Ibelin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ibelin – zamek znajdujący się w Królestwie Jerozolimskim, we współczesnym mieście Jawne. Od zamku tego nazwę nosiła bardzo wpływowa rodzina Ibelinów.

Zamek został wybudowany w 1141, między Jafą a Askalonem, niedaleko Montgisard i Ramli. W tamtym czasie Askalon był wciąż kontrolowany przez Egipt Fatymidów, a ich armia co roku przechodziła tędy atakując królestwo krzyżowców. Ibelin został więc wybudowany, żeby ograniczyć te ataki i zagrodzić drogę wrogim wojskom. Pierwszy zamek wybudował król Fulko Jerozolimski – miał on cztery wieże.

Rodzina Ibelinów, która była tak potężna i wpływowa w Królestwie Jerozolimy i później Cypru, twierdziła, że wywodzi się z rodu Le Puiset, wicehrabiów Chartres, ale zostało to sfabrykowane. Prawdopodobnie pochodzili oni z Pizy, we Włoszech. Pierwszym znanym członkiem tej rodziny był Barisan, który był rycerzem w służbie hrabiego Jafy i około 1110 został konstablem Jafy. Jako nagrodę za lojalną służbę około 1122 ożeniono go z Helvis, dziedziczką niedalekiej Ramli. W 1141 Barisan otrzymał od króla Fulka zamek Ibelin. Rodzina miała więc Ibelin i Ramlę a następnie otrzymała również Nablus.

Panowie Ibelinu[edytuj | edytuj kod]

Drzewo genealogiczne[edytuj | edytuj kod]