Ibrahim Shyti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ibrahim Shyti
Data i miejsce urodzenia

18 maja 1879
Tragjasi

Data i miejsce śmierci

czerwiec 1972
Wlora

Zawód, zajęcie

publicysta

Miejsce zamieszkania

Wlora

Narodowość

albańska

Rodzice

Tahir Hoxha (ojciec)

Małżeństwo

Sanushe Lilajn (żona)

Dzieci

Godiva, Luteri, Hektor, Pupo, Moisiu, Vilhelmi

Krewni i powinowaci

Mahmur Hoxha (dziadek)

Ibrahim Shyti (ur. 18 maja 1879 w Tragjasi, zm. w czerwcu 1972 we Wlorze) – albański pisarz i publicysta, autor ponad 5 tysięcy książek[1]. W publikacjach używał pseudonimów, jak Brahim Vlora, Ujku Plak oraz Topi i Vlorës[2][3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1897 roku został przez władze osmańskie internowany[1] w Krui[2][3]. Należał do pro-niepodległościowego stowarzyszenia Bashkimi, w ramach działalności patriotycznej publikował dla czasopism Kombi, Dielli, Besa oraz Bashkimi[1][2][3]. Pracował tymczasowo w Janinie w latach 1904-1905 i w Atenach do 1907 roku[2]. W 1909 roku otworzył we Wlorze zakład krawiecki[2] oraz założył księgarnię Shpresa[4], będącą pierwszą w tymże mieście; Shyti prowadził zakład krawiecki do 1921 roku[2], a podczas okupacji włoskiej podjął decyzję o jej zamknięciu[1][3].

W 1940 roku wraz z żoną i synem został aresztowany[1]. W trakcie niemieckiej okupacji ponownie został aresztowany oraz internowany, mimo to w miejscu uwięzienia pisał artykuły nawołujące młodzież do udziału w wojnie wyzwoleńczej[1][3].

Po II wojnie światowej prowadził własne archiwum oraz posiadał bibliotekę i galerię fotografii, na które składało się kilkaset różnych książek oraz zdjęć; po śmierci Ibrahima Shytiego, jego córka Godiva przekazała całą kolekcję archiwum państwowemu oraz Biblioteki Narodowej Albanii[1].

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Został nagrodzony tytułem honorowego obywatela miasta Wlora[1][3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn Tahira i wnuk Mahmuta[1]. Miał starszego brata[2].

Był żonaty z Salushe Lilajn, z którą miał pięcioro dzieci: córkę Godivę (ur. 1932; najmłodsza z rodzeństwa) oraz synów Luteriego (najstarszy z rodzeństwa)[1][3], Pupo, Hektora, Moisiu i Vilhelmiego[2]. Cała rodzina należała do ruchu antyfaszystowskiego, a Hektor i Pupo należeli do partyzantki; pierwszy z nich był kilkukrotnie otoczony, następnie więziony przez włochów[2]. Po zwolnieniu z więzienia pracował w Tiranie, jednak z powodu kontynuowania działalności antyfaszystowskiej w 1943 roku był więziony w Portu Romano[2]. Zmarł następnego roku w obozie zagłady w Prisztinie[1][2].

Pupo Shyti studiował ekonomię we Włoszech; przerwał jednak studia w celu przyłączenia się do walki wyzwoleńczej, którą zakończył w stopniu majora, a po II wojnie światowej pracował jako ekonomista w Państwowej Komisji Planowania w Tiranie[2]. Vilhelmi ukończył studia z zakresu inżynierii w Pradze, następnie pracował w tym zawodzie między innymi w elektrociepłowni w Fierze, a Luteri, po ukończeniu studiów ekonomicznych, pracował we Wlorze jako księgowy[2]. Z kolei Godiva ukończyła studia albanistyczne na Uniwersytecie Tirańskim, następnie przez wiele lat pracowała jako nauczycielka jednego z gimnazjów we Wlorze[1][3], którego została dyrektorką[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]