Iberyjska Federacja Anarchistyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Iberyjska Federacja Anarchistyczna
Federación Anarquista Ibérica
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Data założenia

1927

brak współrzędnych
Strona internetowa

Iberyjska Federacja Anarchistyczna (hiszp. Federación Anarquista Ibérica, FAI) – organizacja utworzona w 1927 w El Saler w Walencji, jako kontynuacja dwóch organizacji anarchistycznych, Unión Anarquista Portuguesa (Portugalskiego Związku Anarchistycznego) oraz Federación Nacional de Grupos Anarquistas de España (Federacji Krajowej Hiszpańskich Grup Anarchistycznych); terenem jej działania miał być Półwysep Iberyjski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od momentu swojego powstania aż do czasu wprowadzenia w Hiszpanii dyktatury Francisco Franco, organizacja odgrywała istotną rolę w hiszpańskim ruchu robotniczym, zwłaszcza dzięki swojemu związkowi z CNT, i aktywności członków FAI w tej organizacji anarchosyndykalistycznej. Na początku lat 30. tendencja FAI ścierała się w ramach CNT z bardziej umiarkowanym skrzydłem, które w końcu opuściło ten związek zawodowy (część działaczy powróciła później do niego, część utworzyła Partię Syndykalistyczną).

Działa do dzisiaj; publikuje miesięcznik “Tierra y Libertad” (Ziemia i Wolność). Należy do Międzynarodówki Federacji Anarchistycznych.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Struktura FAI była dość luźna i opierała się na niewielkich grupach aktywistów, połączonych federacyjnie. Jej działalność była utajniona, także po uznaniu jej istnienia dwa lata po jej powstaniu. Tajna działalność utrudnia ocenę jej liczebności; szacuje się, że tuż przed rewolucją hiszpańską 1936 r. FAI liczyła 5000–30 000 członków (ta liczba wzrosła gwałtownie po wybuchu wojny domowej w Hiszpanii, podobnie jak liczebność CNT).

FAI prowadziła walkę zbrojną (dokonywała także napadów na banki, skąd brała fundusze na działalność), chociaż uczestniczyła także w bardziej pokojowy sposób w walce przeciwko dyktaturze Miguela Primo de Rivery. W czasie wojny domowej współpracowała z Frontem Ludowym, złożonym z różnych lewicowych partii i organizacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]