Ice stock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ice stock
Ilustracja
Ice stock
Inne nazwy

Curling Bawarski

Główna organizacja

IFI

Charakterystyka
Rodzaj sportu

curling

Ice stock znany również jako Curling Bawarski (niem. Stockschießen) – dyscyplina sportowa, będąca odmianą curlingu, która polega na rzucaniu po kolei przez zawodników na lód stocków (niem. Eisstock, specjalny sprzęt sportowy w formie kija o długości około 30 cm przymocowanego do powierzchni ślizgowej), tak aby stock przesuwał się po lodzie w określonym kierunku. Celem gry jest rzucenie stocków w taki sposób, aby - w zależności od rodzaju gry - zatrzymał się on jak najbliżej celu (niem. Daube) lub odleciał jak najdalej.

Sport, głównie uprawiany w południowych Niemczech, Austrii i Trentino-Alto Adige / Südtirol we Włoszech. Chociaż sport jest tradycyjnie rozgrywany na lodowej nawierzchni, w lecie odbywają się także imprezy na asfalcie.

Reguły gry[edytuj | edytuj kod]

W grze biorą udział dwie drużyny złożone z czterech graczy. Gra składa się z sześciu endów (okresów). W jednym endzie każdy gracz może wykonać jeden rzut. Tak więc, każda drużyna wykonuje cztery rzuty na end. Zespół składa się z czterech głównych graczy i jednego rezerwowego. Zastępowanie jednego gracza drugim jest dozwolone tylko między endami. Jeśli podczas jednej gry gracz nie może kontynuować gry z powodu kontuzji, może on zostać natychmiast wymieniony, odwrotna wymiana jest niedozwolona. Podczas oficjalnych zawodów dopuszcza się udział trzech graczy w jednej drużynie, w tym przypadku drużyna wykonuje tylko trzy strzały. Udział drużyny dwóch osób w oficjalnych zawodach jest niedozwolony. Ostateczne mecze na zawodach mogą składać się z więcej niż sześciu liczb endów, podczas gdy liczba endów musi być wielokrotnością szóstki, czyli 6, 12, 18 itd. Punktacja w tym przypadku jest przeprowadzana tak, jak w przypadku jednej gry, czyli punkty zdobyte przez drużynę w każdym endzie są sumowane.

Zawody Ice stock[edytuj | edytuj kod]

Turniej Ice stock latem

Zawody Ice stock najczęściej odbywają się w obiektach zamkniętych na lodowiskach.

Najpopularniejsze konkurencje to:

  • zawody drużynowe,
  • rzuty „na dystans”,
  • rzuty „na celność”.

W każdej z tych konkurencji rozgrywa się mistrzostwa, cykliczne zawody pucharowe i rozliczne zawody lokalne. Pierwsze mistrzostwa świata w ice stocku zorganizowano we Włoszech w 1983 roku i odbywają się cyklicznie co dwa lata. Jest zarządzana przez International Federation Icestocksport.

Ice stock został dwukrotnie pokazany na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. List of Winter Olympic Sports (ang.). topendsports.com. [dostęp 2019-01-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]