Igława (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Igława
Jihlava
Ilustracja
Plac Masaryka z ratuszem i kościołem św. Ignacego
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Czechy
Kraj Wysoczyna
Burmistrz Rudolf Chloupek
Powierzchnia 78,85 km²
Wysokość 525 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności

51 079
Kod pocztowy 586 01
Podział miasta 16 dzielnic
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Igława
Igława
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Igława
Igława
Ziemia 49°23′43″N 15°35′27″E/49,395278 15,590833
(cz. • ang. • niem.) Strona internetowa
Portal Portal Czechy

Igława (czes. Jihlava, niem. Iglau) – miasto statutarne w południowych Czechach, na Wysoczyźnie Czeskomorawskiej, nad rzeką Igławą. Jest stolicą kraju Wysoczyna oraz powiatu Igława.

Igławę założono w pobliżu bogatych złóż rudy srebra ok. roku 1240 jako wolne miasto górnicze. Jest przez to najstarszym miastem górniczym w Czechach (ok. 50 lat starszym od Kutnej Hory). Pierwsza wzmianka o osadzie Jihlava jest jednak starsza – pochodzi z 1233 r. W XIV w. nastąpiło zahamowanie wydobycia srebra i zaczęło rozwijać się sukiennictwo. W XIX w. miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym (głównie włókiennictwo) i uzyskało połączenie kolejowe. Do 1945 r. Igława wraz z okolicą była "niemiecką wyspą językową" (Iglauer Sprachinsel). W latach 1909-1948 funkcjonowała tu niewielka sieć tramwajowa. Stolicą kraju jest od 2001 r. Historycznie obszar Igławy znajduje się na obszarze dwóch krain: Czech właściwych (dzielnice lewobrzeżne) i Moraw (dzielnice prawobrzeżne, w tym Stare Miasto).

Igława pełni funkcję regionalnego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego (Wyższa Szkoła Politechniczna) i kulturalnego. Obecnie główną gałąź gospodarki stanowi przemysł maszynowy (m.in. zakłady Robert Bosch GmbH i Motorpal). Swoją siedzibę mają tu kluby sportowe: piłkarski FC Vysočina Jihlava i hokejowy Dukla Jihlava. Miasto jest także ważnym w skali kraju węzłem drogowym i kolejowym.

Najważniejsze zabytki Igławy znajdują się w obrębie średniowiecznego Starego Miasta z Placem Masaryka o powierzchni 36 653 m², stanowiącym miejski rynek. Są to kościoły: św. Jakuba, św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP i św. Ignacego, liczne kamienice mieszczańskie, ratusz oraz pozostałości obwarowań miejskich z Bramą Matki Boskiej. Turystom udostępniony jest labirynt podziemnych korytarzy o długości 25 km – drugi co do wielkości podziemny kompleks w Czechach. Poza Starym Miastem znajduje się m.in. cmentarz żydowski z grobowcem rodziców Gustava Mahlera. Jedną z atrakcji miasta jest też duży ogród zoologiczny.

Według danych z 2008 r. liczba ludności Igławy wynosi 51 079 osób (najmniejsza stolica kraju w Czechach), a powierzchnia – 78,85 km².

W Igławie urodzili się lekarz Josef Vincenc Melion (1813-1905) oraz historyk i genealog Ottokar Lorenz (1832 - 1904).

Nazwa[edytuj]

Pochodzenie nazwy miasta nie jest do końca wyjaśnione - wiadomo na pewno, że pierwsza kupiecka osada wzięła swą nazwę od płynącej tutaj rzeki. Nazwę rzeki wywodzi się albo od Longobardów (Igulaha) albo od Słowian, o których jehla oznaczały ostre kamienie w korycie rzeki[1]. Mieszkający w mieście od średniowiecza Niemcy wiązali ją z niemieckim słowem Igel (nazwa niemiecka Iglau), stąd prawdopodobnie w symbolice miasta pojawił się jeż.

Miasta partnerskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]