Igor Djakonow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Igor Michajłowicz Djakonow (ros.: И́горь Миха́йлович Дья́конов; ur. 30 grudnia 1914/12 stycznia 1915, Piotrogród, zm. 2 maja 1999, St. Petersburg) – rosyjski językoznawca, orientalista i historyk, ekspert w historii starożytnego Bliskiego Wschodu[1].

W latach 1922-1929 wraz z rodziną mieszkał w Norwegii (nauczył się wówczas norweskiego[2]), w 1938 ukończył studia na Uniwersytecie Leningradzkim, następnie pracował w Dziale Wschodu Państwowego Ermitażu. Po ataku Niemiec na ZSRR służył w armii, walczył na Froncie Karelskim, po czym został tłumaczem radzieckiej komendantury miasta Kirkenes. W 1946 został zdemobilizowany, pracował na uniwersytecie. Napisał dziesiątki monografii i setki publikacji. Był założycielem petersburskiej szkoły asyrologii. Miał honorowe członkostwo wielu europejskich i amerykańskich towarzystw naukowych i akademii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • http://rbedrosian.com/Classic/diakph3.htm - I. M. Diakonoff, "The Pre-history of the Armenian People" (Predystoriia armianskogo naroda), Excerpts, Erevan, 1968, English Translation by Lori Jennings (Delmar, New York, 1984).