Igor Iwanow (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Igor Iwanow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 września 1945
Moskwa

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej
Okres

od 1998
do 2004

Poprzednik

Jewgienij Primakow

Następca

Siergiej Ławrow

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Federacji Rosyjskiej

Igor Siergiejewicz Iwanow (ros. Игорь Сергеевич Иванов, ur. 23 września 1945 w Moskwie) – rosyjski polityk, w latach 1998–2004 minister spraw zagranicznych w rządzie Federacji Rosyjskiej, od 2004 sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego, organu działającego przy prezydencie Władimirze Putinie.

Iwanow jest synem Rosjanina i Gruzinki. W 1969 roku ukończył Moskiewski Instytut Języków Obcych im. Maurice’a Thoreza. W 1973 rozpoczął pracę w radzieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i wyjechał do Hiszpanii jako dyplomata. W 1983 wrócił do Związku Radzieckiego. W 1991 został mianowany ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Madrycie, skąd wrócił w 1998, kiedy to 11 września został mianowany ministrem spraw zagranicznych, zastępując Jewgienija Primakowa.

Jako szef rosyjskiej dyplomacji, Iwanow był przeciwnikiem interwencji NATO w Jugosławii, którą uważał za przeszkodę w kontynuowaniu rosyjskich pokojowych negocjacji w sprawie Kosowa. Był również przeciwnikiem amerykańskiej inwazji na Irak. Iwanow odegrał znaczącą rolę w dialogu między prezydentem Gruzji Eduardem Szewardnadze a przywódcami opozycji podczas Rewolucji Róż w 2003.

W 2004 roku Iwanow został odwołany ze stanowiska ministra spraw zagranicznych i mianowany przez premiera Michaiła Fradkowa sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jego następcą w MSZ został Siergiej Ławrow.