campana 7:1
18 lipca 1909 Belgrano Athletic Buenos AiresRiver Plate 6:0

Kolejka 13[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
25 lipca 1909 Alumni Buenos AiresBelgrano Athletic Buenos Aires 1:1
25 lipca 1909 Quilmes Athletic Buenos AiresSan Isidro Buenos Aires 2:1
25 lipca 1909 Porteño Buenos AiresEstudiantes Buenos Aires 3:1
25 lipca 1909 Lomas Athletic Buenos AiresReformer Campana 1:1

Kolejka 14[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
1 sierpnia 1909 Lomas Athletic Buenos AiresPorteño Buenos Aires 2:1

Kolejka 15[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
8 sierpnia 1909 River PlateBelgrano Athletic Buenos Aires 1:4
Ameal – ?, ?, ?, ?
8 sierpnia 1909 Lomas Athletic Buenos AiresArgentino de Quilmes Buenos Aires 1:1
8 sierpnia 1909 Quilmes Athletic Buenos AiresReformer Campana 7:3

Kolejka 16[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
22 sierpnia 1909 Estudiantes Buenos AiresBelgrano Athletic Buenos Aires 4:1
22 sierpnia 1909 Argentino de Quilmes Buenos AiresReformer Campana 1:1
22 sierpnia 1909 San Isidro Buenos AiresLomas Athletic Buenos Aires 1:1
22 sierpnia 1909 River PlateQuilmes Athletic Buenos Aires 4:1
J. Diggs, Hernán Rodríguez, Pascual Griffero, Santiago Sayanes – ?

Kolejka 17[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
30 sierpnia 1909 Belgrano Athletic Buenos AiresArgentino de Quilmes Buenos Aires 0:4
J. Escobar (3), Victorino Paulsen
30 sierpnia 1909 Estudiantes Buenos AiresPorteño Buenos Aires 4:0
30 sierpnia 1909 Quilmes Athletic Buenos AiresLomas Athletic Buenos Aires 4:3

Kolejka 18[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
5 września 1909 Estudiantes Buenos AiresRiver Plate 0:0
mecz przerwany – dokończony 11 listopada 1909 roku

Kolejka 19[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
8 września 1909 Alumni Buenos AiresArgentino de Quilmes Buenos Aires 4:1
8 września 1909 Reformer CampanaBelgrano Athletic Buenos Aires 2:2

Kolejka 20[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
12 września 1909 Alumni Buenos AiresRiver Plate 0:1
Hernán Rodríguez
12 września 1909 Estudiantes Buenos AiresReformer Campana 5:0
12 września 1909 Quilmes Athletic Buenos AiresPorteño Buenos Aires 3:2
12 września 1909 San Isidro Buenos AiresBelgrano Athletic Buenos Aires 3:1

Kolejka 21[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
19 września 1909 San Isidro Buenos AiresRiver Plate 5:1
?, ?, ?, ?, ? – Santiago Sayanes

Kolejka 22[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
26 września 1909 Alumni Buenos AiresSan Isidro Buenos Aires 9:0
26 września 1909 Porteño Buenos AiresArgentino de Quilmes Buenos Aires 4:0
26 września 1909 Estudiantes Buenos AiresBelgrano Athletic Buenos Aires 1:1
26 września 1909 Reformer CampanaRiver Plate 0:3
Pascual Griffero, Elías Fernández, Santiago Sayanes

Kolejka 23[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
3 października 1909 Alumni Buenos AiresPorteño Buenos Aires 4:1

Kolejka 24[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
10 października 1909 Porteño Buenos AiresRiver Plate 4:2
?, ?, ?, ? – A. García, Santiago Sayanes
10 października 1909 Quilmes Athletic Buenos AiresSan Isidro Buenos Aires 1:0
10 października 1909 Argentino de Quilmes Buenos AiresLomas Athletic Buenos Aires 1:0
10 października 1909 Reformer CampanaEstudiantes Buenos Aires 1:1

Kolejka 25[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
17 października 1909 Alumni Buenos AiresQuilmes Athletic Buenos Aires 6:3
17 października 1909 Porteño Buenos AiresReformer Campana 4:1
17 października 1909 Argentino de Quilmes Buenos AiresEstudiantes Buenos Aires 1:10
J. Escobar – ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?, ?

Kolejka 26[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
24 października 1909 Quilmes Athletic Buenos AiresEstudiantes Buenos Aires 2:1
24 października 1909 San Isidro Buenos AiresReformer Campana 4:0
24 października 1909 Alumni Buenos AiresLomas Athletic Buenos Aires 4:0
24 października 1909 Argentino de Quilmes Buenos AiresRiver Plate 0:2

Kolejka 27[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
31 października 1909 San Isidro Buenos AiresAlumni Buenos Aires 1:1
31 października 1909 Quilmes Athletic Buenos AiresPorteño Buenos Aires 3:1

Kolejka 28[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
1 listopada 1909 Estudiantes Buenos AiresSan Isidro Buenos Aires 2:1
1 listopada 1909 Alumni Buenos AiresArgentino de Quilmes Buenos Aires 2:1
1 listopada 1909 Lomas Athletic Buenos AiresRiver Plate 0:2
Santiago Sayanes, Hernán Rodríguez

Kolejka 29[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
7 listopada 1909 Alumni Buenos AiresEstudiantes Buenos Aires 6:1

Kolejka 30[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
11 listopada 1909 Estudiantes Buenos AiresRiver Plate 0:2
J. Diggs, Santiago Sayanes
dokończenie meczu przerwanego 5 września 1909 roku przy stanie 0:0
11 listopada 1909 Argentino de Quilmes Buenos AiresSan Isidro Buenos Aires walkower dla Argentino de Quilmes

Kolejka 31[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
14 listopada 1909 River PlateSan Isidro Buenos Aires 3:1
Priano (2), Santiago Sayanes

Kolejka 32[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
21 listopada 1909 Estudiantes Buenos AiresSan Isidro Buenos Aires 1:0
21 listopada 1909 Reformer CampanaArgentino de Quilmes Buenos Aires walkower dla Reformer Campana
21 listopada 1909 Alumni Buenos AiresReformer Campana walkower dla Alumni Buenos Aires
21 listopada 1909 Porteño Buenos AiresSan Isidro Buenos Aires walkower dla San Isidro Buenos Aires

Końcowa tabela sezonu 1909[edytuj | edytuj kod]

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 Alumni Buenos Aires 18 15 2 1 32 74 19
2 River Plate 18 11 2 5 24 35 26
3 Quilmes Athletic Buenos Aires 18 8 4 6 20 36 39
4 Estudiantes Buenos Aires 18 8 3 7 19 40 31
5 Belgrano Athletic Buenos Aires 18 6 6 6 18 36 35
6 San Isidro Buenos Aires 18 7 3 8 17 33 27
7 Porteño Buenos Aires 18 7 2 9 16 35 39
8 Argentino de Quilmes Buenos Aires 18 5 4 9 14 19 40
9 Reformer Campana 18 3 6 9 12 21 42
10 Lomas Athletic Buenos Aires 18 1 6 11 8 17 48
Legenda:
mistrz
wicemistrz
trzeci
spadek

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]