Ignazio Marino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ignazio Marino
Ignazio Marino
Data i miejsce urodzenia 10 marca 1955
Genua
Zawód chirurg, transplantolog, polityk
Stanowisko senator, burmistrz Rzymu
Partia Partia Demokratyczna

Ignazio Roberto Marino (ur. 10 marca 1955 w Genui) – włoski lekarz chirurg, specjalizujący się w transplantologii, a także senator. W 2013 wybrany na urząd burmistrza Rzymu.

Życiorys[edytuj]

Wykształcenie i działalność zawodowa[edytuj]

W 1979 ukończył studia z zakresu medycyny i chirurgii na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Rzymie. Specjalizował się w zakresie chirurgii ogólnej i naczyniowej. Od 1983 do 1990 pracował na macierzystej uczelni (w ramach Polikliniki Gemelli). W tym czasie przez cztery lata szkolił się w renomowanych centrach transplantologii działających w ramach University of Cambridge oraz University of Pittsburgh. Na tej drugiej uczelni objął następnie stanowisko profesora, podejmował też pracę w uniwersyteckim centrum medycznym i w szpitalu dziecięcym w Pittsburghu. Pełnił dyrektorskie funkcje w uczelnianych instytutach medycznych. W 2002 został profesorem chirurgii na Thomas Jefferson University w Filadelfii, powierzano mu stanowiska dyrektora oddziałów transplantologicznych w Thomas Jefferson University Hospital. Ignazio Marino uzyskiwał członkostwo w licznych stowarzyszeniach naukowych, a także radach redakcyjnych periodyków branżowych. Pełnił funkcję konsultanta przy krajowym komitecie transplantacyjnym i członka rady krajowego centrum transplantologii.

Brał udział w około 650 operacjach przeszczepiania narządów, specjalizując się w przeszczepianiu wątroby. Podejmował także próby ksenotransplantacji, w czerwcu 1992 i w styczniu 1993 wchodził w skład zespołu, który przeprowadził dwie operacje przeszczepienia człowiekowi wątroby pobranej od pawiana (obaj pacjenci zmarli w ciągu kilkudziesięciu dni). W 2001 dokonał pierwszej we Włoszech operacji przeszczepienia nerki pacjentowi będącemu nosicielem wirusa HIV.

Działalność polityczna[edytuj]

W 2006 przyjął propozycję Demokratów Lewicy i z ich ramienia uzyskał mandat senatora XV kadencji. Przystąpił do współtworzonej przez to ugrupowanie Partii Demokratycznej, z jej listy w 2008 i w 2013 był wybierany do Senatu XVI[1] oraz XVII kadencji. W 2009 ubiegał się bez powodzenia o przywództwo w partii, otrzymując poparcie na poziomie 14%.

W 2013 wygrał wybory na urząd burmistrz Rzymu, pokonując ubiegającego się o reelekcję Gianniego Alemanno[2].

Przypisy

  1. Ignazio Marino na stronie Senatu XVI kadencji (wł.). [dostęp 2013-01-27].
  2. Campidoglio, Marino nuovo sindaco di Roma (wł.). la Republicca.it, 10 czerwca 2013. [dostęp 2013-06-10].

Bibliografia[edytuj]