Ian Donald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ian Donald (ur. 27 grudnia 1910, Szkocja, zm. 19 czerwca 1987) – szkocki ginekolog. Pionier badań ultrasonograficznych w medycynie. Jego artykuł pt. „Investigation of Abdominal Masses by Pulsed Ultrasound” opublikowany 7 czerwca 1958 w czasopiśmie medycznym „The Lancet”, definiował użycie technologii z zastosowaniem ultradźwięków i stanowił podwaliny diagnostyki prenatalnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ian Donald pobierał nauki w Warriston School w Moffat, w Fettes College w Edynburgu, a po przeprowadzce rodziny do Południowej Afryki, ukończył studia na Diocesan College w Cape Town. Następnie w toku 1937 ukończył studia medyczne na uniwersytecie w Londynie.

W latach 1942–1946 służył jako lekarz w RAF. Został uhonorowany za uratowanie żołnierzy z palącego się samolotu.

W roku 1951 został starszym wykładowcą na Wydziale Położnictwa i Ginekologii w St. Thomas Hospital Medical School, obecnie Royal Post-Graduate Medical School.

W 1954 roku stanął na czele Katedry Położnictwa na Uniwersytecie w Glasgow (Glasgow University). W tym czasie Ian Donald (który posiadał podstawową wiedzę na temat działania radaru nabytą jeszcze podczas pracy w RAFie) zainteresował się praktycznym wykorzystaniem ultradźwięków w medycynie. Za swój wkład w tej dziedzinie otrzymał wiele wyróżnień.

Dla wielu współczesnych mu ludzi, Ian Donald był przede wszystkim zagorzałym przeciwnikiem Ustawy Aborcyjnej z 1967 roku. Ustawa ta słowami Donalda „była próbą wyeliminowania zła poprzez zastąpienie go innym złem”.

Złoty Medal Iana Donalda[edytuj | edytuj kod]

Dla upamiętnienia zasług Iana Donalda w dziedzinie zastosowania ultrasonografii w badaniach prenatalnych i ginekologicznych, corocznie przyznawany jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zastosowania Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii (ISUOG) Złoty Medal Iana Donalda. Medalem nagradzana jest osoba, której pionierska praca w tej dziedzinie uważana jest za najważniejszą dla rozwoju zastosowania ultrasonografii w położnictwie i ginekologii.

Literatura[edytuj | edytuj kod]