Iggön

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Iggön
Państwo  Szwecja
Miejscowości Iggön
Rodzaj obiektu wyspa
Położenie na mapie Gävleborgu
Mapa konturowa Gävleborgu, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Iggön”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Iggön”
Ziemia60°52′28,3″N 17°18′17,8″E/60,874528 17,304944

Iggönwyspa w Szwecji, w regionie Gävleborg, na północ od miasta Gävle, na wodach Zatoki Botnickiej Morza Bałtyckiego.

Ludność i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Wyspę zamieszkuje 81 osób powyżej 16 roku życia, a działa tu jedenaście firm[1]. Jest połączona ze stałym lądem mostem na drodze lokalnej.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia wyspy (w większości niewykorzystywanej użytkowo) pokryta jest skałami i żwirem. Istnieją tu liczne tereny podmokłe i niewielkie jeziora, zwłaszcza we wschodniej części wyspy (największe z nich to Kvarnssjöarna, Simpvikspussama, Långlandssjön). W północno-zachodniej części wyspy znajduje się rozdzielony na część Wschodnią (Östra) i Zachodnią (Västra) wyraźny półwysep Hamnskäraudden, natomiast w centralnej części, od północy wcina się w jego ziemię zatoka Krokviken[2].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Wyspa, w większości pokryta lasami, ma duże wartości botaniczne i ornitologiczne i objęta jest ochroną do 200 metrów od linii brzegowej. Całe wybrzeże pomiędzy Iggön i wyspą Lindön ma także duże walory przyrodnicze (zatoczki i akweny odcięte od morza przez wyższe tereny). Tego rodzaju ekosystemy przyczyniają się do zróżnicowania świata roślin i zwierząt w tym obszarze, który jest szczególnie bogaty w torfowiska o różnych stadiach rozwoju[2]. W 1984 zanotowano na wyspie obecność podejźrzona marunowego[3]. W 1934 zanotowano tu natomiast jedno z pierwszych w Szwecji stanowisk kraba wełnistoszczypcego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]