Icy Tower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Icy Tower
Producent Free Lunch Design
Wydawca Free Lunch Design
Projektant * Johan Peitz[a]
Kompozytor Anders Svensson
Licencja bezpłatna
Silnik Allegro[1]
Aktualna wersja 1.5.1
Data wydania * ŚWI: 22 grudnia 2001 (1.0)

(zob. historia)

Gatunek platformowa
Tryby gry jednoosobowa
Język angielski[c]
Wymagania sprzętowe
Platforma PC i Windows[d]
Nośniki * Internet,
Wymagania
Kontrolery klawiatura (ew. joypad lub joystick)

Icy Towerbezpłatna, platformowa gra komputerowa. Celem bohatera jest zdobycie oblodzonej wieży poprzez zdobywanie kolejnych stopni biegnących wewnątrz niej schodów. Celem gracza jest zdobycie jak największej liczby stopni (tzw. pięter) oraz punktów (przyznawanych za efektowne skoki wewnątrz wieży). Gra na wyższych piętrach ulega stopniowemu utrudnieniu. Sterowaniu postacią służy klawiatura lub inne urządzenia wejścia.

Grając, gracze Icy Tower zamierzają zazwyczaj osiągnąć dobry wynik w jednej z wielu dostępnych im dyscyplin gry, tzw. kategorii. Osiągnięcia graczy w każdej z kategorii mogą być udostępniane w ramach licznych służących temu celowi społeczności internetowych. Jedną z metod, poprzez które gracze porównują swoje wyniki są internetowe listy rekordów. Inną są internetowe zawody, w których mogą oni rywalizować bezpośrednio (tzw. turnieje).

Icy Tower została stworzona w 2001 r. przez szwedzki zespół Free Lunch Design. Możliwości gry rozszerzają zarówno jej twórcy, regularnie wydając kolejne jej wersje, jak i gracze, tworząc wzbogacające ją skórki i postacie oraz umożliwiające zmianę jej warunków aplikacje i modyfikacje. Wydana została również mobilna oraz internetowa wersja programu.

Zasada działania[edytuj]

It tower.svg

Gracz rozpoczyna grę na parterze wieży, wewnątrz której postać gracza może biec oraz wykonywać skoki ze stopnia (tzw. schodka) na stopień. Swobodę postaci ograniczają dwie ściany wieży oraz półprzepuszczalna budowa schodków, które można przenikać jedynie od spodu. Gdy postać przekroczy górną krawędź ekranu ten podąży za nią tak, aby pozostała ona w jego obrębie.

Gdy postać zdobywa 5. piętro cała zawartość ekranu zaczyna powoli opadać. Odtąd zadaniem gracza jest utrzymać narzucane tempo i nie wypaść poza jego dolną krawędź, co kończy grę. Prędkość przesuwania się ekranu zwiększa się skokowo po każdym trwającym 30 sekund obrocie zegara widocznego w rogu ekranu. Po piątym obrocie zegar ulega uszkodzeniu i dalszy wzrost prędkości nie następuje.

Celem gracza jest zdobycie jak najwyższego piętra oraz uzyskanie jak najwyższej liczby punktów. Punkty przyznawane są za każde osiągnięte piętro oraz za widowiskowość samych skoków. Fizykę gry opisują dwie reguły[1]:

 1. Im większej prędkości postać nabierze przed skokiem, tym ów skok będzie wyższy.
 2. Prędkość (i zarazem kierunek) poruszania się postaci można zmieniać także podczas skoku.

Reguła 2. umożliwia zwiększanie prędkości postaci poprzez „odbijanie” jej od ścian wieży. Aby „odbić” postać należy skierować ją ku ścianie i bezpośrednio po zderzeniu odwrócić kierunek skoku. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie gry nawet nie mając miejsca (lub czasu), aby rozpędzać postać na samych schodkach. Wysokość wieży jest nieskończona, a szczyt niemożliwy do zdobycia[1]. Przebieg każdej zakończonej gry można zapisać jako tzw. powtórkę (ang. replay) i wielokrotnie odtwarzać.

Schodki[edytuj]

Długość schodków jest uzależniona od numeru przynależnego im piętra, wersji gry i czynnika losowego. Rozmieszczenie schodków jest całkowicie losowe. Wygląd schodków ulega zmianie co 100 pięter[e]. Od wersji 1.2 Icy Tower umożliwia wybór typu schodków, na których gracz rozpoczyna każdą uruchomioną grę. W tym celu należy jednak uprzednio „odblokować” wybrany typ schodka, zdobywając piętro pierwotnie posiadające wybrany przez gracza wygląd. Przykładowo aby móc rozpoczynać grę od czwartego typu schodków, domyślnie przypisanego do pięter 300-399, należy uprzednio zdobyć co najmniej 300. piętro.

Typy schodków oraz wersje gry, w których je wprowadzono
Nr IT Przed 1.4[f] Od 1.4[f]
1. 1.0 kamienne
2. kamienne (oblodzone)
3. drewniane
4. metalowe
5. 1.2 metalowe (zanieczyszczone)
6. kościane
7. roślinne
8. Super Mario Bros.[g]
9. chmurowe
10. tęczowe
11. 1.3 tęczowe (szklane) gwiezdne
Długości schodków (w tzw. segmentach[h])[3]
Wersja Piętra Długość Uwagi
od 1.0 przed 241.
 • długość losowa
 • minimum 
 • maksimum [i]
od 1.3 od 1000. 4
od 1.3 od 1500. 3
od 1.3 od 2000. 2
od 1.3 od 10000. 1
od 1.0 0. 28
 • cała szerokość wieży
 • nie dotyczy 1. piętra
przed 1.3 co 50
od 1.3 co 50 (do 1000. piętra włącznie)
od 1.3 co 500 (do 2000. piętra włącznie)
od 1.3 10000.
od 1.0 wszystkie pozostałe[j] 5

Punktacja[edytuj]

W trakcie gry możliwe jest wykonanie kilku skoków o minimum dwa piętra każdy – jeśli okres pomiędzy każdym ze skoków wyniesie maksimum trzy sekundy, czynność taka nazywana jest kombinacją (tzw. kombosem, ang. combo). Kombinacja jest podstawowym sposobem zdobywania punktów w Icy Tower. Aby kombinacja została wynagrodzona punktami, musi ona jednak obejmować przynajmniej dwa skoki, a następnie musi zostać spełniony jeden z poniższych warunków:

 • Postać przez trzy sekundy nie wykonała kolejnego skoku (a nie wypadła poza dolną krawędź ekranu).
 • Postać zeskoczyła na jeden ze schodków poniżej.
 • Postać wykonała skok o jeden schodek.

Każda zakończona kombinacja nagradzana jest premią wyrażaną wzorem , gdzie oznacza liczbę pięter zawartych w kombinacji. Po zakończeniu kombinacji na ekranie wyświetla się opisujący ją komentarz (tzw. nagroda), zależny od liczby pokonanych w jej ramach pięter oraz wersji gry. W dodatku za każde zdobyte piętro gracz jednorazowo otrzymuje 10 punktów.

Nagrody oraz odpowiadające im liczby pięter w kombinacji
Nagroda Przed 1.2 Od 1.2
Good! 4
Sweet! 7
Great! 15
Super! 25
Wow! 25 35
Amazing! 35 50
Extreme! 45 70
Fantastic! 100
Splendid! 140
No way! 200

Rekordy[edytuj]

Icy Tower rejestruje najlepsze rezultaty gracza poprzez wbudowane w grę tabele.

 • Każda tabela zawiera informacje o pięciu najlepszych, wedle różnych kategorii, grach.
 • Każdą zawartą w tabelach grę charakteryzują wyniki w określonych, opisanych poniżej, kategoriach.
 • To, czy dana kategoria charakteryzuje poszczególne gry czy też nie, a także to, czy posiada ona osobną tabelę, według niej posortowaną, zależy od rodzaju kategorii oraz wersji programu.
Nazwa kategorii Opis kategorii Posiadają ją gry? Posiada tabelę?
Podpis twórcy[k] tak nie
Score Liczba zdobytych punktów przed wersją 1.4 tak
Floor Najwyższe zdobyte piętro przed wersją 1.4 od wersji 1.2
Combo Najwyższa zdobyta kombinacja przed wersją 1.4 od wersji 1.2
Kategoria właściwa dla danej tabeli. Zależnie od tabeli, w której widnieją charakteryzowane przez nią gry może ona oznaczać wynik w Score, Floor, Combo, FML, NML, CC 1-5 lub JS 1-5 (patrz definicje kategorii) od wersji 1.4[l]

Gracze mogą również publikować swoje osiągnięcia w Internecie, w ramach udokumentowanych powtórkami list najlepszych wyników. Wyniki na listach rekordów można porządkować według rezultatów w trzech kategoriach bazowych oraz w rozmaitych innych kategoriach oficjalnych i nieoficjalnych. Oficjalna lista rekordów znajduje się na serwerze Free Lunch Design[4].

Możliwe jest także porównanie umiejętności dwóch graczy za pomocą tzw. metody K+. Wzór K+ zawiera iloczyn sumy ilorazów, gdzie argumenty ilorazów wyrażają rekordy obu graczy w określonej kategorii Icy Tower. Przykładowo K+ ze Score, Floor i Combo wyraża wzór:

gdzie , i oznaczają odpowiednio najlepszy wynik punktowy, najlepszy wynik piętrowy oraz najlepszą kombinację ( – gracza nr 1, – gracza nr 2). W powyższym wzorze podwojono iloraz wyrażający liczbę pięter (aby zniwelować początkową przewagę kategorii „punktowych” nad „piętrowymi”) oraz spierwiastkowano iloraz wyrażający liczbę punktów (w celu odzwierciedlenia zasady, że liczba punktów danej gry jest bliska kwadratowi jej najwyższej kombinacji). Mechanizm K+ bywa implementowany w listach rekordów w taki sposób, aby każdy użytkownik listy mógł porównać swoje rezultaty z najlepszymi rezultatami rankingu.

Dodatkowo począwszy od wersji 1.4 gra ocenia umiejętności gracza poprzez przyporządkowywanie go do jednego z 11 podsumowujących jego dokonania poziomów (tzw. rang, ang. ranks). Rangi wzorowane są na systemie oceniania stosowanym w szkolnictwie Stanów Zjednoczonych, dlatego też rangą odpowiadającą najniższym umiejętnościom jest „F”, a nieco wyższym – „A”. Fakt przypisania gracza do określonej rangi jest uzależniony od wysokości jego rekordów w czterech kategoriach: Floor, Combo, CC 1 i NML.

Ranga Wymagania[5]
Floor Combo CC 1 NML
F 50
E 100 7 55
D 150 15 65
C 200 25 75
B 300 35 85
A 400 70 95
* 500 120 105 400
** 600 200 115 500
*** 750 300 125 600
**** 1000 400 135 700
***** 1500 650 145 1200

Możliwości[edytuj]

Style gry[edytuj]

Od momentu upowszechnienia mechanizmu powtórek oraz list rekordów gracze Icy Tower opracowują liczne sposoby, aby urozmaicić rutynową rozgrywkę. Do najpopularniejszych należą:

NML (N00b Masters League, No Combo
Zdobyć wysokie piętro nie wykonując kombinacji. Pierwsza z nazw pochodzi od angielskiego słowa noob oznaczającego nowicjusza.
UNML (Ultimate N00b Masters League
Zdobyć wysokie piętro skacząc po jednym schodku. Jest to odmiana NML, jednak bardziej restrykcyjna: w NML wolno graczowi rozpocząć kombinację i nie dopuścić do jej zakończenia, lecz w UNML jest to zabronione. Inna nazwa UNML to JC 1.
JC 2 (Jump Combo 2
Zdobyć wysoką kombinację skacząc po dwa schodki (JC 3 oznacza skoki po trzy schodki, itd). Icy Tower 1.4 przechowuje także rekordy gracza w pokrewnej kategorii JS 2 (Jump Sequence 2), polegającej na wykonaniu jak największej liczby skoków o 2 piętra z rzędu.
RRML (Radical Rejump Masters League
Korzystając z ustawienia gry umożliwiającego postaci wykonywanie serii skoków (ang. rejump) zdobyć wysokie piętro nie puszczając klawisza skoku. Może on zostać wciśnięty tylko raz w trakcie całej gry.
CC (Clock Challenge[m])
Zdobyć jak najwyższe piętro podczas pierwszego obrotu zegara (CC 2 oznacza najwyższe piętro zdobyte podczas pierwszych dwóch obrotów itd).
TF (The Fastest
Osiągnąć jak najwyższą sumę pięter zdobytych podczas wszystkich obrotów zegara, czyli jak najwyższą sumę CC 1, CC 2, CC 3, CC 4 i CC 5.

Style można łączyć – istnieje np. kategoria RRUNML (połączenie RRML oraz UNML).

Oszustwa[edytuj]

Większość wersji Icy Tower posiada specjalne, ukryte tryby rozgrywki, oferujące graczom możliwość zmiany wyglądu oraz zachowania gry. Gra z uruchomionym trybem ukrytym uniemożliwia zapisywanie powtórek. Oprócz tego dla większości wersji programu utworzono trainery umożliwiające nominalną zmianę liczby zdobytych pięter oraz punktów[6][7].

Działanie Icy Tower można sztucznie spowolnić, np. poprzez uruchomienie gry w oknie w miejsce trybu pełnoekranowego bądź specjalny program. Gracze stosujący tego typu rozwiązania dysponują większą w porównaniu z pozostałymi graczami ilością czasu, aby rozważać posunięcia kierowanej przez nich postaci. W styczniu 2006 r. kilku znanych graczy ujawniło, że używało spowalniania (ang. slowdown), aby zwiększyć swoje wyniki. Skutkiem tego oświadczenia był spadek zainteresowania oficjalną listą rekordów, która zawierała zarówno powtórki graczy nie stosujących ułatwień jak i „spowalniających”[8]. W maju 2007 r., w momencie otwarcia oficjalnego serwisu Icy Tower, zresetowano ranking graczy. Powtórki ze starej listy rekordów nie zostały przeniesione do listy nowej, mimo to jej kolejna wersja nadal nie zawiera mechanizmu, który uniemożliwia umieszczanie na niej „spowolnionych” powtórek[9].

W wersji 1.4 Icy Tower wyposażono w mechanizm, który zapisuje w treści powtórki informację o stopniu, w jakim prędkość, przy której została ona utworzona odbiega od normy (według której obrót zegara w rogu ekranu powinien trwać 30 sekund). Rozwiązanie to umożliwia twórcom list rekordów podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu każdej wysłanej do nich powtórki, zależnie od poziomu tolerancji, który wykazują oni względem spowalniania[10].

Nazwa trybu Wersja gry Możliwości trybu Sposób uruchomienia[n]
Debug Mode 1.0, 1.1 Wyświetlanie stanu wybranych zmiennych programu, wyświetlanie komentarzy do kombinacji, unoszenie postaci („latanie”). Utworzenie pliku debug.me.
Fun Mode 1.2 Możliwości poprzednika (oprócz „latania”), efekty specjalne (np. odwrócenie ekranu). Utworzenie pliku fun.mode.on.
Fun Mode 1.3 Możliwości poprzednika, efekty specjalne (np. przybliżenie ekranu). Utworzenie pliku lets.go, a następnie utworzenie powtórki, w której postać kończy grę na 22. piętrze wieży, podpisanie jej jako fld i zapisanie jako replays/funmode.itr[11].

Historia[edytuj]

Zrzut ekranu gry Xjump, która zainspirowała twórcę Icy Tower.
Historia wydań Icy Tower
1. 1.0 ŚWI: 22.12.2001
2. 1.1 ŚWI: 11.01.2002
3. 1.2 ŚWI: 11.10.2003
4. 1.2.1 ŚWI: 31.01.2004
5. 1.3 ŚWI: 06.09.2005
6. 1.3.1 ŚWI: 29.10.2005
7. 1.4 ŚWI: 03.06.2009

Icy Tower została stworzona przez szwedzki zespół Free Lunch Design i napisana w języku C za pomocą biblioteki Allegro[1]. Pierwowzór Icy Tower stanowi Xjump, gra dla systemu Linux[12].

Wersje aplikacji podlegają zasadom numeracji wersji oprogramowania. Aktualna wersja programu nosi numer 1.5. Zmiany numeru minor (x.y) sygnalizują zmianę całego pakietu gry, łącznie z jej zasobami dźwiękowymi i graficznymi. Zmiany numeru release (x.y.z) sygnalizują wydanie łaty, tj. zmienionego pliku wykonywalnego gry, którego zadaniem jest wyeliminowanie powstałych w poprzedzających go wydaniach błędów. Łaty rozprowadzane są także poza pełnym pakietem instalacyjnym gry.

Wersje[edytuj]

Twórcy Icy Tower utrzymują kontakt z jej graczami i uwzględniają ich opinie opracowując nowe wersje programu[13][14]. Lista ważniejszych wprowadzonych doń dotychczas zmian obejmuje:

Plik rekordów (1.1) 
Automatycznie generowany i aktualizowany plik przechowujący informacje o bieżących rekordach gracza. Mógł on zostać wysłany na ówczesną oficjalną listę rekordów.
Pliki powtórek (1.2) 
Niewielkie pliki przechowujące przebieg wybranej gry wraz z 30-literowym podpisem jej twórcy. Wprowadzenie tego rozwiązania podniosło wiarygodność list rekordów, ponieważ wysyłane do nich powtórki mogą być weryfikowane dokładniej niż wykorzystywane w poprzedniej wersji pliki tekstowe. System zapisu i odczytu powtórek udoskonalano równolegle z całym programem. Utrudniono m.in. ich błędne podpisanie (1.2.1), przyspieszono przewijanie (1.3), umożliwiono ich sortowanie oraz wyświetlanie paska postępu, pseudonimu twórcy i informacji dot. wciskanych w trakcie ich nagrywania klawiszy podczas ich odtwarzania (1.3), a także wprowadzono automatyczny ich zapis w momencie pobicia przez gracza rekordu (1.4).
Preferencje dot. sterowania (1.2) 
Możliwość spersonalizowania ustawień klawiszy sterujących grą. Dodatkowo w wersji 1.3 umożliwiono wybór klawisza pauzującego grę.
Zmniejszona długość schodków (1.3) 
Zmianę tę wprowadzono w celu utrudnienia rozgrywki w momencie przekroczenia przez postać bariery 1000. piętra. W wersjach wcześniejszych niż 1.3 gracz o wysokich umiejętnościach nawet przy najwyższej prędkości gry potrafił kontynuować ją przez tysiące pięter, efektem czego były powtórki o długości kilkudziesięciu minut.
Usunięcie błędu przenikalnych schodków (1.3) 
Błąd ten, znany jako tzw. ghost floor, polegał na okazjonalnym generowaniu schodków nie zatrzymujących opadającej na nie postaci, co zazwyczaj prowadziło do zakończenia gry. Ta występująca tylko przy najwyższej prędkości usterka zniechęciła do gry kilku graczy, co skłoniło twórców do podjęcia prac nad Icy Tower w wersji 1.3 – początkowo zamierzali oni jedynie wyeliminować w niej niniejszy błąd[15], oznaczyć poprawione wydanie numerem 1.2.2 i rozprowadzać jako łatę[16].
Profile graczy (1.4) 
Aby ułatwić wielu graczom grę przy jednym komputerze wprowadzono konta użytkowników, tzw. profile (ang. profiles). W każdym profilu zapamiętywane są ogólnodostępne statystyki gromadzące informacje o umiejętnościach jego właściciela, jak również jego osobiste preferencje dotyczące gry. Domyślnym kontem jest tzw. profil gościa (ang. guest profile).
Obsługa nowych kategorii (1.4) 
Umożliwiono grę w warunkach zmienionej grawitacji, początkowej prędkości gry i bazowej długości schodków. Funkcjonalność ta udostępnia do pewnego stopnia opcje, które w poprzednich wersjach gry oferowały z reguły odpowiednie trainery. Wyniki, które osiągnięto w zmienionych warunkach nie wpływają jednak na stan wbudowanych list rekordów (które rejestrują wyłącznie rezultaty osiągnięte w warunkach standardowych). Fukcjonalność wbudowanych list zresztą rozszerzono, sprawiając, że przechowują one także wyniki w kategoriach dotychczas uznawanych za nieoficjalne (np. w stylach JS x czy CC x).
Zabezpieczenie przeciw spowalnianiu (1.4) 
W Icy Tower 1.4 wprowadzono rozwiązanie, które ocenia prawdopodobieństwo, że komputer danego gracza jest spowolniony i zapisuje tę informację w plikach zapisywanych przez niego powtórek. Wykrywaniu spowalniania służy także opracowywany w 2007 r. samodzielny program nazwany SDbuster (ang. Slowdown Buster), który szacuje prawdopodobieństwo, że dana gra została „spowolniona” na podstawie uprzednio zapamiętanych różnic w przebiegu powtórek utworzonych w typowej i zmienionej prędkości.

Do mniejszych zmian należy modernizacja szaty graficznej gry (1.4), możliwość wyboru początkowego typu schodków (1.2) lub możliwość tworzenia przez graczy nowych postaci (1.2).

Wprowadzono także komentarze do kombinacji o nazwach Super!, Fantastic!, Splendid! i No way! oraz podwyższono progi długości kombinacji przypisane wybranym komentarzom (1.2).

Icy Tower Mobile[o]
Producent Xendex Entertainment
Wydawca Hands–On Mobile
Projektant Johan Peitz[a]
Licencja płatna
Data wydania ŚWI: 06.10.2008
Gatunek * dwuwymiarowa
Tryby gry jednoosobowa
Język
Wymagania sprzętowe
Platforma JME
Nośniki WAP Push (MIDlet)
Icy Tower for Facebook
Producent
Projektant Johan Peitz[a]
Licencja bezpłatna (adware)
Data wydania ŚWI: 24.09.2009 (publiczne testy[17])
Gatunek * dwuwymiarowa
Tryby gry jednoosobowa
Język wiele obsługiwanych[q]
Wymagania sprzętowe
Platforma

14 marca 2007 r. w serwisie Free Lunch Design opublikowano informację o podjęciu współpracy z firmą Xendex Entertainment w zakresie przeniesienia Icy Tower na platformę mobilną[18]. 6 października 2008 r. wydano grę pt. Icy Tower Mobile (tzw. ITM[o]). Ograniczenia platformy powodują, że ITM jest pozbawione takich znanych z wersji stacjonarnej funkcjonalności, jak udostępnianie powtórek w Internecie albo zmiana wbudowanych postaci[19].

24 września 2009 r. wydana została testowa wersja przygotowywanej przez Free Lunch Design gry pt. Icy Tower for Facebook, będącej przeniesieniem Icy Tower na platformę Adobe Flash[17]. Icy Tower for Facebook umożliwia graczowi m.in. porównywanie swoich wyników z wynikami swoich znajomych w serwisie Facebook oraz ulepszanie wyglądu używanej przez niego postaci i uaktywnianie nowych możliwości gry poprzez opłacanie ich zdobywanymi w trakcie gry tzw. żetonami (ang. coins). ITFB jest całkowicie pozbawione możliwości nagrywania powtórek z przebiegiem poszczególnych gier.

W listopadzie 2012 roku ukazała się kontynuacja Icy Tower pod nazwą Icy Tower 2, przeznaczona na system operacyjny iOS[20]; w tym samym miesiącu pojawiła się wersja gry na system Android[21]. Według szacunków producenta 23 listopada 2012 roku liczba pobrań Icy Tower 2 sięgnęła miliona egzemplarzy[22].

Istnieją również nieoficjalne, wykonane przez graczy porty Icy Tower przeznaczone na konsole Nintendo DS[23] oraz PlayStation Portable[24].

Odbiór[edytuj]

Według Johana Peitza, twórcy gry, przyczyną popularności Icy Tower jest fakt, że oferuje ona graczom dużą różnorodność dostępnych stylów rozgrywki, w wyniku czego mogą oni walczyć m.in. „o piętra” i „o punkty”[25]. Miarą tej popularności jest fakt, że Icy Tower zajmowała wysokie miejsca w rankingu najczęściej pobieranych gier serwisu Download.com; średnia tygodniowa liczba jej pobrań wynosiła w 2006 r. „ponad 20 000”, ich suma natomiast przekroczyła przed 2010 r. 4 miliony[26][27]. Największym uznaniem, przyjmując kryterium liczby serwisów internetowych jej poświęconych, gra cieszy się w Czechach, Niemczech i Polsce[28]. Z Europy Środkowej pochodzą także czołowi światowi gracze[4][29].

Społeczności internetowe poświęcone Icy Tower umożliwiają swoim członkom wymianę osiągnięć i powtórek oraz spostrzeżeń dotyczących gry. Gracze skupieni w obrębie jednej lub wielu społeczności rywalizują często w ramach internetowych zawodów, tzw. turniejów. Turnieje Icy Tower są zazwyczaj podzielone na kilka trwających jeden lub więcej dni rund. W trakcie każdej rundy każdy uczestnik turnieju ma za zadanie utworzyć jedną lub więcej powtórek zawierających jak najlepszy wynik w określonej kategorii gry[30][31][32]. 15 lipca 2006 r. w Krakowie i 5 lipca 2008 r. w Warszawie przeprowadzono ogólnopolskie spotkania graczy[33][34].

30 maja 2007 r. z inicjatywy Free Lunch Design pod adresem icytower.freelunchdesign.com[r] uruchomiony został oficjalny serwis Icy Tower. 3 czerwca 2009 r., w dniu wydania wersji 1.4, otworzono także uzupełniający go serwis icytower.com.

Dodatki[edytuj]

Modyfikacje[edytuj]

Mechanika Icy Tower umożliwia zmianę wyglądu gry poprzez tzw. mody (ang. mods)[35][s]. Mody służą zarówno celom estetycznym jak i praktycznym, tj. polepszeniu wyników graczy. Polepszenie wyników następuje wtedy, gdy mod maskuje te aspekty rozgrywki, które podczas gry rozpraszają zazwyczaj uwagę graczy (np. zegar lub różnice pomiędzy typami schodków). Przykładem moda, który upraszcza rozgrywkę jest ceniony przez graczy Retro Tower, redukujący kolorystykę wieży do czerni i bieli[36][37][38][39]. Mody tworzono dla wszystkich wersji Icy Tower, pliki modów sporządzone dla określonej wersji głównej (1.x) gry są jednak niekompatybilne z plikami wykonywalnymi innej (wyjątek stanowią wersje 1.0 i 1.1). Przyczyną tego jest fakt, że budowa plików z zasobami graficznymi Icy Tower jest uzależniona od wersji gry.

Od wersji 1.2 Icy Tower umożliwia również graczom tworzenie nowych postaci, które mogą zastąpić dwie postacie domyślnie z nią rozprowadzane („Harold the Homeboy” i „Disco Dave”) i ścieżki dźwiękowej[40].

Pozostałe[edytuj]

Istnieje także szereg narzędzi ułatwiających graczom trening, zmianę fizyki gry lub analizę własnych rezultatów.

IT Nazwa Opis URL
1.2.1 Solid Floor Modyfikacja gry powodująca, że schodki są całkowicie materialne, tj. niemożliwe do przeniknięcia od góry i od dołu. [2]
1.3.1 [3]
1.3.1 Sparse Floor Modyfikacja gry powodująca, że schodki odpowiadające piętrom o nieparzystych numerach zostają usunięte z wieży. [4]
1.3.1 Icy Tower Floor Controller Trainer umożliwiający zmianę szerokości schodków. Tzw. ITFC. [5]
1.3.1 Icy Tower Initial Speed Changer Trainer umożliwiający zmianę początkowej prędkości gry. Tzw. ISC. [6]
od 1.2 ITRCHECK Program, który analizuje powtórki i porównuje wyniki zapisane w ich nagłówku z wynikami implikowanymi przez ich zawartość. W wersji 1.4 ITRCHECK został zintegrowany z plikiem wykonywalnym gry. Znany także jako ITR Checker. b.d.
od 1.3 [7]
od 1.4 [8]
bo. Kalkulatory K+ Programy, które udostępniają interfejs graficzny ułatwiający porównywanie graczy za pomocą metody K+. [9]

Nastrój[edytuj]

Nastrój Icy Tower nawiązuje do klimatu współczesnego amerykańskiego osiedla. Główny bohater gry imieniem Harold the Homeboy to beztroski przedstawiciel młodzieżowej kultury skejtowskiej. W równie swobodnej konwencji utrzymana jest szata graficzna oraz oprawa dźwiękowa gry. Sam Harold posługuje się slangiem.

Harold the Homeboy jest również bohaterem innych gier Free Lunch Design: Harold’s Hills i Harold’s Tower Blast.

Uwagi

 1. a b c Jako twórca oryginalnej koncepcji i projektu Icy Tower w wersji dla komputerów osobistych.
 2. Jako osoba, która zmodernizowała grafiki gry w wersji 1.4.
 3. Istnieją nieautoryzowane tłumaczenia-modyfikacje pliku wykonywalnego gry. Forum Free Lunch Design: do you want change it 1.3's texts? (ang.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 4. Icy Tower jest uruchamiana przez projekt Wine. WineHQ.org: WineHQ – Icy Tower (ang.). [dostęp 8 września 2009 r.].
 5. Typ schodków wyświetlany przez grę po pokonaniu całej serii jest uzależniony od jej wersji. Przed wersją 1.2.1 wyświetlany był typ pierwszy (schodki typu 0.-99.). Od wersji 1.2.1 wyświetlany jest typ ostatni (tj. schodki typu takiego, jaki widoczny jest powyżej 900. (w wersji 1.2.1) lub 1000. piętra).
 6. a b W wersji 1.4 znacząco zmodyfikowano większość grafik gry, w ich liczbie grafiki schodków. Główną zmianą dotyczącą schodków była odnotowana w tabeli zmiana wyglądu schodków powyżej 1000. piętra. (Drobnym modyfikacjom poddano jednak także większość pozostałych ich typów.)
 7. Por. zrzut ekranu.
 8. Liczba segmentów to liczba powtórzeń grafiki, która przedstawia środkową część schodków (widocznych wewnątrz danego schodka). Popularny trainer Icy Tower Floor Controller, służący zmianie długości schodków, za długość schodków uznaje liczbę segmentów powiększoną o 1. Przykładowo, schodki o długości „4-4” w ITFC odpowiadają schodkom o długości 3 segmentów.
 9. Gdzie oznacza piętro, które reprezentuje schodek, a iloraz jest zaokrąglany do liczby całkowitej (w dół).
 10. Innymi słowy, 5 segmentów liczą wszystkie piętra, których nie dotyczą pozostałe wiersze tabeli.
 11. Jeżeli wynik ustanowiono w wersji 1.4 (a gracz nie korzystał z profilu gościa), podpis może zawierać dowolną liczbę liter, w przeciwnym razie – trzy.
 12. Innymi słowy, w Icy Tower 1.4 istnieje 15 różnych tabel.
 13. Przed wydaniem wersji 1.4 funkcjonowała nazwa CCC, Clock Crush Challenge.
 14. Wszystkie wymienione ścieżki są względne wobec katalogu głównego Icy Tower.
 15. a b Występuje także nazwa Icy Tower ME, tzw. ITME.
 16. Jest to szwedzki producent gier online, który przejął Free Lunch Design w 2008 r.
 17. Angielski, chorwacki, czeski, duński, norweski, polski, szwedzki, turecki.
 18. Adres ten został następnie zmieniony na itc.freelunchdesign.com.
 19. Istnieje także możliwość zmiany zasobów dźwiękowych gry.

Przypisy

 1. a b c d e Free Lunch Design, Icy Tower. PC (wersja 1.4). (ang.). (plik readme pt. „Icy Tower v1.5”)
 2. Free Lunch Design, Icy Tower. PC (wersja 1.2). (ang.). (plik readme pt. „Icy Tower v1.2”)
 3. Forum Free Lunch Design: Frequently Asked Questions – Informations for new members! (ang.). [dostęp 21 sierpnia 2007 r.]. (sekcja „The floors in Icy Tower”)
 4. a b Free Lunch Design: Icy Tower – The Ultimate Challenge Highscores (ang.). [dostęp 3 lipca 2007 r.].
 5. Forum Free Lunch Design: Ranks (ang.). [dostęp 8 września 2009 r.].
 6. DLH.Net: DLH.Net – PC Cheats 'Icy Tower' MultiPage (ang.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 7. Forum Free Lunch Design: Programs for Icy Tower v1.3.1 (ang.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 8. Forum Free Lunch Design: The secret of high scores (ang.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 9. Forum Free Lunch Design: Fair Highscore Lists (ang.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 10. Free Lunch Design, Icy Tower. PC (wersja 1.4). (ang.). Cytat: „„Podczas gry informacja o czasie jest co określoną ilość czasu pobierana na cztery różne sposoby i wykorzystywana do ustalenia prędkości, z jaką dana gra była utworzona. (…) Może to pomóc ci stwierdzić, czy dana powtórka jest w porządku czy nie”.” (plik readme pt. „Icy Tower v1.4 ITRCHECK”)
 11. Arnon Yaari: Fun Mode (ang.). [dostęp 26 lipca 2007 r.]. (opis trybu autorstwa byłego członka Free Lunch Design)
 12. Lukasz Serafin: Intervju med Johan Peitz (szw.). [dostęp 11 lutego 2007 r.].  Cytat: „(…) wziąłem pomysł ze starej gry na szkolnych komputerach, Xjump. Rozwinąłem i udoskonaliłem grywalność, ładnie zapakowałem i proszę bardzo – pierwsza wersja była gotowa”.
 13. Forum Free Lunch Design: IT In Multiplayer? (NETWORK) Yes or NOT AT all? (ang.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 14. Forum Free Lunch Design: A new version? (ang.). [dostęp 31 stycznia 2009 r.].
 15. Johan Peitz: Sleeping Eggplant » Blog Archive » The needs of the one – or the many? (ang.). [dostęp 10 września 2009 r.].
 16. Forum Icy.pl: Icy Tower 1.2.2 Beta! (pol.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 17. a b facebook.com: Facebook | Links on "Icy Tower" (ang.). [dostęp 4 października 2009 r.].  Cytat: „Już jest: Icy Tower dla Facebooka! Gra będzie dostępna dla tylko 5000 graczy podczas jej wstępnej fazy testów (…)!”
 18. Free Lunch Design: Free Lunch Design Takes Games to the Next Level (ang.). [dostęp 26 lipca 2007 r.]. s. 1.
 19. Piotr Maliszewski: [W]ywiad z twórcami Icy Tower Mobile – Xendex (pol.). [dostęp 26 grudnia 2008 r.].
 20. Mateusz Kasperski: Kultowe Icy Tower 2 już dostępne w App Store. I to za darmo!. Komputer Świat, 2012-11-13. [dostęp 2012-12-06].
 21. Mats Nylund: Icy Tower 2 hits Android (ang.). MCVUK, 2012-11-29. [dostęp 2012-12-06].
 22. 1 million downloads for Icy Tower 2 – One download every second! (ang.). Gamasutra, 2012-11-23. [dostęp 2012-12-06].
 23. Forum Free Lunch Design: I'm porting IT to the DS (ang.). [dostęp 9 września 2009 r.].
 24. PSPSource.de: Downloads / LUA-Spiele / LUA Icy Tower v0.6 :: PSPSource.de (niem.). [dostęp 9 września 2009 r.].
 25. Jonas Kyratzes: Interview with Johan Peitz (ang.). [dostęp 7 stycznia 2007 r.].  Cytat: „Icy Tower umożliwia także granie w nie na wiele sposobów. Możesz albo próbować zdobyć jak najwięcej punktów poprzez wykonywanie kombosów, albo mieć na oku piętra i pędzić cały czas do góry”.
 26. Forum Free Lunch Design: NEWS: Icy Tower climbs the charts (ang.). [dostęp 26 grudnia 2008 r.].
 27. Download.com: Icy Tower specs and Arcade Game specifications – CNET Downloads (ang.). [dostęp 16 września 2009 r.].
 28. Free Lunch Design: Icy Tower – The Ultimate Challenge Links (ang.). [dostęp 1 lutego 2008 r.].
 29. Free Lunch Design: Free Lunch Design – Icy Tower Highscore List (ang.). [dostęp 6 maja 2007 r.].
 30. About.com: Holiday 2003 Icy Tower Contest – Win a copy of Call of Duty (ang.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 31. About.com: 2nd Annual Icy Tower Holiday Contest – 2004 r. (ang.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 32. Forum Free Lunch Design: ICY TOWER NATIONS CUP 2006 r. (ang.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 33. Forum Free Lunch Design: Icy.pl board users meeting – Cracow, 15.07.06 (ang.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 34. Forum Free Lunch Design: Icy Tower players meeting – Warsaw, 05.07.08 (ang.). [dostęp 26 grudnia 2008 r.].
 35. Forum Free Lunch Design: Mods for Icy Tower 1.4 (ang.). [dostęp 17 września 2009 r.].
 36. Forum Icy.pl: IcyTower Awards 2004 – RESULTS (pol.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 37. Forum Icy.pl: IcyTower Awards 2005 – Results (pol.). [dostęp 26 lipca 2007 r.].
 38. Forum Free Lunch Design: ICY AWARDS 2006 – choose the winners! (ang.). [dostęp 24 sierpnia 2007 r.].
 39. Forum Free Lunch Design: Icy Awards 2008 – results (ang.). [dostęp 20 września 2009 r.].
 40. Free Lunch Design, Icy Tower. PC (wersja 1.4). (ang.). (plik readme pt. „Icy Tower custom characters”)

Linki zewnętrzne[edytuj]

Serwis Forum Zasoby Icy Tower for PC Icy Tower Mobile Icy Tower for Facebook
Free Lunch Design [10] [11] [12] [13]
Icy.pl [14] [15] [16] [17]
Oficjalny serwis [18] [19] [20]
Oficjalne forum [21] [22] [23]