Idzi Świtała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Idzi Świtała
Ilustracja
Idzi Świtała
Data i miejsce urodzenia 1 września 1877
Topola Wielka
Data i miejsce śmierci 8 grudnia 1928
Bydgoszcz
Poseł do Reichstagu
Idzi Świtała - grób w Bydgoszczy

Idzi Świtała (ur. 1 września 1877 w Topoli Wielkiej, zm. 8 grudnia 1928 w Bydgoszczy) – poseł do Izby Deputowanych Sejmu Pruskiego (Preußisches Abgeordnetenhaus).

Idzi Świtała był wszechstronnie wykształconym patriotą (medycyna, teologia, ekonomia, prawo, dziennikarstwo). W latach 1901-1902 należał do studenckiej organizacji Polaków w Uniwersytecie Lipskim „Unitas” (należeli do niej: Jan Czarnocki, Marian Głowacki, Jan Knabe, Stefan Kurzyna, Hugo Lissner, Bronisław Swiderski, Idzi Świtała, Kazimierz Ziembicki, Stanisław Ziemiński). Był członkiem Ligi Narodowej[1]. Był redaktorem „Przemysłowca” oraz „Pracy”. W 1907 został skazany na dwa miesiące więzienia za krytyczne uwagi o wojsku pruskim w związku z wydarzeniem w Köpenick.

W wyborach do XXI kadencji sejmu pruskiego w czerwcu 1908 r. Polacy zdobyli 15 mandatów: 9 w Poznańskiem, 3 w Prusach Zachodnich i 3 na Górnym Śląsku. Wśród posłów polskich znaleźli się czołowi działacze endecji: Wojciech Korfanty, Marian Seyda, ks. Antoni Stychel, Idzi Świtała i Felicjan Niegolewski.

Aktywnie występował w obronie praw Polaków w pruskim Landtagu (Berlin), będąc posłem i sekretarzem należącym do Koła Polskiego. Należał do poznańskiej endecji (Narodowa Demokracja). Kandydował w roku 1923 na burmistrza miasta Leszna.

Za aktywność społeczną Rada Miejska nadała mu tytuł honorowego radcy.

Wykonywał zawód stomatologa.

Jest autorem książki „Myśl o potrzebie normalnego rozwoju naszego życia narodowego” oraz patronem wybudowanego przed II wojną światową kompleksu sportowego Gwiazdy Bydgoszcz na Miedzyniu przy ul. Nakielskiej, który nazywany był powszechnie „stadionem Świtały”. Pochowany został na Cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy przy ulicy Artyleryjskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Kozicki, Historia Ligi Narodowej (okres 1887-1907), Londyn 1964, s. 585.