Ignacio Bosque

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ignacio Bosque Muñoz (ur. 6 sierpnia 1951 w Isso, prowincja Albacete) - językoznawca hiszpański, leksykograf, profesor filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Członek Królewskiej Akademii Hiszpańskiej (wybrany 4 maja 1995, od 1 czerwca 1997 zajmuje krzeszło oznaczone literą t), w której pełni funkcję sprawozdawcy Komisji Gramatycznej.

W Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie był uczniem Fernando Lázaro Carretera, który go przybliżył do gramatyki generatywnej, a później zaproponował na stanowisko profesora. W latach 1974-1975 studiował również w Uniwersytecie Berkeley gdzie pogłębiał swoje studia dotyczące semantyki i pragmatyki.

Autor licznych artykułów i książek dotyczących gramatyki języka hiszpańskiego, jest znawcą zarówno gramatyki generatywnej, jak i tradycyjnej. Zwraca szczególną uwagę na relacje pomiędzy leksyką a składnią. W 1999 opublikował wspólnie z Violetą Demonte Gramatykę opisową języka hiszpańskiego (Gramática descriptiva de la lengua española), 3-tomowe dzieło. Jest to najobszerniejsze i najdokładniejsze dzieło referencyjne dotyczące składni i morfologii tego języka. Był on również koordynatorem Nowej gramatyki języka hiszpańskiego (Nueva gramática de la lengua española) opublikowanej w 2009. Jest to pierwsza gramatyka normatywna wydana przez Królewską Akademię Hiszpańską od 1931 r. i przedstawia wynik 11 lat pracy 22 Akademii Języka Hiszpańskiego.

Językoznawca meksykański José Moreno de Alba nazwał go „najlepszym gramatykiem języka hiszpańskiego”.