Ibis czczony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ibis czczony
Threskiornis aethiopicus[1]
(Latham, 1766)
Ibis czczony
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd pelikanowe
Rodzina ibisy
Rodzaj Threskiornis
Gatunek ibis czczony
Synonimy
  • Tantalus aethiopicus Latham, 1790[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Ibis czczony (Threskiornis aethiopicus) — gatunek dużego ptaka z rodziny ibisów (Threskiornithidae). Zamieszkuje Afrykę na południe od Sahary, Madagaskar i Irak.

Dawniej występował w Egipcie, gdzie był czczony przez starożytnych Egipcjan i często mumifikowany jako symbol boga Thota. Przedstawiano go na malowidłach ściennych i w hieroglifach. Jego kult związany był z faktem, że pojawiał się liczniej w okresach wzrostu poziomu wody w Nilu.

Ibis czczony ma białe upierzenie, z wyjątkiem czarnej głowy i czarnych piór na kuprze. Głowa i górna część szyi są nagie, czarny dziób długi i zakrzywiony do dołu. Nogi długie, silne, również czarno ubarwione. W locie na skrzydłach od spodu i na bokach widoczne szkarłatne pasy nagiej skóry, mocno kontrastujące z resztą upierzenia. Długość ciała ok. 65-75 cm, rozpiętość skrzydeł 130 cm. Obie płci ubarwione podobnie. U młodych głowa i szyja są opierzone biało z czarnymi cętkami, upierzenie ma odcień brudnobiały, a dziób jest krótszy.

Ibisy czczone zamieszkują płytkie mokradła, błotniste równiny, zarówno na wybrzeżu jak i na śródlądziu. Odwiedzają również pola uprawne i wysypiska śmieci. Odżywiają się rybami, płazami i innymi zwierzętami wodnymi, a także owadami.

Gniazduje w koloniach na drzewach, często wspólnie z innymi ptakami, takimi jak czaple. Gniazdo jest zbudowane z gałęzi, często na baobabie. Samica składa 2-3 jaja.

Przypisy

  1. Threskiornis aethiopicus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Sacred Ibis (Threskiornis aethiopicus) (ang.). IBC The Internet Bird Collection. [dostęp 9 grudnia 2010].
  3. Threskiornis aethiopicus. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).